Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Obliekanie psa: módny výstrelok alebo ochrana zdravia?

Majitelia psov často riešia otázku, či je obliekanie psa vôbec nutné. Pokiaľ neviete isto, či práve váš pes obleček potrebuje, prečítajte si tento článok. Dozviete sa, ktoré plemená musíme v zime zahriať a kedy je naopak obliekanie psa na škodu. Informovanosť je prevenciou zdravotného rizika pre vašich psích parťákov.

Vyberte obleček podľa srsti psa

Čím to je, že jeden chlpáč vyvádza v snehu a druhý sa trasie ako osika pri prvých mrazoch? Môže za to kvalita srsti! Rozhoduje, či má váš hafan v srsti podsadu alebo má klasickú srsť bez pdosady - pesík.

Podsaditá srsť - pravý poklad pre psa 

Podsada - tvorí jemnú a huňatú spodnú srsť. Chĺpky podsady vyrastajú spolu s pesíkom v množstve 6-12 chĺpkov a každý pesík. Podsada výborne izoluje i v najväčších mrazoch, neprefúkne a k pokožke psa neprepustí vodu. Svoju dôležitú rolu hrá aj v horúcom lete, preto psy s podsadou výrazne nestriháme. Podsaditú srsť nie je potrebné obliekať ani v mrazoch.

 

Plemeno - ťažné psy i severské plemená, malamut, novofundlandský pes, bernardýn, bernský salašnícky pes, časť teriérov, nemecký ovčiak, rottweiler a ďalšie

Podsaditá srsť a koža psa - srsť pravidelne kefujeme, má vynikajúcu tepelnú izoláciu, je odolná proti vode, pokožku psa chráni pred chladom, vetrom, vlhkosťou a nečistotami, preto koža nebýva nachýlna k podráždeniu.

Obliekanie psov s podsadou - psa neobliekame ani do väčších mrazov, došlo by totiž k narušeniu prirodzených termoregulačných vlastností srsti.

 

Ak pes nemá podsadu, oblečte ho do chladu!

Srsť bez podsady - neizoluje teplo, prepustí chlad i vodu až na pokožku psa a preto je psíka potrebné vybaviť vhodným oblečkom. Medzi psie miláčiky bez podsady patria hladkosrsté plemená, "naháči" plemená, ktoré nepĺznu, či už je ich srsť hrubá či dlhá. 

1/Ako obliekať hladkosrsté psy

Plemeno - doberman, hladkosrstý jazvečík, pointer, stavače, chrty, mopsy, whippety, digeback, čivava, boxer a ďalšie.

Koža hladkosrstých psov - lesklá, priliehavá, učesaná srsť s nízkou izoláciou. Nechráni pred mrazom ani silným dažďom. Koža je citlivá a náchylná na podráždenie. Okrem podchladenia môže dôjsť k zapareniu kože psa, ktoré spôsobuje práve dlhodobo vlhká srsť. 

Obliekanie hladkosrstých psov - do mrazov využijeme zateplený oblek. Nie však skôr, než teploty spadnú pod 0°C. Do dažďa obliekame pršiplášť. Dlhý pobyt v chladnom počasí poistí aspoň tenšia bundička. Vhodný je materiál softshell, ktorý hreje a zároveň nepremoká. 

2/Vždy majte pripravený oblek pre "naháče"

Plemeno - čínsky chocholatý pes, mexický naháč, peruánsky naháč, americký bezsrstý teriér

Koža a srsť nahých plemien - naháče predstavujú najchúlostivejšie plemená, pretože bez srsti psovi chýba prirodzená bariéra proti vlhku, chladu, slnku. Preto sa o pokožku naháčov staráme celoročne a je potrebné ju pravidelne krémovať. Prechladnutie je pre bezrsté psy rizikom a sú k nemu náchylný.

Obliekanie nahých plemien - psy bez srsti obliekame v zime do extra zateplených oblečkov a prechádzku skrátime na nutnú dobu.

3/ Srsť, ktorá nepĺzne, v mraze nezahreje

Plemeno - jorkšír, maltezák, kokršpaniel, pudlik a iné. 

Obliekanie nepĺznucích psov  - Určite nezabudnite na teplú bundu v mrazoch a pláštenku do silných dažďov. Ani huňatá srsť, ktorá je bez podsady, psa v mrazoch neochráni.

Rada na záver: Nezabúdajte na psy s oslabenou imunitou

Okrem srsti hrá rolu aj imunita psa. Je potrebné stále počítať s tým, že pokiaľ je psík napríklad v rekonvalescencií, trpí chronickým ochorením či je jednoducho chúlostivý na chlad, vyžaduje špeciálnu strarostlivosť.