Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Najlepšie granule pre psov: Spoznajte ich podľa certifikátu kvality

Aké granule sú pre vášho psa najlepšie? Poradíme vám, ako nájsť dôkaz, že svojho maznáčika kŕmite nie len láskou, ale i tou najvhodnejšou stravou. Je totiž náročné vybrať bezpečné a nutrične vhodné krmivo pre psa, ktoré poskytne viac, než reklamný titulok na obale granúl. Pritom je vhodné krmivo jedným z najdôležitejších činiteľov ovplyvňujúcich zdravie psa. Preto chcite pre vášho psa dôkaz o kvalite krmiva.

Všetko, čo potrebujete o granuliach vášho psa vedieť...

...sa zmestí do obsahu zloženia na obale granúl. Reklama môže tvrdiť čokoľvek, ale akú máte záruku, že krmivo skutočne odpovedá proklamovanej kvalite? Toxíny, pliesne a škodlivé mikroorganizmy sa do krmiva dotávajú už zo zdrojových surovín - pri skladovaní, preprave a pestovaní. Tým sa i krmivo so správnymi nutričnými hodnotami môže stať nevhodným pre zdravie vášho psa.

Ako spoznáte akosť granúl pre psa?

Niekedy to môže pripomínať pátraciu akciu, ale výsledkom bude neoceniteľný úspech. Zdravá strava znamená zdravie a dlhý život pre vášho štvornohého kamaráta. Orientujte sa podľa 3 základých faktorov: 1) nutričné hodnoty, 2) certifikáty kvality a 3) celkové zdravie psa.

1. Správne nutričné hodnoty

Mäso na prvom mieste, využiteľné sacharidy z prírody: to je zdravie vášho psa.

  • Mäso: V obsahu hľadajte jasne druh mäsa a koncentráciu - obsah nemá klesať pod 10 % v sušine.
  • Obilniny: V prípade obilním v granuliach pre psov platí, že menej je viac. Pamätajte, že nesmú prevyšovať obsah mäsa. Jedná sa o pre psa ťažšie stráviteľné sacharidy.
  • Tuky: Pes potrebuje prijímať kvalitné živočíšne tuky (ideálne 20 %)  v obsahu granúl len s deklaráciou pôvodu a esenciálne kyseliny Omega 3 a 6 v správnom pomere (3:1 až 5:1)
  • Bielkoviny: Dajte si pozor, aby prevažovali množstvo živočíšnych nad rastlinnými. Majú pre psa tak potrebné aminokyseliny pre správny rast a vývoj buniek. Pokiaľ ich výrobca nahradzuje rastlinnými surovinami (sójou), ide o nekvalitné produkty.
  • Vláknina: Obsah vlákniny pre čistenie čriev nesmie klesnúť pod 3 % v krmive a najlepším zdrojom je čerstvá zelenina.

Čo hľadať na obale krmiva?

Presné pomenovania jednotlivých surovín. Výrobca je zo zákona povinný ich uvádzať. Ak tomu tak nie je, môže sa jednať o nekvalitný produkt.

Aké mäso granule obsahujú? Morčacie, hovädzie, jahňacie. Všeobecné názvy ako "živočíšne produkty" sú nedostatočné. Dôležité je uviesť aj stav mäsa - surové, múčka či sušené. Surové totiž klesá v obsahu na 30 % uvedenej hodnoty - kvôli obsahu vody.

Pomenované zdroje sacharidov a škrobov, z ktorých najkvalitnejšie sú zemiaky, tmavá ryža, ovos a najhoršia je pšenica, kukurica či jačmeň. Ideálne množstvo sacharidov je 30 - 50 % maximálne.

Rovnaká podmienka sa týka živočíšnych tukov vhodný je len presne špecifikovaný druh obsiahnutých proteínov.

Prírodné konzervanty musia v krmive nahrádzať tie umelé. Pokiaľ teda chcete psa nakŕmiť zdravo. Dôkaz kvality ďalej predstavujú bylinky, ovocie, zelenina a minerály.

