Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Bezpečnosť výcvikových obojkov

Každý nástroj se môže stať nebezpečným, pokiaľ ho nebudete používať s uvážením, rozmyslom a podľa inštrukcií. To samé platí aj o elektronických obojkoch pre psov. 

Elektronické obojky pre psov

Každý nástroj sa môže stať nebezpečným, pokiaľ ho nebudete používať s uvážením, rozmyslom a podľa inštrukcií. To samé platí aj o elektronických obojkoch pre psov. Pomôcka, ktorú si obľúbili profesionálni kynológovia po celom svete má svojich zástancov aj odporcov.

Čo je elektronický obojok

Jedná sa o výcvikovú pomôcku pre chovateľov psov. Elektronický obojok pracuje na báze výbojov, ktoré sú psíkovi nepríjemné, ale nie sú pre neho nebezpečné. Každý skúsený chovateľ vie, že bez napomínania alebo fyzických trestov psa vychovať nejde. Miesto vyťahania za kožu či tresnutie cez zadok je možné využiť práve elektronické obojky. Tie oceníte napr. vo chvíli, kedy pes zavetrí, utečie a nereaguje na volanie, pretože ich je možné ovládať aj na diaľku.

Pre koho je elektronický obojok vhodný

Elektronické obojky si obstaráva stále viac zodpovedných chovateľov psov, ktorí vedia, že neposlušný a nevychovaný pes môže spôsobiť radu problémov a v neposlednej rade môže spôsobiť ujmu aj sám sebe.

Elektronické obojky mimo iné pomáhajú v týchto prípadoch:

  • Základný výcvik psov – prostredníctvom elektronických obojkov ľahko svojho psa naučíte povelom typu „sadni, ľahni, dones, čakaj“ apod.
  • Privolanie psa na diaľku.
  • Úteky psa, ktorý „chytil stopu“ a nereaguje.

Bezpečnosť a ochrana zvierat na prvom mieste

Elektronické obojky skúmala Ústredná komisia pre ochranu zvierat, ktorá mimo iné. uviedla: „Tzv. elektronické obojky prešli v posledných 8–10 rokoch búrlivým technickým vývojom a nemajú úž takmer nič spoločného so svojimi predchodcami, ktoré používali omnoho väčšiu intenzitu elektrického prúdu a celkom, alebo takmer celkom, postrádali akékoľvek regulačné prvky. Z dôvodov ochrany zvierať a zjednoteniu štandardov bola založená Medzinárodná asociácia výrobcov elektronických obojkov (ECMA), ktorá sa touto problematikou dôkladne zabýva, a okrem vlastného výskumu rovnako zadáva štúdie odborným a vedeckým pracoviskám. Dnešné moderné výrobky od renomovaných výrobcov, združených v ECMA, plne rešpektujú šetrné zachádzanie so zvieratami, a ich použitie v mnohých prípadoch napomáha nahradiť niektoré tradičné metódy výcvikov psov, ktoré môžu byť k zvieratám omnoho menej ohľaduplné.“

Ako bezpečne a šetrne používať elektronické obojky

Elektronické obojky pre výcvik psa je možné používať už od 6 mesiacov. Pozorne si prečítajte návod od výrobca. Zvoľte vhodnú mieru impulzu (pes by mal na impulz reagovať, na druhú stranu by nemal pre neho byť príliš bolestivý – zakňučanie apod.). Obojky spravidla ponúkajú niekoľko stupňov upozornenia (zvukový signál, vibrácie, impulz). Pes si veľmi skoro uvedomí súslednosť signálov, takže následne stačí len používať zvukový, popr. vibračný signál.