Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako odnaučiť psa močiť doma?

Nová laminátová podlaha alebo drahá pohovka premenená na psie WC? Vraciate sa domov a opäť nachádzate kaluž moču? Našim štvornohým zverencom určite prospeje dôkladný tréning čistoty. Ako naučiť svojho psa močiť vonku? Tu je niekoľko osvedčených metód, ako naučiť šteňa a dospelého psa čistote. Naučiť psa močiť doma môže byť náročné, ale s trpezlivosťou a dôslednosťou sa to dá zvládnuť. Či už ide o mladého, alebo o niečo staršieho psa, rozhodne nemôžete zanedbať nácvik hygieny. Tu je niekoľko tipov:

Vytvorte si pevný režim chôdze. Psa pravidelne venčte, najlepšie po jedle, spánku alebo hre. Môžete začať s častejšími prechádzkami a postupne ich predlžovať. Dôležité je tiež reagovať na signály, ktoré vám pes dáva - ak je nepokojný, chodí po byte alebo oňucháva zem, je najlepšie ho čo najskôr vziať von. Najlepšie je chodiť s vaším miláčikom na krátke (5 minút), ale časté prechádzky (každé 2 hodiny). Samozrejme, najlepším riešením by bolo ísť so psom von vždy, keď signalizuje fyziologickú potrebu. Takéto šteňa však močí veľmi často a nemá kontrolu nad močovým mechúrom, takže sa môže stať - najmä v noci - že ho nestihnete vypustiť von. V takýchto prípadoch si zaobstarajte hygienickú vložku, ktorá dobre absorbuje moč.

Chvála. Pochváľte svojho psa, keď vonku vykoná potrebu. Pozitívne posilnenie môže zvýšiť pravdepodobnosť, že bude chcieť vykonať potrebu vonku. Keď sa váš pes vonku vymočí alebo vykaká, vrelo ho pochváľte. Je tiež dobré mať pre psa pripravené pochúťky, ktoré mu môžete hneď dať. Odmeny pomôžu vášmu psovi uvedomiť si, že svoju potrebu by mal vykonávať len vonku. Pes rýchlo pochopí, prečo dostane odmenu - to bude mať výborný vplyv na jeho motiváciu.

Nikdy netrestajte za nehodu. Ak váš pes urobí doma potrebu, nikdy ho netrestajte. Trestanie môže viesť k tomu, že sa váš pes bude snažiť schovať, keď bude chcieť vykonať potrebu. Počas výcviku by sme mali prejaviť veľa pochopenia a trpezlivosti. Na psa by sme nemali kričať, trestať ho za chyby ani mu strkať nos do výkalov. Takýmto konaním môžeme psa len zbytočne stresovať a naučiť ho zlým návykom. Stačí výkaly vyčistiť a uistiť sa, že ste dôkladne odstránili akýkoľvek zápach, ktorý by mohol šteňa zvádzať k opakovaniu tejto činnosti.

Trpezlivosť, trpezlivosť, trpezlivosť. Odnaučenie psa môže trvať dlho, preto buďte trpezliví a vytrvalí. Každý pes sa učí svojím vlastným tempom. Buďte trpezliví a pamätajte, že zmena návykov vášho psa si vyžaduje čas a pravidelný tréning. Neočakávajte okamžité výsledky - niekedy to trvá viac ako týždeň. Kľúčom k úspechu je systematické posilňovanie pozitívneho správania prostredníctvom odmien a pochvál. Hoci si to vyžaduje úsilie, zistíte, že oddaná práca prináša cenné výsledky! Ak má váš pes doma časté problémy s pomočovaním, môže to byť aj príznak zdravotného problému a mali by ste zvážiť návštevu veterinára. Hlavným faktorom, prečo pes neudrží moč, je choroba. Pes, ktorý sa staral o svoje potreby vonku a zrazu prestal, je s najväčšou pravdepodobnosťou chorý.