2. Certifikácia kvality krmiva

Certifikácia podlieha legislatíve daného územia a ich zavedenie je reakciou na opakovené odhalenie výskytu škodlivých mikroorganizmov, pliesní a chemikálií v krmivách. Tie sa do granúl dostanú zanedbaním rizikových faktorov počas výroby ako aj zlým zachádzaním, nedostatočnou hygienou, nízkou kvalitou zdrojových surovín aj nedostatočnou odbornosťou zamestnancov. Skutočne kvalitné produkty preto investujú do certifikácie nezávislou kontrolou viac, než do reklamy.

Hlavné rizikové zložky v granuliach pre psov

Ich limity predpisujú normy štátnych alebo nadnárodných organizácií a na základe testov kvality zaručia, že v danom produkte nedochádza k ich výskytu.

Hlavné riziká:

Mykotoxíny alebo pliesne, pochádzajú z plesnivých plodín, predovšetkým obilnín, a sú toxické. K vzniku mykotoxínov dochádza vplyvom pliesní napádajúcich najčastejšie obilniny a pri petovaní a nedodržaní podmienok bezpečného transportu a skladovania plodín. Prítomnosť mykotoxínov preveruje mykologické vyšetrenie. Ich pôsobenie negujú prísady na báze prírodného uhlia, antioxidanty (bylinky a ovocie), vitamíny (zelenina) či kvasinky.

Medzi ťažké kovy patrí Olovo, Ortuť, Kadmium či Arzén a pre organizmus predstavujú vážne ohrozenie zdravia. Poškodzujú neurobiologický vývoj, podporujú vznik rakoviny, cievne choroby, kožné alergie a ekzémy. Schopnosť naviazať ťažké kovy a odvádzať ich z tela majú tzv. cheláty - ľahko vstrebateľné minerály. Preto hľadajte v krmive cheláty, napr. chlorellu (riasa), ďalej minerály Zn, Fe, Cu, Ca, Mg, Br. Prítomnosť ťažkých kovov zistí chemická analýza a ich zdrojom sú prevažne nekvalitné obilniny.

Umelé aditíva sú konzervanty, farbivá a chemikálie tlmiace oxidáciu a zrážanie tukov. Do nekvalitných granúl sa pridávajú k predĺženiu expirácie. Ide o značne kontroverzné zložky, jednoznačne nevhodné pre výživu psa. Označenie umelých konzervantov: BHA (E320), BHT (E321), E310 (propylgallát), sorban draselný (E200). Tieto látky môžu psom spôsobiť alergie, kožné choroby, zvyšujú riziko rakoviny, majú na svedomí zažívacie problémy a uvoľnenie toxínov do organizmu. Zdravotne vhodné granule budú preto obsahovať iba prírodné konzervanty (extrakty z rozmarínu, tokofelory).

 

Certifikáty pre kvalitu krmív

Štandardy pre správne zaobchádzanie a zloženie krmív udáva čiastočne legislatíva daného územia. Samotné prehlásenie o ich dodržaní výrobcom však nie je dostatočnou zárukou, pretože kontrola prebieha samosprávou. Jedinou spoľahlivou zárukou je nezávislý audit, ktorý si značka objedná u inštitúcií zmocnených pre ich výkon. Nezávislý audit je akceptovaný ako dostatočný dôkaz aj potravinárskiou inšpeckiou a štátnym zdravotným dozorom. Podľa územia a zamerania môžu výrobcovia žiadať o rôzne typy certifikátov:

