Pozor! Na Veľkonočný pondelok tu nebudeme. Tešíme sa na vás v utorok. 🥳
Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Elektronický výcvikový obojok - ako ho vybrať?

Trápite sa s výcvikom svojho psa? Psík nereaguje, uteká za zverou, neposlúcha povely a vy si hovoríte, že by sa hodila účinná výcviková pomôcka? Elektronické obojky (často nesprávne označované ako elektrické) podporia a urýchlia výcvik vášho psa. Moderná metóda sa s úspechom využíva pre bežný aj profesionálny výcvik. Ako správne vybrať elektronický objekt a ako metódu používať?

Elektrický obojok pre malé, stredné i veľké psy

Elektronické obojky na trhu vyhovejú psom od 5 do 50 kg, takže vyberiete model vhodný pre veľmi malé i veľmi veľké psy. Správny výber je pre vašu spokojnosť a úspech výcviku nutnosťou a okrem veľkosti je dobré zohľadniť tiež druh korekcií vzhľadom k temperamentu psa, účel a prostredie výcviku.

Druhy výcvikových signálov a ako ich používať

Elektronické obojky sa vyrábajú ako výcvikové pomôcky a ich signály slúžia na upozornenie, nie ako trest psa. Signalizácia je rýchlejšia a zrozumiteľnejšia, než väčšina iných spôsobov výcviku a umožňuje výcvik bez vodítka i na väčšiu vzdialenosť. Nervová sústava psa mu dovolí chápať iba pohotovú reakciu na jeho správanie, preto je rýchlosť vašej reakcie kľúčová.

Druhy výcvikových obojkov pre psy podľa korekcie

Výcvikové obojky pre psy je možné vyberať podľa rady parametrov, napríklad podľa typu korekcie, ktorý ponúkajú. Na trhu sa môžeme stretnúť predovšetkým s nasledujúcimi typmi.

  • Elektrické obojky  - elektronické výcvikové obojky využívajú ako typ korekcie elektrostatický impulz. Kvalitné obojky dávajú na výber až zo stovky úrovní elektrostatického impulzu, ktorým je možné psíka upozorniť na nevhodné správanie sa, primäť ho reagovať na privolanie alebo na povel. Elektronické obojky sú bezpečné, ľahko sa ovládajú a ponúkajú spravidla aj ďalšie typy upozornenia (vibrácie, zvuk, apod.).
  • Vibračné obojky - tento typ výcvikových obojkov pracuje s vibráciou, ktorá je psíkovi nepríjemná, ale nikdy by ho nemala bolieť. Vibračné obojky od predných výrobcov majú až sto úrovní vibrácií, takže je možné ich perfektne nastaviť pre potreby vás a vášho psíka. Podobne ako elektronické obojky, aj tie vibračné pracujú spravidla s ostatnými typmi signálov (zvuk, elektrostatický impulz apod.)
  • Zvukové obojky- zvukové upozornenie býva pri výcviku používané ako prvé, potom nasleduje vibrácia, prípadne elektrostatický impulz. Zvukový obojok ponúka i ďalšie typy upozornenia, spravidla je to vibrácia a elektrostatický impuls.
  • Ultrazvukové obojky- tento typ výcvikového obojku pracuje s ultrazvukom, ktorý je psíkovi nepríjemny a je možné ho tak jednoducho upozorniť na to, že vykonáva nesprávnu či nežiadúcu činnosť alebo opakuje chybu (tzv. záporný signál).
  • Sprejové obojky - výcvikový obojok používa ako korekciu sprej, ktorý je psíkovi vstrieknutý priamo pod čumák. V niektorých prípadoch je vhodnejší, než korekcia pomocou impulzu alebo vibrácia a pre psa je tak omnoho šetrnejší.

 

Elektronické výcvikové obojky ako metóda výcviku psa

Väčšina výcvikových obojkov využíva 2-3 druhy upozornenia. Prvým je zvukový signál, druhým vibrácia a tretím elektrostatický impulz. V ponuke ale nájdete aj obojky úplne bez impulzu, sprejové alebo ultrazvukové. Používajte signály vždy rovnakým spôsobom, aby si pes zvykol. Zvoľte si zvlášť signál k upozorneniu aj pre pochvalu psa. Nastavenie i vyslanie signálu psovi na obojok riadite vy, prostredníctvom vysielačky vo vašej ruke.

1. Krok: Správne nastavenie sily

Psíka s výcvikovým obojkom zoznamujte postupne. Vašim prvým krokom by mal byť výber a nastavenie signálu/korekcie. Potrebujete nastaviť takú úroveň, na ktorú pes zareaguje - t.j. venuje vám pozornosť (napríklad prestane danú činnosť vykonávať, otočí sa na vás a podobne), ale nezakňučí ani neprejavuje iné známky bolesti. Pozorne sledujte reakciu psa na každý stupeň a silu nastavujte vždy od najnižšieho stupňa! Správna sila upozornenia závisí na veľkosti, ale hlavne na povahe - temperamente psa.

2. Krok: Povel a signál

Upozornenie používame vždy zároveň s konkrétnym, jasne vysloveným povelom (napríklad nesmieš, sadni, k nohe). Psa oslovíme, zadáme povel a pripojíme prvý zvukový signál. V prípade neuposlúchnutia nasleduje opäť povel a vysielame už impulz, prípadne vibrácie. Korekcia nasleduje okamžite. Touto metódou pes rýchlo pochopí súslednosť upozornenia, takže nakoniec pri výcviku stačí používať len prvý signál.

Dôležité je psa ihneď po uposlúchnutí výrazne pochváliť a odmeniť napríklad pamlskom.

