Pozor! Na Veľkonočný pondelok tu nebudeme. Tešíme sa na vás v utorok. 🥳
Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Nádcha u mačky môže končiť smrťou! Chráňte vášho miláčika včas!

Aké nepríjemne sú príznaky obyčajnej nádchy poznáte určite veľmi dobre. Na rozdiel od tej ľudskej ale mačacia nádcha vedie k vážnym následkom. Mnoho chovateľov pritom jej liečbu podceňuje. Starostlivosť a prevencia nie je nijak náročná, stačí mať informácie a predchádzať komplikáciám včas.

Čo je to nádcha u mačky a ako ju spoznám?

Vodnatý sekrét z nosu, slzenie očí, zvýšená teplota, kýchanie, únava, nechutenstvo - tak obvykle začína zatiaľ nekomplikovaná nádcha. Pri dôslednej starostlivosti dochádza k odzneniu príznakov približne do 10 dní. Mačacia nádcha prechádza v závažný stav až v momente komplikácii spôsobených sekundárnou nákazou. 

Pôvodcovia a zdroje nákazy: ako k nim moja mačka prišla?

Mačaciu nádchu má na svedomí niekoľko pôvodcov - tzv. komplex mačacej nádchy a to kaliciviróza a mačací herpes, chlamydióza, mykoplazmóza. Zvlášť u oslabených mačiek sa sa často k pôvodnej infekcii pridáva ďalšia, sekundárna infekcia - zápaly vedľajších nosných dutín, poruchy metabolizmu alebo dokonca zápal pľúc. A práve kombinácia infekcí mačaciu nádchu komplikuje. 

Váš mačací miláčik sa môže nakaziť od iných kočiek kvapôčkovou infekciou: sliny, kýchanie, sekrét z nosu či výkaly a to aj od mačiek, ktoré nemajú viditeľné príznaky. Pôvodcovia sa rovnako tak môžu vyskytovať na oblečení či obuvi, ktoré prinesiete z vonku.

Najohrozenejšie sú mačky s oslabenou imunitou (stres, vek, hygiena, prostredie), kde tiež rastie riziko vzniku sekundárnych infekcií. Hrozbu predstavuje stres a pobyt v chlade. Nákazlivosť pre ostatné mačky je vysoká a nevyhýba sa ani mačkám chovaným v byte. 

Najzodpovednejším krokom je nechať mačku pravidelne očkovať. Po úvodnej vakcinácií je nutné nechať mačku každý rok preočkovať.

Kritické príznaky a následky neliečenej nádchy. Ako odhaliť riziko včas?

  • Hnisavý sekrét, slinenie alebo krvácanie, keď sa číry sekrét zmení na hustý žltavý hlien, ide o znak zápalu v oblasti nosných dutín a teda o šírenei sekundárnych infekcií
  • Nechutenstvo a odmietanie tekutín, Odmieta stravu a potravu? To vedie k odčerpávaniu živín a dehydratácii až k  zlyhaniu životne dôležitých orgánov.
  • Apatia, horúčka a obmedzená pohyblivosť, - alarmujúce signály vyčerpania organizmu. Boľavé kĺby, organizmus neodvádza správne toxíny z tela a mačka sa pomaly trávi.
  • Vredy na rohovke a v ústnej dutine,slinenie - veľmi bolestivé, niekedy aj krvácavé vredy v ústnej dutine, ktoré mačke znemožňujú jesť. Vredy sú infekčné.
  • Pri neliečenej nádche alebo prehliadaní príznakov,- dochádza k trvalým následkom napríklad v dôsledku podvýživy alebo postihnutia dôležitých orgánov - chronická nádcha, problémy s dychom, oslepnutie, doživotné narušenie funkcie pečene či obličiek.

Ako môžem svojej mačke pomôcť?

Pokiaľ nádcha prepukne, je nutné zaviesť liečebný režim: uzdravenie vyžaduje dostatočné teplo, pokoj, potravu a podporu imunity. Nenechávajte mačku v chladnej miestnosti či v prievane. Kontrolujte príjem tekutín a potravy a udržujte nos utieraním sekrétu. Ku kŕmeniu môžete podávať konzervovanú stravu, ktorá je aromatickejšia a bude tak väčšia šanca, že ju mačka ucíti a dostane chuť do jedla. V prípade potreby môžete skúsiť kŕmiť striekačkou. Pokiaľ sa aj napriek vašej starostlivosti príznaky do 3 dní nezlepšia alebo naopak pozorujete zhoršenie, konzultujte stav s vašim veterinárom.

Diagnóza a liečenie mačacej nádchy

Presnú diagnózu stanovi veterinárny lekár analýzou výteru z postihnutých slizníc a rozhodne o nasadení vhodných antibiotík a o ďalšej liečbe. Niekedy je nutné zahájiť infúznu terapiu, asistovanou výživu či hospitalizáciu. Vyhnite sa ale domácej lekárničke, lieky určené pre ľudí sú pre mačky nebezpečné!

Prevencia a doporučenie: ako predísť nádche u mačky?

Ide vlastne o pár bežných pravidiel, na ktoré dohliadnete. Starostlivosť je potrebé zvýšiť, pokiaľ už mačka podobnou chorobou trpela.

1.) Posilňujte imunitu - teplom i stravou

2.) Nepodceňujte liečbu a prevenciu

3.) Mačka by mala mať vhodné prostredie s dostatkom kľudu

4.) Prostredie bez stresu