  • GMP+ - dokazuje tzv. "správnu výrobnú prax" v celom procese výroby a distribúcie krmív. Trojročná platnosť je podmienená každoročnou kontrolou - nezávislý audit.
  • HACCP - označuje kontrolu pre stanovenie, odhalenie a prevenciu hlavných rizík za účelom ich odstránenia. Systém je založený na včasnom zamedzení vzniku rizík a jeho metódou je testovanie vzoriek na prítomností škodlivín, kontrola odbornosti, hygieny, výrobných procesov a podobne. V necertifikovanej podobe je HACP nariadené štátom, zatiaľčo záruka certifikácií HACCP prebieha formou nezávislých auditov a ručí za kvalitu a dôveryhodnosť výrobcu.
  • EFISC - kontrola použitých surovín (rastlinných olejov, škrobov a biopalív) a spôsobu skladovania a prepravy na území Európy
  • AAFCO - členská organizácia regionálnych, štátnych a nadnárodných agentúr poverených zákonom ku kontrole predaja a distribúcie krmív a liečiv pre zvieratá.
  • IUMS - nadnárodné spoločenstvo, ICMSF napojené na IUBS a WHO OSN a sústredia sa na odhaľovanie mykotoxínov
  • CFIA - kanadská potravinárska inšpekcia pre kontrolu bezpečnosti krmív, zdrojových surovín a zásad pre zdravé kŕmenie zvierat
  • USDA/APHIS - kontroluje správne nakladanie a transport zdrojových surovín na území Spojených štátov
  • Human Grade je označenie, ktoré by mala podmieňovať kontrola pestovania a kvality zdrojových surovín s výsledným označením ako biologicky vhodné suroviny. Ich proklamácia nie je riadená zákonom a preto sa na toto označenie veľmi nespoliehajte. 
  • ICMSF - je medzinárodná komisia pre kontrolu výskytu škodlivých mikroorganizmov v krmivách
  • Verejne prístupné testy kvality vykonáva združenie dobrovoľníkov a kontrolujú nutričné hodnoty krmív pre psov, zhodu s informáciami výrobcu a výsledky uverejňujú na stránkach. Ich hodnotenie má vysokú prestíž a nájdete ho na stránkach Dog Food Analysis alebo Whole Dog Journal.

3. Kondícia psa

Preverte kvalitu najjednoduchším spôsobom: na vlastné oči! Všeobecne platí, že viditeľné zmeny spoznáte od 1 mesiaca po kŕmení novými granulami. Ako spoznáte, že psík prosperuje?

  • Aktívna kondícia a celkovo dobrá nálada
  • Lesklá a pevná srsť bez lupín a nadmerného vypadávania
  • Zdravá koža bez zmien, začervenania alebo škrabania
  • Uši, nos i oči bez nadmerných výtokov a bez zápachu z tlamy
  • Chuť do jedla a hmotnosť bez negatívnych zmien
  • Zdravé exkrementy v primeranom množstve

Granule s certifikáciou? Nájdete ich tu!

Pre vašu rýchlejšiu orientáciu uvádzame zoznam niekoľkých krmív, ktoré sú certifikované za akosť. Krmivá v tomto zozname sú príkladom kvalitných granúl potrvdených nezávislým auditom. Bližšie informácie, prípadne aj samotné protokoly nájdete na stránkach výrobcov krmív.  

Pokiaľ chcete kvalitnými granulami kŕmiť vášho psa, určite nehľadajte v radách najlacnejších granúl. Preverujte holistické, superprémiové a hypoalergénne granule.

Acana, Orijen - vlastný rad certifikácií HACCP, CFIA, USDA/APHIS, AAFCO, nariadenie EU 2069/2009 a 142/2011, BPA free packing

Artemis - kontrola AAFCO

Calibra - norma ISO 9001:2008 a HCCAPC

Carneeval - protokoly o výsledkoch testov na prítomnosť chemických konzervantov 

Carnilove - HACCP, ISO 9001

Eukanuba - HACCP, ISO 22000, AIM

Farmina ND - zverejňuje výsledné protokoly nezávislých auditov, potvrdenie Cruelty Free - produkty nejsou testovány na zvířatech

Nutram Pet Products - K9 - vlastní řadu certifikací, splňuje předpisy HACCP, CFIA, USDA/APHIS, AAFCO, nariadenie EU 2069/2009 a 142/2011

Taste of the wild - certifikát kvality udelený ICMSF

Sušienkovo - certifikácia zdrojových surovín z ekologického poľnohospodárstva - bio kvalita certifikovaná cz-bio-001