Pozor! Na Veľkonočný pondelok tu nebudeme. Tešíme sa na vás v utorok. 🥳
Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

GPS obojky a lokalizátory pre psov - ako vybrať ten správny?

Keď sa vrátite domov z práce a po vašom psíkovi nie je ani stopy, prejde vám mráz po chrbte. Kam zasa utiekol, kde sa zas túla? Niektorí psíkovia sú proste nenapraviteľní. Pokiaľ je váš štvornohý priateľ tulák alebo máte z akéhokoľvek iného dôvodu radi prehľad o tom, kde zrovna trávi svoj čas, je pre vášho psa sledovací obojok, ktorý presne prezradí jeho polohu, ako stvorený. Profesionálne GPS obojky zasa využijete pri práci v teréne – napríklad pri výcviku poľovníckych psov v lese.

GPS obojky alebo lokalizátory pre psov (a rovnako tak aj pre mačky) sú určené predovšetkým pre chovateľov zvierat, ktorých zvieratká sa radi vzdiaľujú zo svojho domova alebo sa pohybujú po veľkom pozemku, strácajú sa alebo sa často pohybujú v náročnom teréne. Každý z milovníkov psov dobre vie, aký „zážitok“ je jazdiť po celej dedine či meste a hľadať svojho psa - tuláka. GPS sledovací obojok je v takej situácii k nezaplatení, pretože zviera presne lokalizuje,  a vy si pre neho môžete jednoducho prísť.

Ako funguje GPS obojok?

Sledovací obojok využíva modernú GPS technológiu, ktorú poznáte napríklad z mobilu alebo navigácie. Prostredníctvom GPS dostáva majiteľ psa presnú informáciu o aktuálnej polohe svojho štvornohého priateľa. Monitoring psa prebieha prostredníctvom komunikácie medzi sledovacím obojkom, ktorý psík nosí a vysielačkou. Niektoré sledovacie zariadenia komunikujú s mobilným telefónom majiteľa, takže mu pošlú informáciu napríklad o tom, že sa psík vzdialil z miesta, ktoré ste si určili ako bod, v ktorom vaše zvieratko môže ostať.

Režimy GPS obojkov a lokalizátorov

Sledovacie obojky sa vyrábajú v rôznych prevedeniach a kľúčovým kritériom výberu by sa mala stať aj možnosť voľby rôznych režimov. Niektoré GPS obojky sú priamo určené pre domáce použitie a majú menší dosah, zatiaľčo iné vás budú informovať o polohe psa prostredníctvom SMS a môžete ich s ohľadom na ďalšie funkcie využiť pri výcviku v lese. Režimy sledovacích obojkov je možné rozdeliť zhruba následovne.

  • Domáci režim – je určený pre lokalizáciu psa doma a vyznačuje sa dosahom okolo 50 až 80 metrov.
  • Potulkový režim – akonáhle sa pes vzdiali zo svojej „základne“, prístroj to okamžite zaznamená a všetko nahlási majiteľovi pomocou SMS správy na mobilný telefón. GPS obojok sa sám prepína do režimu, ktorý psa monitoruje až niekoľko kilometrov od domova.
  • Sledovací režim – tento režim umožňuje sledovať pohyb psa po celej SR (väčšinou aj mimo nej, keď napr. idete na dovolenku do zahraničia). Majiteľ aktivuje sledovací režim zaslaním SMS správy alebo nastavením obojku.

Pre aké psy sú sledovacie obojky a lokalizátory vhodné?

GPS obojky sú vyrábané v rôznych prevedeniach a veľkostiach. Na trhu preto nájdete modely, ktoré sedia veľmi drobným psíkom alebo mačičkám, rovnako ako sledovacie obojky pre veľkých psov. Lokalizátory si pritom obľúbia všetci majitelia psov alebo mačiek, ktorí chcú mať svojho psa neustále pod kontrolou a chcú vedieť, kde sa práve v konkrétnom momente pohybuje.

Nie je to len sledovanie alebo lokalizácia vášho psa. GPS obojok oceníte tiež pri profesionálnom výcviku, napríklad v lese, kedy potrebujete dať psíkovi určitú mieru voľnosti, ale zároveň ho potrebujete mať pod kontrolou. Sledovacie obojky si obľúbili tiež poľovníci, ktorí ich uplatňujú pri poľovačke.

GPS obojok alebo lokalizátor ocenia predovšetkým majitelia psov, ktorí:

  • majú túlavé psy a stále sa im strácajú,
  • majú psy, ktorí prechádzajú náročným výcvikom v teréne,
  • chcú dať svojim psíkom slobodu a mať kľud
  • potrebujú mať psa pod neustálou kontrolou,
  • chcú zvýšiť bezpečnosť svojho psíka

Druhy GPS obojkov pre psov

Pri výbere sledovacieho obojku pre vášho psíka zohľadnte spôsob použitia. Ak chcete mať psa pod kontrolou v okolí svojho domova, vystačíte si so základným GPS obojkom určeným pre mesto či dedinu. Ak ale trávite so svojim psom viacej času v lese, siahnite radšej po profesionálnom obojku pre loveckých psov, ktorý je určený do náročného terenu.

