Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako sa starať o psa v zime a chrániť jeho zdravie?

Zima je obdobím, v ktorom potrebujeme zvýšiť starostlivosť o našu kondíciu a zdravie a to isté platí aj pre našich štvornohých kamarátov. Telesná termoregulácia psov, rovnako ako schopnosť samostatne zháňať potravu, už dnes nie je podobná tej, ktorú majú samostatné divoké vlky. Pes je závislý na ľudskej starostlivosti. Ako náročné obdobie zvládnuť?

Pre psy vonku zateplená búda či koterec

Má váš psí parťák po celý rok "ubytovanie" vonku? Potom mu nezabudnite priraviť koterec. Ten by mal rovnako ako psia búda stáť najlepšie v závetrí. Pomôže i šikmá strecha, ktorá aspoň zbrzdí vietor. Šteňiatka a seniorov ale radšej nechajte vnútri, v dome.

Koterec s podstielkou a pelech pre pohodlie

Do kotca pre psa patrí podstielka, ktorá zbytočne nesaje vlhkosť a neplesnivie (slama, drevitá vlna). Podstielku je potrebné pravidelne meniť. Pomôže kvalitný a odolné pelech, kam sa pes môže schovať pred prievanom alebo aspoň hrejivá deka či matrac. Najodolnejšie pelíšky na von sú z plastu, cordury alebo z umelej eko kože.

Pre krátkosrsté a hladkosrsté psy je nutné koterec vyhrievať. Búdu i koterec je možno zatepliť starými textíliami, perinami, paplónmi, kartónami a podobne. Zakúpte na zimu vhodný obleček pre psa z materiálov, ktoré neprefúknu a nepremoknú.

Venčite psa bezpečne aj v zime

Ako venčiť psíka v zime? Vyberte mu vhodný obleček alebo aspoň postroj, ktorý ho ochráni pred prechladnutím. Najlepšiu službu urobia oblečky s reflexnými prvkami, pretože pes bude vidieť na diaľku aj v hmle, tme alebo chumelici. Svietiace a reflexné prvky zvýšia bezpečnosť psa.

A kedy je najvhodnejšia doba pre vaše zimné prechádzky? Vyrazte s psíkom ideálne dopoludnia či popoludní, keď su mrazy znesiteľné. Pred mrazom a soľou chráňte labky psa prestrihaním srsti medzi prstami a potierajte krémom proti mrazu. Využiť môžete aj špeciálne topánočky pre psa

 

Dohliadajte na fyzickú aktivitu psa

Ak je váš psík veľmi aktívny, zabráňte tomu, aby sa celý spotený rozvalil do chladného snehu. Prudké ochladenie by mohlo vyvolať zápal močového mechuúra, podchladenie, zápal pľúc a iné ochorenia. Radšej preto zvoľte kratšiu, intenzívnu prechádzku aby sa chlpáč vybláznil, no vydržal z odpočinkom až domov. Pokiaľ sa vám nepodarí psíka upokojiť včas, ukľudnite ho postupným znížením tempa. Prechádzajte sa so psom čím ďalej tým pomalšie, aby sa adaptoval na kľudový režim a neochladil sa príliš prudko.

Ako psa v zime kŕmiť?

Podobne ako človek, i každý hafan v zimných mesiacoch môže mať väčšiu chuť k jedlu. Na vine je vyššia spotreba energie spojená s chladným počasím. Porcie ale psíkom nezvyšujte, hrozilo by im priberanie. Namiesto toho upravte zloženie potravy. Psovi k zasýteniu stačí prijímať zo stravy viac živočíšnych tukov a bielkovín. Organizmus psa je pre takú stravu prispôsobený a živočíšnu bielkovinu bezozbytku spotrebuje. Tuky poskytnú dostatok energie pre všetky aktivity. Okrem granúl s vysokým obsahom mäsa podávajte napríklad špeciálne pamlsky a pridajte psovi do jedla kvalitný olej alebo vývar. Doplňte mu vitamíny a kĺbnu výživu pre podporu pohybového aparátu.

Pomôžte chúlostivým psíkom sa poriadne zahriať!

Pre vaše najmenšie, hladkosrsté alebo chúlostivé bezsrsté psíky sú tu pelíšky s termoreguláciou. My sme vyskúšali Smart pelíšek Petkit Cozy. Inteligentný pelíšek sa prispôsobuje teplote okolia a udržuje vnútri optimálnu teplotu vyhovujúcu zdraviu zvieraťa. Psík sa tak po prechádzke môže pohodlne zahriať. Pelíšek umožňuje nastaviť automatický chod a tento režim zároveň vždy upraviť odkiaľkoľvek vďaka ovládaniu v aplikácii. Priestor vnútri pelíšku je odhlučnený a nie len, že v zime hreje, ale v lete chladí!