Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako často a kedy chodiť k veterinárovi?

Ak sa chcete správne starať o zdravie svojho domáceho maznáčika, je nevyhnutné pravidelne navštevovať veterinára. Minimom je každoročná prehliadka, ktorá sa netýka len očkovania. Raz alebo dokonca dvakrát ročne by mal váš pes absolvovať vyšetrenie krvi, moču a stolice, ktoré umožňuje včasné odhalenie chorôb. Včasné odhalenie choroby má dôležitý vplyv na jeho rýchle uzdravenie. Pravidelné návštevy tiež umožňujú, aby si vaše zviera zvyklo na návštevy veterinára, čo mu v prípade ochorenia uľahčuje presnejšiu diagnostiku problému.


Racionálny výber veterinára. Pamätajte, že zdravie a dĺžka života vášho domáceho maznáčika závisí od efektívnosti vašej spolupráce s veterinárnym lekárom! Základom tejto spolupráce je vzájomná dôvera. Veterinárny lekár musí vedieť, že mu poskytujete správne informácie a že chápete, že cieľom veterinárneho lekára je pomôcť, a nie len dosiahnuť finančný zisk. Na jednej strane by ste si nemali myslieť, že niekoľko článkov z internetu (alebo dokonca niekoľko desiatok) môže nahradiť roky odbornej prípravy. Preto by sme nemali bezdôvodne spochybňovať odbornosť veterinárneho lekára len preto, že sme niečo čítali alebo počuli (ale položiť otázku alebo požiadať o vysvetlenie predpisu je vítané). 

 

Pozorovaním správania svojho psa môžete zistiť akékoľvek zmeny, ktoré môžu naznačovať zdravotné problémy. Hoci niekedy môže ísť o obyčajný deň neúspechu, nechutenstvo, znížený smäd a abstinencia vášho domáceho maznáčika by mali byť dôvodom na obavy. Pravidelným pozorovaním trusu vášho psa môžete odhaliť prípadné tráviace problémy, ako sú časté hnačky alebo ťažkosti s vyprázdňovaním, ktoré môžu byť znakom choroby alebo potreby zmeny stravy. Za sledovanie stojí aj stav srsti a kože, pretože začervenanie kože a nadmerné škrabanie môžu poukazovať na potravinové alergie alebo alergické reakcie na peľ. Hoci je škrabanie normálne, nadmerné škrabanie môže poukazovať na prítomnosť bĺch, alergie alebo bakteriálne či plesňové infekcie. Nadmerné škrabanie môže viesť aj k infekcii, pretože rany spôsobené škrabaním sa môžu infikovať.

 



Aké sú najčastejšie choroby domácich zvierat? Ktorým chorobám je vystavený váš pes alebo mačka? Medzi najčastejšie ochorenia psov patrí zubný kameň, zápal spojiviek a vredy rohovky, odčervenie, infekcie uší horúčka, hnačka, zvracanie. Najčastejšie ochorenia mačiek, infekcia dolných močových ciest, blchy, vnútorné parazity, hnačka, problémy s očami, mačacia cukrovka.

 

Najmä na jar musíte pravidelne kontrolovať kožu svojho psa alebo mačky. Sezóna kliešťov sa zvyčajne začína v marci alebo apríli, hoci ak je teplejšia zima, kliešte si môžeme priniesť oveľa skôr. Často si dávame pozor na kliešte po prechádzke v lese, ale tie prenášajú choroby menej často ako kliešte v mestách. Kliešte v mestách sú nakazené boreliózou častejšie ako tie v lesoch, pričom nakazené je takmer každé druhé kliešťa. Vyššia miera nákazy sa vysvetľuje špecifickým prostredím mestských lesoparkov, v ktorých sa darí živočíchom prenášajúcim boreliózu. Kliešť sa preplazí cez srsť, priblíži sa ku koži a hľadá vhodné miesto na uhryznutie. Kliešte zvyčajne uprednostňujú oblasti tela, kde je koža tenká a menej ochlpená. Najčastejšie sa vyskytujú v okolí papuleušípodpazušiaslabín a tiež na bezsrstej koži na bruchu. Ak chcete vedieť, aké je riziko nakazenia kliešťom vo vonkajšom prostredí, sledujte na internete predpovede aktivity kliešťov.