  • Základný GPS obojok pre mestské (domáce) použitie – pracuje na bázy technológie GPS, kedy je pes sledovaný pomocou satelitov. Lokalizuje polohu psa a informuje vás, kde sa práve nachádza. Domáci režim má spravidla omedzený dosah a je vhodný pre bežné (základné) použitie.
  • Profesionálny „outdoor“ sledovací obojok – je to vlastne kombinácia výcvikového a sledovacieho obojku a ocenia ho všetci, ktorí radi vyrážajú so svojim psíkom do lesa. Tento typ obojku je vhodný pre profesionálny výcvik. Profesionálne GPS obojky umožňujú sledovať psa na neobmedzenú vzdialenosť, informujú o presnej polohe psa v aktuálnom čase a ponúkajú celú radu ďalších funkcií (napríklad možnosť volať na GPS-ku a počúvať zvuky prostredia, v ktorom sa pes nachádza, indikátor intenzity hlásenia (štekotu) psa pri každej pozícii, upozornenie na opustenie psa z nastaveného vymedzeného priestoru-vzdialenosti).

 

Značky sledovacích obojkov dostupné na slovenskom trhu

Trh s GPS obojkami sa v Slovenskej republike postupne rozvíja. Vyberať môžete hneď niekoľkých zahraničných značiek, pričom k dobre známym patria obojky Garmin, SportDog alebo Kippy.

  • GPS obojky Kippy – nájdete medzi nimi predovšetkým sledovacie obojky určené pre menší psíky a lokalizátory pre bežné domáce využitie. Ponúkajú prepracovanú technológiu, bezpečnosť a spoĺahlivosť. Pracujú s technológiou GPS (lokalizácia pomocou satelitov) aj LBS (technológie umožňujúce približnú lokalizáciu prostredníctvom mobilných telefónov).
  • GPS obojky SportDog – veľmi dobre spracované GPS obojky, ktoré oslovia bežných chovateľov aj profesionálov. Umožňujú napríklad dokúpenie výcvikového modulu. Sada je bežne tvorená obojkom (prijímač) a vysielačkou. Tieto obojky sú preto vhodné aj pre prácu so psami v teréne.
  • GPS obojky Garmin – táto značka sa zameriava najmä na profesionálne sledovacie obojky určené pre sledovanie psa v náročnom teréne alebo pri profesionálnom výcviku. S tým sa poja aj rôzne ďalšie funkcie (napr. možnosť spustení vibrácií alebo zvukového upozornenia aj na diaľku). Obojky Garmin tak v sebe kombinujú sledovacie aj výcvikové funkcie.
  • GPS obojky Tracker – vynikajúce GPS obojky od fínskej spoločnosti sú vhodné najmä pre poľovnícke psy a profesionálne použitie. Veľkou výhodou týchto obojkov je, že nestrácajú signál ani v tých najnáročnejších terénoch. 

 

Ako vybrať GPS obojok?

  • Dosah sledovacieho obojku a jeho funkcie – tieto parametre vyberajte s ohľadom na využitie sledovacieho obojku. Pre výcvik psa v teréne zvoľte obojky kombinujúce GPS a výcvikové funkcie. Prednosť určite dajte obojkom s dosahom niekoľkých kilometrov. Napríklad pomocou profesionálnych GPS obojkov (tzv. rádiových GPS obojkov) môžete sledovať aktuálnu polohu svojho psa až do vzdialenosti 16 km, a to aj v najnáročnejšom teréne.
  • Vodotesnosť GPS obojku – je jasné, že pre prácu v teréne je nutné, aby bol obojok (prijímač aj vysielač) odolný voči námahe, opotrebeniu a poveternostným vplyvom. Lacnejšie sledovacie obojky zvládnu bežný dážď, ale nie celé ponorení do vody. Preto pre výcvik psa siahnite po čo najdokonalejších prístrojoch, ktoré zvládnu všetky možné podmienky.
  • Počet psov napojených na GPS – niektoré sledovacie obojky sú určené pre viac než jedného psa, resp. stačí si zakúpiť viac prijímačov (obojkov) a prepojiť ich s vysielačom. Pod kontrolou tak manžete mať celú svoju svorku.
  • Zobrazenie polohy psa – pre bežné použitie sú ideálne GPS obojky na SIM kartu, kde môžete sledovať polohu psa priamo z vášho smartphonu, tabletu alebo na PC. Prepracovanejšie modely vám ponúknu zobrazenie prostredníctvom rôznych aplikácií, na mapách alebo priamo na vysielačke, čo oceníte predovšetkým v teréne.

Recenzie a skúsenosti s GPS obojkami pre psov

Nie je nad osobnú skúsenosť, lenže ako ju získať, keďže vo vašom okolí nikto sledovací obojok nepoužíva? Recenzie na internetu mnohé prezradia. Napríklad Libor bol s novým GPS obojkom pre svojho psa tak spokojený, že napísal len „je to perfekt.“ To ale mnohokrát nestačí počuť. Dobrou správou je, že teraz si môžete GPS obojky vyskúšať po dobu 30 dní zdarma.

A nakoniec krátke video, ktoré vám o práci s GPS obojkami povie niečo viac.

Video: Ako pracovať s GPS obojkom?