Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Potrebujete elektronický výcvikový obojok aby ste vycvičili psa?

Výcvik psa je náročný. Tým viac, čím menej skúseností máte. Vyžaduje disciplínu, čas, starostlivosť. Ak váš psík práve prechádza výcvikom, pravdepodobne zvažujete, či je nutný elektronický obojok. Používajú ho skúsení kynológovia aj majitelia prvých psov a možno práve aj váš sused. Ako teda elektronický obojok pracuje? A potrebujete ho vôbec?

Elektronické obojky (to je ich presný názov, občas sa môžete stretnúť s označením elektrické obojky) sú výcvikovou pomôckou. Hneď na začiatok je potreba povedať, že neslúžia ako nástroj k trestaniu. Ak je pán hrubián, ak o ňom spieva Ján Werich v pesničke Hodné štěně, nájde si k trestaniu psíka čokoľvek (ruku, či konár..). Bitie psa a vzbudzovanie strachu je pri výchove hrubou chybou. Zviera môže byť ustrašené, podráždené. Cieľom každého majiteľa psíka by malo byť, aby vychoval poslušného, ale pohodového parťáka. Tak, aby sa jeden na druhé mohli spoľahnúť. V tom môže elektronický obojok účinne pomôcť, ak sa správne používa a vyberiete si kvalitný výrobok od osvedčených a preverených výrobcov.

Výcvikový obojok pomáha s výchovou psov

Vychovať a vycvičiť psa vyžaduje veľa energie, času a trpezlivosti. Nič z toho vám výcvikový obojok neušetrí, ale výchovu psa jednoznačne uľahčí. Také sú skúsenosti majiteľov prvých psov aj skúsených kynológov. Sú známe prípady, kedy aj ťažko vychovateľný psík robil s elektronickým obojkom značné pokroky.

Ako teda výcvikové obojky konkrétne pri výchove psov pomáhajú?

Ich princíp je celkom jednoduchý. Život ale ukazuje, že jednoduché veci bývajú najefektívnejšie. Takže, vezmime si príklad. Váš psík napríklad uteká v lese pri prechádzke a nereaguje na zavolanie. To je však pre neho nebezpečné. Ako ho naučiť, aby zareagoval, keď je tak ďaleko od vás a nemôžete ho pokárať? Tu nastupuje práve elektronický obojok! Vy totiž v ruke držíte jeho ovládač (vysielač), zatiaľčo na obojku, ktorý má pripnutý psík, je prijímač.

Psík teda utiekol a nereaguje na zavolanie. Vy stlačíte gombík na ovládači. Vyšlete impulz, upozornenie. Väčšina obojkov má signály odstupňované – ako prvý vyšlete zvuk, potom vibráciu a nakoniec elektrostatický signál. Súslednosť signálov si psi veľmi rýchlo zapamätajú, takže spravidla ich potom stačí upozorniť napríklad len zvukom alebo vibráciou. Výhodou je, že v situácii, kedy psík uteká (nedaj bože sa rúti za zverou v blízkosti koľajníc), ho môžete napomenúť aj na diaľku.

To má samozrejme celkom iný efekt, než keď za psíkom utekáte a chcete ho trestať napríklad po hodine čo on príde k vám, alebo ho konečne chytíte. Pes totiž nie je človek. A ak ho kárate až po dlhšej dobe, nie je schopný si priradiť, že je to za útek. Môže sa tak stať táto situácia: utečený psík sa za hodinu dve vráti a vy ho miesto toho, aby ste ho pochválili za návrat, zbijete. Je jasné, že si priradí: vrátil som sa, dostal som. A nabudúce?

Zareagovať pri výchove psa ihneď je kľúčom k úspechu pri výcviku. A práve s tým môžu elektronické výcvikové obojky veľmi pomôcť. Umožňujú totiž okamžitú reakciu.

Potrebujete elektronický obojok?

Či elektronický obojok pri výcviku psa potrebujete? To musíte zvážiť sami. Ak ho psíkovi nasadíte, nemyslite si, že je to vaše zlyhanie. To určite nie. Výcvikové obojky sú vítanou pomôckou tisícov profesionálnych kynológov. Zefektívňujú výcvik a prácu so psami a predovšetkým: umožňujú vycvičiť aj ťažko ovládateľných jedincov. To je veľmi vítané, pretože takí psíkovia nie sú potom odsúdení k živote niekde v koterci útulku, pretože ich kvôli nezvládateľnosti nikto nechce. Skvalitňujú tak ich život.

