Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Choroby psov: Besnota, očkovanie a liečba

Besnota. To je choroba, ktorej sa obáva snáď každý majiteľ psov, mačiek alebo iných zvieracích miláčikov. Očkovanie proti besnote je u psov povinné a zanedbanie sa nevypláca! Vírus je totiž nebezpečný, postihuje najmä centrálny nervový systém a spôsobuje nehnisavý zápal mozgu a miechy. Konečné fáza vedie až k smrti. Aké sú prejavy a príčiny besnoty? Aké možnosti očkovania existujú?

V prírode besnotou trpia líšky, vlci a lesná zver, týka sa teda výhradne cicavcov. Fámy o tom, že ju prenášajú aj vtáci, je pravdivá len napol, pretože u vtákov býva naozaj vzácna. Chorobu však šíria tiež domáce zvieratá, najmä túlaví psy a mačky. U psa býva inkubačná doba 2 – 6 týždňov, existujú však aj ojedinelé prípady, kedy sa pohybuje v rádoch mesiacov. Vždy záleží na množstvo víru a na mieste poranení. Besnota je smrteľná, jej priebeh akútny a liečba bohužiaľ zatiaľ nie je. Preto by sme ju nemali brať na ľahkú váhu.

 

 

Očkovanie psa proti besnote

Prvú vec, ktorú musí majiteľ psa vo vlastnom záujme riešiť, je očkovanie proti besnote. Jedná sa o jedinú zákonom danú povinnosť vakcinácie domáceho zvieraťa. V prípade nedodržania mu hrozí trestný postih. Očkovanie nie len proti besnote, ale aj proti ďalším chorobám je potom dôležité najmä pri cestovaní, súťažiach alebo výstavách.

Očkovanie je možné uskutočniť len u zdravého psa a dôkladne odčervených šteniat. Domáce zviera by tiež nemalo byť vystavené mimoriadnej námahe a zmene prostredia, nech už sa jedná o predanie inému majiteľovi alebo presunutí miesta na spanie. Aspoň týždeň po vakcinácii nemeňte psíkovi návyky. Zviera sa môže po očkovaní cítiť unavené, ale vždy sa jedná len o dočasný stav.

Aké existujú vakcíny na besnotu?

  • Každoročný: Canvac R a Rabigen Mono
  • Vakcíny, ktorými sa očkuje pes ako šteňa, po roku mladý pes a ďalej sa aplikuje po dvoch rokoch: Biocan R a Vanguard R
  • Trojročné – Nobivac R a Rabisin
  • Kombinované – poskytujú očkovanie aj proti ďalším chorobám

 

Možnosti nákazy besnotou

Pes aj človek môžu byť infikovaní ak majú na nejakom mieste porušenú kožu. Vírus sa nachádza v slinách, k prenosu teda dochádza najčastejšie uhryznutím alebo škrabnutím iným nakazeným zvieraťom. Vzácne vdýchnutím prachunetopierích jaskyniach alebo laboratóriách. Pohladením srsti chorého zvieraťa je prenos pravdepodobný len v prípade, že na jeho tele by bolo veľké množstvo slín, ktoré by sa následne dostali napríklad do ranky na ruke.

 

 

Príznaky besnoty

Pokiaľ dôjde na najhoršie a začneme mať podozrenie, že bol náš psík nakazený, mali by sme byť ostražití, čo sa týka príznakov. Formy prejavu sú dve – zúrivá a tichá.

Tri štádia zúrivej formy besnoty

  • V prvých troch dňoch býva zviera smutné, niekedy podráždené. Jeho reakcie na povely páníčka sú takmer nulové, dokonca ani nepoznáva známych ľudíSchováva sa na tmavých miestach a vyje. V oblasti rany psa trápi svrbenie.
  • Pes v zúrivom štádiu uteká, útočí a hryzie. Napadá ľudí aj zvieratá. Zornice na jeho očiach sú rozdielne rozšírené.
  • paralytickom štádiu je pes ochrnutýnemôže štekať a prehĺtať. Má zvýšenú teplotu a po jejom následnom znížení nastáva smrť.

Dve štádia tiche formy besnoty

  • Prvé štádium je veľmi podobné zúrivej forme. Pes je nesmelý a apatický.
  • Choroba prechádza rovno do paralytického štádia bez toho aby sa medzitým prejavila zúrivosť.

 

 

Liečba besnoty

K infikáacii psa besnotou môže dojsť aj pri bežnom venčení, takže buďte dôslední a chráňte nie len domáceho maznáčika, ale aj sebe a svojich blízkych. Rozvinutá besnota bohužiaľ po objavení príznakov nie je liečiteľná, jediným riešením je dodržovať opatrenia práve v podobe očkovaní.

Aj keď besnota končí smrtí, zachrániť život môžete zákrokom ihneď po nakazení. Vždy okamžite vyhľadajte lekára. V prípade, že pes poraní človeka, musí byť privedený k veterinárovi a podrobený prehliadke, nech už bolo zranenie závažné či zanedbateľné.