Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Elektronické výcvikové obojky pre psov - mýty a fakty!

K napísaniu tohoto článku ma inšpirovali dve udalosti. Kamarátka mi raz večer povedala: Ja to neschvaľujem, ale môžeš ma presvedčiť o opaku. To sa mi ten večer nepodarilo, ale z hlavy náš rozhovor už asi mesiac a pol nemôžem dostať. Druhou udalosťou bolo „lajknutie“ stránky slečny Fialové, lovkyne žirafí, kde v komentároch bolo veľa nenávisti a negácie voči slečne, ale žiadny logický argument, čo je na jej počínanie zlé (fotenie s mŕtvou žirafou môže byť pre niekoho nevkusné, ale to nie je to, za čo ju odsudzujú). Ale už začínajú prevládať pozitívne komentáre a ľudia sa ju zastávajú. Takže som sa rozhodol, je na čase ohradiť sa proti odporcom.

Moja Bella, Bígel x Šarpej , vek 2 roky :)

Vy psa netrestáte?

Pravdepodobne každý chovateľ svojho psa nejakým spôsobom cvičí k poslušnosti. Niekto viac, niekto menej. Ale väčšina k tomu používa ako aj odmeny, tak fyzické tresty. Doposiaľ sa tým nikto nepozastavoval. Čo je divného na tom, že pes dostane na zadok, keď neposlúchne? Nič. Čo sa teda zmenilo s príchodom elektronických obojkov? Po ich vstupe do Slovenskej a Českej republiky sa majitelia psov rozdelili na dva tábory. Niekto ich odsudzuje, niekto schvaľuje. Všade vo svete je to rovnaké, pomer sa zdá byť tak 50:50. Aké môžu byť dôvody odporcov elektronických obojkov? Hľadal som na internete, čerpal z dotazov zákazníkov. Motám sa stále okolo strachu o bezpečnosť a strachu z neuváženého použitia.

 

Použil niekto k týrania psa elektronický obojok?

 Nie, väčšina k tomu používa vlastné ruky…

Zabil alebo zmrzačil psa niekedy elektronický obojok?

Nie, ako by mohla niekomu ublížiť troj-voltová batéria…

Môže zlé užívanie obojku spôsobiť ujmu na zdraví?

Pravdepodobne áno. Rovnako ako iné nadmerné trestanie. Jednoducho povedané, ak psa nadmerne trestáte, vystavujete ho stresu, ktorý môže viesť k zhoršeniu funkcie niektorého orgánu, napríklad sliznice.

 

Bella s kombinovaným GPS a výcvikovým obojkom (Sportdog TEK 2.0)

Použitie elektronického obojku neskúseným užívateľom je týranie. Ľudia ho používajú zle apod.

Toto tvrdenie vychádza z predstavy, že elektronický obojok nejakým spôsobom ubližuje. Áno bolí. Ale bolí aj trest rukou. Ak psa trestáte v zlú chvíľu, tak sú obidva spôsoby týraním. Ale myslím si, že sa tomuto u elektrických obojkov naopak predchádza. Jediný protiargument som našiel u jedného psieho psychológa - reflexný oblúk (doba, než si pes uvedomí, že mu niečo prikazujete). Je to však hlúposť. Sledoval som toto u užívateľov a nikto nedáv impulz sekundu po tom, čo pes neposlúchne na povel. Ani tí, čo nepoužívali zvukové varovanie, nie sú tak rýchli, aby tlačítko stlačili pod 3 sekundy - vy totiž neviete, že vás pes v určitú chvíľu neposlúchne, vzniká teda tiež meškanie. 

Naopak som sám pri výcviku prišiel na to, že tento argument ide veľmi jednoducho obrátiť PRE používanie výcvikových obojkov. Dôvod je jednoduchý a každý, kto má psa s tým chce nechce príde do styku: Pes neposlúchne - utečie, nejde ho ovládať - za kratšiu či dlhšiu dobu k vám príde. A čo teraz, udriete ho za to, že neposlúchol pred desiatimi minútami? Pes síce vie, že neposlúchol, ale keď ho potrestáte vo chvíli, kedy k vám príde, spojuje si to stým, že k vám prišiel. Nie teda s tým, že neuposlúchol vás povel. Osobne teda psa v takom prípade netrestám, nemá to zmysel. Niekto trestá, a potom sa čuduje, že sa pes pol hodiny schováva niekde pod autom. 

Ak ale mám v ruke vysielačku a pes obojok  na krku, je komunikácia (trest) okamžitá. Vydám povel, ak pes neuposlúchne (môžem použiť varovanie), vyšlem impulz, ktorý je mu skôr nepríjemný, než bolestivý, ale pripomenie mu, že robí niečo zle. Až vo chvíli, kedy pes nereaguje na slabší impulz, pošlem impulz silnejší, ktorý už ho zabolí (asi rovnako ako keď ho tresnem cez zadok). 

