Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Najčastejšie choroby psov: Príznaky, prejavy, liečba

Keď si domov priveziete malé vitálne šteniatko, ktoré baví poznávať svet a srší pozitívnou energií, len ťažko si budete predstavovať, že v dospelosti môže tento krásny psík ochorieť. Bohužiaľ, chorôb psov pribúda. Aké sú tie najčastejšie? Ako poznať, že psíkovi nie je dobre? A kedy by ste mali zájsť k veterinárovi?

Smutné psie oči, horúci ňufák a nechutenstvo k jedlu. To sú hlavné príznaky, že s vašim psíkom nemusí byť niečo v poriadku. Nie vždy sa pritom musí jednať o závažné ochorenie – rovnako ako nám ľuďom, nemusí byť psíkom každý deň do „štekotu“. Lenže my si vieme povedať, že nám nie je dobre a že sa z toho nevyspíme, takže radšej ideme k lekárovi. Psík nám ale nepovie, čo ho bolí alebo trápi. O to viac musíme vedieť rozoznať príznaky chorôb psov.

Príznaky chorôb u psov

Ak sa vám zdá, že váš psík je nejaký čudný, bez energie, nechce si hrať, nevíta vás tak radostne ako vždy, presvedčte sa, či sa u neho neprejavujú niektoré z následujúcich príznakov.

  • Teplota – zdravý pes má ňufák studený a vlhký. Zmenu teploty poznáte práve podľa ňufáku, pri horúčke je suchý, horúci a môže byť aj rozpraskaný. Normálna teplota u zdravého psa je okolo 37,5 až 39°C, nad 39,5°C hovoríme už o horúčke.
  • Nechutenstvo – chorý pes spravidla nemá veľkú chuť k jedlu, dokonca potravu môže odmietať, a to už je naozaj varovný signál, ktorý by ste nemali ignorovať a zájsť na veterinu.
  • Dych – zmena v dýchaní, syčanie, veľmi rýchly dych sú ďalším z príznakov niektorej psej choroby, napríklad nachladnutie alebo otočenie žalúdka.
  • Oči – skontrolujte psíkovi oči, ak trpí výtokmi, má oči zakalené, zmenila sa farba sliznice (bežne je ružová), zájdite radšej k veterinárovi.
  • Chovanie – malátnosť, nevšímavosť, podráždenosť, apatia. Akákoľvek zmena chovania u psa môže byť signálom choroby.
  • Tráviace problémy – zvracanie, hnačka, zápcha sú ďalšie z príznakov niektorého ochorenia psov.
  • Koža – tiež môžu trpieť vyrážkou, ekzémami alebo kožnými vredmi. Príznakom choroby je aj nadmerné vypadávanie srsti.

10 najčastejších chorôb u psov

Príznaky chorôb, zmeny chovania psa a ďalšie signály, že niečo nie je v poriadku, by vás mali priviesť do ordinácie veterinára, ktorému dôverujete. Je vhodné mu hneď na začiatku vysvetliť príznaky, ktoré ste na psovi vypozorovali, a tak mu pomôcť so stanovením diagnózy. Aj keď teraz žijeme pomerne dosť v zajatí rizika vážnych ochorení, psíka pravdepodobne bude trápiť niektorá menej závažná choroba, na ktorú existuje liek.

Zápcha alebo hnačka

Tráviace problémy trápia zvieratá rovnako ako ľudí. Stačí, že pes niečo oblizne a môže dostať hnačku alebo črevnú chrípku. Odborne akútny katar žalúdku. K príznakom patrí znížená chuť k jedlu, hnačka, niekedy aj zvracanie. Ide to liečiť živočíšnym uhlím, ak sú problémy závažné, môže veterinár odporučiť aj antibiotika. Rovnako nepríjemná je aj zápcha, kedy má pes problém vytlačiť stolicu, aj keď sa o to opakovane pokúša, zápcha môže byť prevádzaná horúčkami.

Zápal hltanu a hrtanu

Ani psíkom sa nevyhýba nachladnutie – stačí ak premoknú, skočia do studenej vody alebo sa napijú z potoka. Ak nie je pes otužilý a nemá silnú imunitu, nachladenie na sebe nenechá dlho čakať. Môže ho doprevádzať zahlienenie, kašeľ, zvýšená teplota. Vhodné je navštíviť veterinára, aby sa bežné nachladnutie nerozvinulo v zápal pľúc.

Zápal očných spojiviek

Častým ochorením psov je zápal očných spojiviek. Jeho príčinou sú väčšinou infekcia alebo podráždenie oka (poranenie, nečistota). Zápal očných spojiviek poznáte ľahko podľa hnisavého výtoku z oka. V tomto prípade je tiež vhodné navštíviť veterinára, ktorý pravdepodobne odporučí antibiotické kvapky.

Zápal análnych žliazok

Ak si váš pes často vykusuje oblasť zadku, šúpe im o podlahu, škrabe sa, pravdepodobne vám ukazuje, že má zápal análnych žliazok. Nejde o závažné ochorenie, ale je treba nechať mu žliazky vyčistiť, to je možné samozrejme u veterinára. Zanesené žliazky by sa mohli rozvinúť v zápal.

Artróza

Predovšetkým starší psíkovia sa môžu potýkať s ochorením pohybového aparátu. Často sa môže jednať o artrózu, teda ochorenie kĺbov. Poznáte to tak, že psíka bolí pohyb – do schodov, nezdvíha toľko nohy, ide pomaly. Návštevu lekára neodkladajte, okrem toho že podá utišujúce lieky na bolesť, naordinuje tiež kĺbnu výživu, ktorá psíkovi uľaví.

Začervenie

Psíkovia môžu, podobne ako aj mačky, trpieť parazitmi. Začervenie je pre neho nepríjemné. Najčastejšie sa objavujú škrkavky, ktoré poznáte v stolici. Vhodné je zaistiť prevenciu a psíka dvakrát ročne odčerviť.

Blchy

K cudzopasníkom, ktorí môžu znepríjemniť psí život, patria blchy. Poznáte ich ľahko – psík sa škrabe, je podráždený, v srsti nájdete malé čierne bodky, prípadne aj blchu. K veterinárovi priam nemusíte, ale opatrite vhodné antiparazitikum. Nutná je aj dezinfekcia psieho pelechu.

Otočenie žalúdka

Toto ochorenie psov je závažné a problém je, že prichádza náhle a môže viesť až k smrti. Týka sa hlavne väčších plemien – psovi sa zväčší brucho, dávi sa, ale nezvracia, zrýchlene dýcha. Je nutné bezodkladne navštíviť veterinárnu kliniku alebo pohotovosť, pretože bez včasného zásahu zviera zomrie.

Toxoplazmóza

K ďalšiemu závažnému ochoreniu psov patrí toxoplazmóza. Akútna podoba tejto choroby sa objavuje hlavne u mladých psov, majú teplotu, zvracia, potýkajú sa s kravou hnačkou.  Pes rýchlo chudne. Je nutná okamžitá návšteva veterinára!

Psinka

Toto obávané ochorenie psov sa objavuje hlavne u mladých psíkov. Psinka má niekoľko podôb (kožná, pľúcna, črevná a nervová). Prvým príznakom ochorenia je zvýšená teplota, objavuje sa nechutenstvo a skleslosť. Dôležité je tieto príznaky, aj keď sú nepatrné a často dochádza k zlepšeniu stavu, nepodceniť. Pretože predpokladom úspešného liečenia je včasné zahájení liečby.