Značky elektronických obojkov

Pri výbere elektronického obojku je dôležitá kvalita zpracovania, o ktoré vám napoví i značka. Nakupujte u autorizovaných predajcov, aby ste predišli nákupu nekvalitných napodobenín.

  • Elektronické obojky Aetertek - ponúkajú hneď tri stupne upozornenia (zvukové, vibračné, elektrostatické), vyznačujú sa jednoduchým ovládaním a škálou signálou cca 1-10 stupňov. Obojky Aetertek sú robustné, majú dlhú životnosť a hodia sa aj do horších terénov
  • Elektronické obojky SportDog - americký SportDog patrí medzi špičkovú a pritom cenovo dostupnú výcvikovú technológiu s vynikajúcou vodotesnou výbavou pre plávanie psa. U SportDogu tiež nedochádza k obvyklému skracovaniu dosahu ani v členitom teréne, ako je tomu bežne u obojkov.
  • Elektronické obojky Petrainer - užívateľsky veľmi obľúbené produkty pod značkou Petrainer majú vysokú škálu nastaviteľnej intenzity signálov (0-100), design pre jednoduché ovládanie a 3 typy korekcií. Jedná sa o najuniverzálnejšie zariadenie na trhu, vhodné pre každú veľkosť i temperament pejska.
  • Elektronické obojky Canicom - táto kvalitná francúzska značka ponúka široký rad modelov pre rôzne typy výcviku psa. Vyberte si medzi nimi kratší dosah i vysoké vzdialenosti, disponuje 3 druhmi korekcií, ale i napríklad sprejovou variantou a predovšetkým funkciou Booster, ktorá umožní navýšiť skokovo silu impulzu. Booster je poistkou do krízových situácií a účinnou metódou pre psy utekajúce za zverou a podobne.
  • Vysoké požiadavky profesionálnych kynológov splňujú značky Dogtra, Martin System, Garmin,nebo E-Collar.
  • Pri naháňkách a pre lovecký výcvik psov sa môžete spoľahnúť na D.T. Systems, Garmin, či Dogtru.

 

Jak vybrat výcvikový obojek?

Elektronické obojky vám podľa typu alebo značky poskytnú rôzne funkcie, líšia sa rozsahom impulzov, vzdialenosťou pre výcvik, ale tiež napríklad vodotesnosťou. Keď budete elektronický obojok vyberať, ujasnite si, čo od neho očakávate. Budete ho používať pre bežný výcvik na záhrade alebo v parku? Alebo hľadáte skôr profesionálny výcvikový obojok, ktorý bude mať dosah až niekoľko kilometrov, odolá vode a námraze a budete ho môcť použiť pre výcvik viacerých psov?

  • Dosah elektronického obojku  - na trhu sú dostupné obojky s dosahom 300 m až desiatky km. Pre tréning v členitom teréne (napríklad les) je vhodnejšie zvoliť dlhší dosah. 
  • Typ korekcie - obojky spravidla používajú zvukový, vibračný a elektrostatický impulz. Existujú aj obojky s funkciou ultrazvuk alebo sprej.
  • Vodotesnosť - pokiaľ budete psa cvičiť v extrémnych podmienkach alebo vo vode, je vhodné zvoliť obojok s označením ponoriteľný (vodeodolný ani vodotesný pre potápanie psa nestačí).
  • Počet psov - existujú rôzne elektronické obojky umožňujúce výcviki dvou a viacerých psov naraz (stačí len prikúpiť elektronický obojok navyše, ovládanie je cez jednu vysielačku).
  • Batérie a nabíjanie - rozmyslite si tiež, či vám vyhovuje dobíjacie alebo batériové zariadenie. Dobíjacie obojky sú vhodné pre pravidelné a dlhodobé používanie, batériové zasa pre občasné využitie.

 

Ako funguje a v čom pomáha elektronický výcvikový obojok pre psa

Každý pes je iný a jeho úspešný výcvik vyžaduje dôslednosť, trpezlivosť a jasné pokyny psovi. Elektronický výcvikový obojek slúži na zdôraznenie povelu a tým psovi uľahčuje učenie. V profesionálnej kynológií sa využíva pre doladenie detailov, ale aj pre výcvik problémových psov. V bežnej praxi zlepšíte u psa chápanie povelov a obojok vám pomôže tiež odstrániť nevhodné správanie sa psa. Kľúčové je správne používanie výcvikového obojku, kedy spoločne s povelom prichádza i korekčný signál.

  • Základná poslušnosť psa - zvládnutie povelov ako je napríklad privolanie psa, k nohe, sadni, ľahni a podobne patrí k základnej poslušnosti psa. Disciplínu je možné efektívne podporiť práve výcvikom s výcvikovým obojkom. S obojkom môžete nahradiť aj niektoré povely ako "ku mne" a pod.
  • Utekanie zo záhrady, za zverou a podobne - pokiaľ váš psík patrí k typickým útekárom, ktorí nevidia a nepočujú akonáhle zavetria zver alebo iného psa, je elektronický obojok správnym riešením. Dosah elektronických obojkov je potreba až niekoľko kilometrov, takže psa máte pod kontrolou. Pokiaľ pes neposlúcha, využite vyšší stupeň signálu, pretože prah vnímania je vplyvom adrenalínu zvýšený a pes bežné povely v tejto chvíli nevníma.
  • Nevhodné štekanie a správanie sa - elektronické obojky pomáhajú psa odnaučiť tiež nežiadúce zlozvyky, kedy pomocou korekcie psa odnaučíte pojedať exkrementy, hrabať sa v odpadkoch či skákať na ľudí).

VIDEO: Ako používať elektronický obojok (povel ku mne)