Samozrejme, každý psík je jedinečný. Každý má inú povahu a inak sa s ním pracuje. Na to je treba pri výcviku myslieť. Nech už s elektronickým obojkom alebo bez neho.

Otázkou, ktorá vyvstane na mysli každému zodpovednému majiteľovi je, či je výcvikový obojok šetrnou pomôckou pri výchove psa. Nie je týraním? Je dobre, že sa na to pýtate. Elektronické obojky slúžia k výcviku, nie k týraniu psov. Väčšina z nich je vybavená niekoľkými typmi signálov (zvuk, vibrácie, elektrostatika), pričom elektrostatické výboje ide upraviť na rôznu intenzitu, teda tak, aby psík zareagoval, ale aby signál nebol pre neho bolestivý (pes by zakňučal).

 

Aké výcvikové obojky sú preverenými?

Efektivita výcviku s elektronickým obojkom záleží na jeho kvalite, dosahu, funkciách, ktoré ponúka. K osvedčeným výrobcom patrí napríklad značka Aetertek, Reedog alebo SportDog. Každá značka vyrába výcvikové obojky pre rôzne veľkosti psov (od malých až po veľké plemena) a o rôznom dosahu (od zhruba 300 až do 1 500 metrov). Obojky sa delia podľa druhu signálov (elektrické, ultrazvukové, vibračné, sprejové alebo zvukové).

Prečítajte si: Ako vybrať elektronický obojok?


Elektronické obojky môžete vyberať podľa plemene (veľkosti psa), dosahu obojku, podľa značky alebo funkcií, ktoré ponúka. Pripravili sme pre vás niekoľko príkladov preverených výcvikových obojkov, ktoré patria k najpredávanejším na slovenskom trhu.

Elektronický obojok Aetertek

Značka Aetertek patrí k jednotkám na trhu s elektronickými obojky. Vývoju a konštrukcii venujú dostatočnú pozornosť, čo sa aj odráža v ich kvalite. Príkladom je elektronický obojok Aetertek AT-215C, ktorý bol špeciálne navrhnutý pre výcvik dvoch psov súčasne (ovládač má tlačítka rozdelené pre každého psa zvlášť). Jedná sa o vylepšený model predchodcu AT215 – premenou prešiel napríklad prijímač, ktorý má dlhšiu výdrž batérie. Dosah obojku je 550 metrov, čo stačí pre bežný výcvik, napríklad v lese, na poli alebo na cvičisku. Vysielačka pracuje na bežnú 9V batériu.

 

 

Elektronický obojok Reedog

Značka elektronických obojkov Reedog patrí k špičkám, ktoré si obľúbili skúsení kynológovia. Napríklad model Reedog MX-1200 Sportdosahom 1 200 metrov môžeme odporučiť k profesionálnemu výcviku. Obojok prináša prepracovaný výcvikový systém, ktorý zahrnuje rozne funkcie (zvukový, vibračný aj elektrostatický impulz). Obojok ide snadno rozšíriť na výcvik až troch psov, je plne vodotesný a má dlhú výdrž batérie. Výcvik vám usnadní celá rada moderných technológií, napríklad rýchlonabíjanie (QuickCharge) alebo momentálna a kontinuálna statická korekcia – dlhý a krátky impulz Nick & Continual).

Elektronický obojok Petrainer

Pokiaľ hľadáte základný výcvikový obojok, osvedčil sa napríklad Petrainer PET998DB, ktorý prináša skvelý pomer výkonu a ceny. Vhodný je predovšetkým pre menej náročných majiteľov psov, ktorí s výcvikom len začínajú. Aj keď ide o základný a cenovo veľmi dostupný výcvikový obojok, prináša celú radu funkcií a výhod. Dosah obojku je 300 metrov, takže ho uplatníte hlavne pri výcviku bežných povelov, ako je ku mne, k nohe, zostaň, sadni a podobne. Aj tento obojok umožňuje nastaviť silu impulzov a vibrácií od úrovne 0 až do 100, vhodný je teda pre psíkov od 5 až do 90 kg.

Viac typov na elektronické obojky psov nájdete tu. Zaujímať by vás mohli tiež informácie o protištekacích obojkoch.

Prinášame najširšiu ponuku elektronických výcvikových obojkov pre základný aj profesionálny výcvik psov. Vyberte si z viac než 15 značiek najlepších elektronických obojkov za bezkonkurenčnú cenu. Z osobných skúsenosti, ale aj aj vďaka e-mailom, ktoré od vás dostávame, odporúčame značku Aetertek a Reedog, a to s ohľadom na jednoduché ovládanie a záruku až 3 roky.