Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Mačka v byte bez obáv alebo ako chovať mačku doma?

Zvažujete zaobstaranie mačacieho miláčika, ale nechcete mačku nechávať vonku? Prítulný a bystrý miláčik, ktorý nie je príliš náročný, privíta vás, keď prichádzate a poteší vás, keď je vám smutno. Trochu zábavy a milá spoločnosť štvornohého šťastia je skrátka niečo, čo k predstave domova patrí.

Ako to zariadiť, aby vaše spolužitie s mačkou v byte bolo komfortné, vy aby ste netrpeli neporiadkom a aby mačka bola spokojná, i keď nie ste doma? Nemusíte sa vzdať zvieracej spoločnosti, stačí pár pravidiel.

Problém 1: Výchova

Mnoho budúcich majiteľov trápi otázka, ako mačku vychovať. Je to miláčik s osobnosťou a čo mačka, to iná povaha. Čo ak práve tá vaša bude veľká divoška? Ani temperamentnej mačacej povahy sa netreba obávať. Stačí maznáčikovi dopriať dostatok podnetov. Mačka je prirodzene zvedavá a potrebuje zamestnať. Hnevá, keď sa nudí.

Zaobstarajte preto mačke do bytu vhodnú zábavu. Využite hračky pre mačky, škrabadlá či šplhadlá, nech môže byť mačka podľa jej chuti aktívna. Pre mačku je hra kľúčovou prirodzenosťou a u mačiatok tiež výchovnou stratégiou. 

Vašej mačke môžete obstarať aj takú zábavu, ktorá jej ponúkne škrabadlo, hračku a pelech v jednom.

 

Na výber hračiek je táto šelma nenáročná. Starostlivejší buďte, pokiaľ mačka zostáva dlhšie sama a zvoľte hračku, ktorá je interaktívna alebo mačku sama o sebe zaujme. Na trhu našťastie zoženiete veľké množstvo elektronických či interaktivních hraček pro kočky, které kočku zabaví i na delší dobu. Hra kočku upoutá a odpadne vám problém s ničením předmětů v bytě.

 Problém 2: Jak správně krmit kočku?

Pokud je to jen trochu možné, posviťte si na kvalitu krmiva pro kočky. V regálech obchodů je jich k dispozici celá řada, zdaleka všechny ale nejsou pro vaše kočičí miláčky to pravé. Proč?

Mačka potrebuje krmivo s vysokým obsahom mäsa správne dávkovanie krmiva. Menšie porcie častejšie do dňa a strava bohatá na živočíšne bielkoviny, obsah tukov a minerály a vitamíny sú pre zdravie mačky to pravé!

Správnemu stravovaniu vašej mačky pomôže dávkovač granúl pre správnu veľkosť a množstvo porcií. Vybrať si môžete automatické, alebo celkom obyčajné dávkovače s hračkou, ktorá uspokojí prirodzený mačací inštinkt.

Nadmerné množstvo bielkovín a minerálov naopak spôsobuje záťaž ľadvín a pečene. Medzi ďalšie časté príznaky nevhodného kŕmenia mačiek patria choroby močových ciest, vznik kameňov, ochorenia ľadvín, hnačky, nechutenstvo a vypadávanie srsti. K týmto komplikáciám často prispieva strava s prehnaným obsahom obilnín a nedostatkom vitamínov.

Problém 3: Jedovaté rastliny v byte 

Než si k vám do bytu vpustíte mačku, nezabudite skontrolovať, či niektoré vaše rastliny nie sú pre mačky jedovaté. Majú totiž sklony rasliny ohrýzať a i malé ochutnanie môže znamenať ohrozenie ich zdravia. Zasaďte pre vašu mačku mačaciu trávu alebo byliny prospešné pre jej zdravie. 

Problém 4: Mačka sama doma

Čo mačka musí mať, aby vydržala spokojná, než prídete z práce domov? Dostatok krmiva a vody, zábavné hračky i škrabadlo, pohodlný pelech, kde sa bude cítiť v bezpečí a prístup na mačaciu toaletu.

Viete, že na trhu je už k dostaniu prvý inteligentný pelech pre mačky s diaľkovým ovládaním? Petkit Cozy disponuje automatickou aj nastaviteľnou termoreguláciou a odhlučnením. Pre zdravú teplotu za každého počasia!

Problém 5: Čistota a hygiena domácnosti

Pretože zápach v byte je nepríjemny problém, pripravte sa na jeho možnosť osviežovačom vzduchu alebo napríklad elektronickým pohlcovačom zápachu, ktorý prostredie zbaví i škodlivých baktérií. Mačaciu toaletu udržujte denne čistú a na každú mačku počítajte záchod + 1 celkom naviac.

Na trhu už existuje tiež široká škála nedráždivých dezinfekčných prostriedkov pre údržbu pelíškov, záchodov pre mačku i podláh a okolitého prostredia.

Máloktoré opatrenie do domácnosti s mačkou je tak jednoduché a praktické ako elektronický pohlcovač zápachu. Petkit Pura Air. 

Mačka je nie len nenáročné, ale i čistotné a veľmi kontaktné zviera. Väčšina "problémov" s ich chovaním pochádza najčastejšie zo stresu alebo z opomenutia základných potrieb.