Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Choroby psov: Zvracanie a hnačka

Váš psík sa začne zničohonič dáviť, kuckať, nakoniec zvracia a pri venčení, zistíte, že má ešte ku všetkému hnačku. Čo na túto častú chorobu psov pomáha? Môže byť zvracanie a hnačka príznakom vážnej choroby? Kedy sa vybrať k veterinárovi?

Problémy s trávením zažíva čas od času každý pes. Tradičným prejavom je riedka stolica, poprípade zvracanie. Dobrou správou je, že liečbu ľahkej akútnej hnačky môžete zvládnuť doma. Za veterinárom by ste sa mali vybrať vo chvíli, kedy sa k hnačkám pridáva dávivé zvracanie, pes je malátny, unavený a má zvýšenú teplotu (teplý a suchý ňufák).

Akútny prejav u psa: Príčiny a liečba

Akútna hnačka patrí k častým problémom psov. Spravidla ju prevádza chly nástup a rovnako rýchlo odznie. Ak by trvala nekoľko dní v kuse, je vhodné radšej navštíviť veterinára, ktorí psa vyšetrí a vylúči niektoré závažnejšie ochorenia.

Príčiny hnačky u psa

  • Potrava – pes mohol zjesť stravu, ktorá mu nevyhovuje, prípadne si niečo „ulovil“ vonku a nesadlo mu to. Hnačka môže nastať tiež pri výmene typu granulí.
  • Vnútorní paraziti – cudzopasníci sú ďalšou častou príčinou hnačky u psa, preto je ako prevencia dôležité odčervovanie.
  • Stres – podobne ako u nás ľudí môže byť príčinou hnačky u psa stresová situácia alebo nadmerná záťaž.
  • Cestovanie – niektorí psy cestu autom milujú, iní ju znášajú zle a môžu preto trpieť hnačkou.
  • Otrava – požitie jedu alebo napríklad hnojiva môže u psa tiež vyvolať hnačku.
  • Infekcia – k ďalším príčinám hnačky u psa patrí infekcia a baktérie.

Domáca liečba hnačky u psa

Ak u psa zistíte hnačku (napríklad pri venčení alebo pri prechádzke záhradou), stolica neobsahuje krv alebo hlien a pes nemá ďalšie problémy, s veľkou pravdepodobnosťou zaberie domáca liečba. Ako prvú pomoc môžete psíkovi do kúsku suchého rožteku zabaliť živočíšne uhlie, ktoré by malo hnačku zastaviť. Čierne živočíšne uhlie (Carbo medicinalis) podávame v dávke 1 až 2 tablety na 5 kg hmotnosťou zvieraťa.

Podobne ako u ľudí je potreba nasadiť diétu, psíkovi nedávajte granule ani konzervy. Stravu je vhodné vynechať aspoň po dobu 12 hodín. Potom môžete podať trochu varenej ryže s mrkvou. Druhú porciu tejto diétnej stravy už môžete obohatiť o trochu kuracieho mäsa. Ideálne je, ak psík odpočíva a samozrejme dostatočne pije (to je u niektorých psov problém, preto môžeme do vody kvapnúť trochu kuracieho vývaru). Ak sa hnačka za dva alebo tri dni nezlepší a problémy pretrvávajú, prípadne sa pridávajú ďalšie, neváhajte s návštevou veterinára.

Prášky na hnačku u psa

Živočíšne uhlie je tradičný prostriedok pre liečbu hnačky u zvierat aj ľudí, ale objavujú sa aj špeciálne lieky. Ich aplikáciu je vždy lepší prebrať s veterinárom. Najčastejšie sa používajú následujúce tablety:

  • Humican – liek na hnačku psov a mačiek, ordinuje sa aj při ďalších poruchách metabolzsmu, má antioxidačné účinky a posilňuje tiež imunitu. Hlavnou účinnou látkou sú tzv. huminové kyseliny, ktoré viažu škodliviny (viry, volné radikály, ťažké kovy apod).
  • Farmatan – jedná sa o doplnok stravy, ktorý účinne pomáha pri hnačke. Obsahuje látku tanin, ktorá vytvára na sliznici ochranný film a zabraňuje tak prenikaniu škodlivých virov a baktérií.

Aj keď väčšina hnačiek nie je životu nebezpečná, psa radšej pozorujte a pokiaľ by ste mali pocit, že niečo nie je v úplnom poriadku, navštívte veterinára.

Zvracanie u psa: Príčiny a liečba

Zvracanie môže a nemusí doprevádzať hnačka u psa. Objaviť sa môže aj samostatne. Majitelia psov často ani nemusia zaznamenať, že psík zvracal, keď prídu domov z práce, môže už byť „upratané“ (taký je proste inštinkt niektorých psov).

Z biologického pohľadu je zvracanie ochranný reflex, kedy sa telo zbavuje nevyhovujúceho obsahu žalúdku. Aj keď nepríjemné, je vlastne žiaduce, pretože pes sa snaží „vyhodiť“ potravu, ktorá je skazená, tlačí ho v žalúdku a nevyhovuje mu.

Príčiny zvracania

  • Zlá alebo skazená potrava – ak pes zje niečo nevhodného a vyzvracia to, jedine dobre. Nevhodné jedlo je tiež jednou z najčastejších príčin zvracania.
  • Infekčné ochorenia – zvracanie ale môže mať dôvod aj v závažnejšom ochorení (pečeň, ľadviny, žľaza).
  • Otrava – pes, ktorý pozrel jed alebo inú toxickú látku, tiež zvracia.

Kedy zájsť k veterinárovi

Príčin zvracania je hneď niekoľko a skúsený chovateľ by už mal poznať, kedy si psík zvracaním len prečistil žalúdok (možno pred tým zjedol trochu trávy, ako káže psia prirodzenosť), alebo je zvracanie prejavom niečoho závažnejšieho.

S návštevou veterinára neotáľajte, pokiaľ je zviera malátne, objavíte vo zvratkoch krv alebo sa psíkovi nafukuje brucho a narieka. V takom prípade sa môže jednať aj o pretočenie žalúdku alebo nepriechodnosť čriev a neskorý zásah veterinára už môže byť zbytočný.

K veterinárnemu lekárovi sa rozhodne vydajte, ak má zviera teplotu (poznáte to pohmatom na ňufák, ktorý je teplý a suchý). Ak by pes zvracal aj bez požitia jedla a vody, zájdite neodkladne na veterinu, pretože sa môže jednať o infekčné ochorenie, postihnutie pečene, ľadvín alebo žľazy.

Domáca liečba zvracania u psa

K veterinárovi nemusíte ak sa neobjavujú žiadne ďalšie príznaky. Vysaďte ale potravu, nechte psa v kľude – stav by sa mal postupne začať zlepšovať. Ponúknuť mu môžete trochu čierneho čaju (po lyžičkách), ak pes tekutinu nevyvráti, je to na dobrej ceste. Behom hodiny by mal pes dostať zhruba toľko tekutiny, koľko váži kilogramov. S kŕmením ale počkajte aspoň 12 (lepšie 24) hodín. So stravou začínajte pomaly – ako prvé jedlo by mal psík po zvracaní dostať rozvarenú ryžu, odporúča sa asi lyžica na 2 kg hmotnosti. Ďalší deň môžete pridať kúsok kuracieho mäsa a mrkvu.