Pre všetkých, ktorí majú záujem, sme preložili inštruktážne videá, kde sa môžete pozrieť ako naučiť jednotlivé povely - www.youtube.com/elektroobojky.

Impulz… nebudem predsa do psa púšťať prúd…

Ako už som písal vyššie, zariadenie je napájané batériami od 3 do 9 voltov. Nie som síce elektrikár a neviem vysvetliť k čomu presne dochádza pri impulzu (myslím, že to je vysoké napätie o nízkom prúde tvorené transformátorom), ale tých zariadení mi prešla pod rukami už veľa a všetky sme ich na sebe dobrovoľne (či nedobrovoľne) testovali. Pocitovo je najbližšie asi rada o nabitého zábradlia. Slabšie či silnejšie, podľa typu či nastavenia intenzity. Ty z tých slabších mi pripomínajú napríklad malé pichnutie špendlíkom (nie ale prepichnutie kože). 

Použitie môže zmeniť povahu psa

Toto je ale zase na vás. Ak sa k psovi chováte nevhodne, tak z nej asi vyrovnaného jedinca neurobíte. A elektronický obojok bohužiaľ môže slúžiť ako nástroj.

Pri použití obojku je to o dosť viacej vidieť, než u iných prípadoch (napríklad keď psa mlátite hlava nehlava palicou).

Jedno z vysvetlení môže byť v asociatívnej pamäti psov, ktorá je najviac vyvinutá pre sluch a čuch. Obojky vydávajú zvuku - buď pípanie v podobe varovaní, ale aj pri impulzu obojok zabzučí. Ak teda psa nadmerne (rozumej bezdôvodne, zle alebo schválne) obojkom trestám, tak bude pri podobnom zvukovom vnemu reagovať ustrašene (moc podobných zvukov našťastie nie je). 

Argument, s ktorým by som naopak nepracoval je v tom, že pre psa je to neprirodzené, nemá s vami kontakt apod. To si nemyslím, pre psa je v našom svete neprirodzené úplne všetko, a aj tak s tým nemá problém. 

Omnoho bližšia je druhá varianta, kedy si pes impulz nedokáže s ničím spojiť. Jeho chovanie sa po nasadení obojku zmení, má totiž strach - to je ale presne to bezdôvodné trestanie. Nemá cenu tu zas omieľať, že rovnako vystrašený bude aj z obyčajnej palice, keď ju uvidí. Alebo z čohokoľvek iného, čo mu bezdôvodne spôsobilo bolesť. Jediný rozdiel je v tom, že pes si v prípade elektronického obojku nespojuje trest s vami.

 

Nejedná sa teda o zmenu povahy, ale o strach z niečoho, čo zvierati spôsobilo bolesť.

Já elektronický obojok sám používam, síce len zriedka, pretože Bella ho nepotrebuje, ale na vychytanie niektorých neduhov je to účinné (rada žerie výkaly a chytať ju s vreckovkou od ... po sídlisku nie je zrovna moja predstava venčenia). Ale k veci, nikdy sa mi nestalo, že by Bella odmietala nasadenie obojku, alebo sa jej chovanie nejako zmenilo. Teda okrem toho, že je poslušnejšia, keď ucíti, že mi dochádza trpezlivosť a mohol by som jej už dať aj impulz. A tom musím podotknúť, že nie som profesionálny cvičiteľ a Bella je môj prvý pes. Ak používate elektronický obojok s rozumom, nejde urobiť chybu. Alebo úplne stačí, keď máte svoje zviera radi a teda ho logicky ani nemáte záujem týrať. 

Ak teda čítam komentáre v štýle "videl som človek s elektrickým obojkom, dával do psa ako mohol a pes z toho bol mimo" tak je mi z toho skôr zle. Miesto toho, aby ste odsúdili človeka, vyskočili zo svojej zóny pohodlia a dali mu cez držku (alebo aspoň niečo povedali) tak tu ľudia fňukáte na internetovej diskusii, že je zlé používať elektro obojok. 

 

Nekupujte si psa keď na výchovu nemáte (aka kupujem elektronický obojok pre riešenie problémových situácií)

„Inteligentnejšiu“ reakciu som asi nenašiel. Áno, nájdu sa prípady nezodpovedných ľudí, ale myslím, že to sú výnimky. Denne hovorím s desiatkami ľudí, ktorí riešia nejaký problém. Najčastejšie hovor začína

Mám psa z útulku – no tak čo keby sme postavili pár ďalších útulkov a nechali tam tie psy pouhýňat v klietkach. U sliepok a kráv to nikomu nevadí. Zachránite psa, pretože niekto to niekedy pred vami vzdal, a nakoniec počúvate od anonymných chytrákov niečo o neschopnosti psa vychovať. Pokiaľ je tu problém, tak na klasické metódy je neskoro.

