Psinka – nebezpečná choroba psov. Ako ju poznať a liečiť?
Psinka, infekčné ochorenie, je extrémne nákazlivá choroba, ktorá už roky napadá našich domácich maznáčikov. V dobe, kedy sa prejavia príznaky, býva už neskoro na vakcináciu a pes si nesie nepríjemné následky po zvyšok života. Pretože psinka často končí smrťou, rozhodne nie je dobré ju zanedbávať. Ako nebezpečnú psiu chorobu rozpoznať? Ako sa brániť pred nakazením a chrániť tak svojho štvornohého kamaráta?
Psinka je akútne nákazlivé ochorenie, ktoré sa dostalo do Európy v 18. storočí. Formy rozoznávame štyri, ale psy väčšinou netrpia len jedným druhom. Pľúcna, črevná, nervová a kožná psinka sa môžu vyskytovať samostatne, ale často prechádzajú jedna v druhú. Najbežnejšia je kožná forma. Liečba je veľmi komplikovaná a neúspešná.
Nákaza psinkou
Psinkou sa psík bohužiaľ môže nakaziť veľmi ľahko. Nebezpečie prenosu výrazne posilňuje chladné a vlhké počasie. Mimoriadne ohrozený môže byť oslabený, nachladnutý alebo podvyživený pes. Preto dbajte na jeho životosprávu. To však neznamená, že psinka nie je hrozbou pre zdravého psa. Vírus sa šíri najmä kontaktom s nakazeným zvieraťom prostredníctvom jeho moči, exkrementov, slín a tekutín z nosu alebo očí. Prežíva vo vnútri a vy ho z ulice ľahko prinesiete domov napríklad na šatách alebo topánkach. Nevyhnúteľné nie je ani priame vdýchnutie vírusu. Nositelia choroby nie sú len domáce zvieratá, ale tiež líšky alebo kuny, s ich sekrétmi pes príde do styku napríklad na prechádzke v lese.
Príznaky a prejavy psinky
Inkubačná doba sa pohybuje od troch dní do jedného týždňa, v niektorých ojedinelých prípadoch trvá dokonca okolo dvoch týždňov. Na začiatku sa vám pes môže zdať unavený, smutný a bez energie. Má teplotu, niekedy aj kožnú vyrážku a chová sa inak než obvykle. Spoločenský pes napríklad náhle vyhľadáva samotu, pokojný začína naopak zúriť. Neskoršie psíka trápi kašeľ, horúčka, výtoky z nosu a očí a zápal pľúc. Výtoky bývajú najskôr riedke a po pár dňoch hlienovité, v kritickej fázy už sa v nich objavuje krv. Čoskoro prichádza nechutenstvo, hnačka, zvracanie a popraskanie kože na tlapkách a ňufáku. Aj keď sa vo štvrtom týždni zdá, že choroba ustupuje, naopak dôjde k poruche nervovej sústavy. Nasledujú tiky, epileptické záchvaty, kŕče, triaška, ochrnutie a nastáva smrť.
Liečba psinky
Psinka celkom liečiteľná nie je. V 90 % končí smrťou a pokiaľ tomu tak nie je, pes po zvyšok života trpí záchvatami a môže mať napríklad pokrivené zuby. Psinka sa ťažko odlišuje od iných virových ochorení a jej inkubačná doba je príliš dlhá na to, aby bolo možné začať s liečbou včas. Nakazeného psa je v každom prípade nutné izolovať od ostatných zvierat a vyhľadať veterinára. Samotný vírus nejde vyliečiť, odborník vlastne tlmí jeho príznaky pomocou antibiotik, antiepileptik a ďalších liekov. Choré zviera musí byť pod prísnym dohľadom.
Prevencia pred nákazou
Dôležité je samozrejme podporovať psíkovu imunitu, čo znamená starať sa o jeho životosprávu, dopriať mu rozmanitú a kvalitnú stravu a dostatok vitamínov. Najúčinnejšia je však prevencia v podobe očkovania.
Očkovanie proti psinke
Očkovanie proti psinke síce nie je povinné, ale to neznamená, že je zbytočné! Je nutnosťou a vyplatí sa. Psinka postihuje najčastejšie šteňatá a mladé psy, najnáchylnejší sú psíkovia starí len tri až sedem mesiacov. Takže buďte dôslední a nechajte svojho miláčika naočkovať už v siedmom týždni života. Priebeh je taký, že po prvej vakcinácii nasledujú ešte dve revakcinácie, ktoré by sa mali uskutočniť po dvanástom týždni života šteňaťa. Potom dbajte na každoročné opakovanie. Dnes už existuje tiež možnosť očkovať psa vakcínou značky Nobivac vždy po troch rokoch, ale len v prípade, že došlo k správnej vakcinácii šteňaťa. Ak pes ako šteňa očkovaný nebol, rozhodne nad možnosťou vakcinácie nemávajte rukou, naopak. Aj starý pes je veľmi náchylný.