Pes uteká za zverou – toto je základný pud. Ako jedlo, párenie. U niektorých je silnejší, u iných zas slabší. S týmto si nemusí poradiť ani ten najvášnivejší diskutér na emiminu.

Pes uteká z pozemku – väčšinou pudové pohnútky, na dedine hára fena, okolo prešla srnka.

Pes šteká v byte, keď je sám – to je podľa mňa najsmutnejší prípad, pes šteká, pretože sa bojí, že sa páníček nevráti.  Bohužiaľ, toto tiež dopredu neodhadnete, ľahko podceníte a hlavne, každý pes je iný a niekedy to ani nemusí byť chyba majiteľa. Ničmenej je stále lepší protištekací obojok než útulok. Tam síce štekať môže, ale jeho pán sa už nikdy nevráti!

Takmer každý sa ale pýta, je to bezpečné? Nemôže sa mu nič stať? Všetci majú o svoje psy starosť. Každý si psa kúpi s dobrou vierou. A preto verím, že 99,9 % našich zákazníkov a užívateľov elektronických obojkov ich používa s uvážením.

Som teda zástancom použitia elektronického obojku aj v týchto problémových situáciách a som hrdý na to, že pomáham s rozšírením tejto pomôcky. Nepriamo uľavujeme útulkom, priamo pomáhame majiteľom tvrdohlavších psíkov, mnoho ich susedov sa vďaka nim lepšie spí, ale hlavne pomáhame držať psy v bezpečí a umožňujeme im žiť spokojný život doma.

Existuje iné riešenie problému

Ak teda pominiem to, že väčšina kupujúcich už vyskúšala všetko, stále sa dokola otáča téma, že sa elektronický obojok kupuje pre problémové psy. Áno, v mnohých prípadoch to tak je, ničmenej elektronické výcvikové obojky boli vyvinuté ako pomôcka pre výcvik loveckých psov - napríklad práve kvôli zmieňovanej okamžitej komunikácii so zvieraťom. Považujem ich teda za štandardné pomôcky pre výcvik. 

Odborníci vravia…

Na svete je mnoho skúsených kynológov, ktorých názory sa dosť líšia. Niekto elektronické obojky schvaľuje, iný nie. Teraz sa predháňajú, koľko desaťročí cvičí psy, aké štúdie študovali, alebo napísali. Tie štúdie som nečítal. Ani nie som ostrieľaný kynolóog, ktorý cvičí psy 3 desaťročia. Ale predal som cca 10 000 elektronických obojkov a od mnoho zákazníkov máme spätnú väzbu. Nezažil som, že by mal niekto akýkoľvek problém so zdravím psa, alebo psychikou. Potom si prečítam článok o elektronickom obojku, kde autor zmieni: "skúsení kynologovia spôsobili zdravotné problémy psovi, bez toho aby použili elektronický obojok." Snažia sa povedať, že ak je pes v strese, môže to mať vplyv na funkciu sliznice. Lenže tým len potvrdili môj názor, prestava o zlom elektronickom obojku je mylná. Sú to zas len zlí ľudia. 

Mimochodom, väčšina týchto odborníkov propaguje svoje metódy. Oni sa totiž tie knihy a metódy samy nepredajú. Takže ich úsudok je vždy ovplyvnený, rovnako ako ten môj (ako predajca elektronického obojku). Tu neostáva než povedať, že metód je mnoho, sú odlišne účinné a je len na človeku, ktorú zvolí.

Základný súhrn PRO a PROTI elektronickým obojkom

Spísal som v skratke, aké pozitíva môže používanie elektronických pomôcok priniesť. Plánoval som vypísať aj nejaké negatíva, ale vznikli z toho skôr prípady, v ktorých elektronický obojok.

Pozitívne prínosy elektronického obojku pre vás aj pre psa:

  • Okamžitá komunikácia so psom, pes má okamžitú odozvu o zlom chovaní
  • Vyššie bezpečie pre psa – neutečie, nezrazí ho auto, nezožerie, čo nemá, nezastrelí ho poľovník
  • Vyššia bezpečnost pre okolie – nenapadne, neuhryzne,
  • Vačšia volnosť pre psa – vodítko môžete nechať ležať doma, koterec na záhrade už nemusíte zatvárať
  • Menšia frustrácia na oboch stranách v problémových častiach výcviku – pes sa nebojí prísť, pretože sa nebojí výprasku
  • Ušetríte peniaze za odchyt

 

Prečo a kedy elektronický obojok zásadne nepoužívať?

  • Záleží vám, čo si o vás myslí pár zakomplexovaných chytrákov
  • Máte psychickú chorobu a chcete si na psovi zvyšovať ego

 

Záver

Ak uvažujete o kúpi elektronického obojku, prečítajte si návod, pozrite sa na inštruktážne videa. Potom nemôžete nič pokaziť.

Zdroje neuvádzam, vše je na Googli, kto chce, nájde a aspoň sa zoznámi problematikou viacej.