Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Prvá pomoc pri podchladení psa

Podchladenie môže postihnúť nielen ľudí, ale aj našich štvornohých priateľov. Psy sú náchylné na podchladenie, najmä v chladnom počasí, a je dôležité vedieť, ako postupovať v prípade, že váš pes dostane podchladenie. Nasledujúce tipy vám poskytnú informácie o tom, ako poskytnúť prvú pomoc a minimalizovať riziko pre vášho chlpatého spoločníka.

Rozpoznanie podchladenia

Zdravý pes má teplotu 38-39 stupňov. Medzi najrizikovejšiu skupinu psov patria starší psi, šteňatá, choré psy a psy bez hrudného koša. Ak však telesná teplota klesne pod 35 stupňov, znamená to, že pes je podchladený. Ak klesne pod 33 stupňov, pes je v ohrození života. 

Ako zistíte, či je psovi zima? Ak vidíte, že pes sa začal triasť, schoval chvost pod telo a môže mať aj srsť, je dobré čo najskôr presunúť psa do tepla. V opačnom prípade môže veľmi rýchlo dôjsť k podchladeniu. Najpravdepodobnejšie sa tak stane, ak je pes mokrý (zmokne na prechádzke alebo sa rozhodne ísť plávať - v najhoršom prípade sa preborí cez ľad do vody) a ak sa pes dlhší čas zdržiava v chladnom, mrazivom počasí (najmä u vyššie uvedených zraniteľných skupín psov). 

Prvým krokom prvej pomoci je rozpoznanie príznakov podchladenia. Tieto príznaky môžu zahŕňať:

  • Trasenie a chvenie psa: ide o prirodzenú reakciu tela, ktoré sa snaží udržať si teplo.
  • Spomalená reakcia: pes môže reagovať pomalšie ako zvyčajne alebo môže byť ospalý.
  • Strata záujmu o okolie: Môže sa zdať apatický alebo stratiť záujem o okolité dianie.
  • Bledé alebo modrasté ďasná: Znamená to nedostatok kyslíka v krvi.

Prvá pomoc pri podchladení

Pravidlo číslo jedna znie: Psa čo najskôr postupne zahrejte. Uvádzame postupne, aby ste sa vyhli teplotnému šoku, ktorý môže nastať, ak sa rozhodnete psa zahriať okrem iného fénom alebo teplou sprchou. Takisto nemôžete prehriateho psa okamžite ochladiť studenou vodou. Pri postupnom zahrievaní psa postupujte podľa tohto postupu:

  • Presuňte psa na teplé miesto: Okamžite presuňte psa do teplého prostredia, aby ste minimalizovali vystavenie chladu.
  • Zahrievanie psa: Poskytnite psovi teplo. Prikryte psa teplou dekou alebo oblečením. Môžete použiť aj ohrievače (teplé vrecká alebo fľaše s teplou vodou zabalené v uteráku) umiestnené okolo tela psa.
  • Skontrolujte životné funkcie (pulz, dýchanie).
  • Pozorujte tepelný stav: sledujte, ako sa pes zahrieva. Neodporúča sa ho prehrievať, preto pozorne sledujte jeho reakcie.
  • Kontaktujte veterinára: Aj keď sa zdá, že pes je zahriaty, je dôležité poradiť sa s veterinárom, aby sa vylúčili možné komplikácie spojené s podchladením.

Ak je pes v takom štádiu podchladenia, že upadol do bezvedomia, začnite s resuscitáciou a okamžite ho odvezte k veterinárovi, pretože v tej chvíli ide o minúty a život psa.

 

Prevencia

Aby sme predišli podchladeniu, mali by sme prijať niekoľko preventívnych opatrení:

  • Vhodné oblečenie: Pre psy, ktoré sú náchylné na podchladenie, existujú špeciálne obleky pre psov, ktoré im pomôžu udržať teplo.
  • Obmedzte vystavenie chladu: Obmedzte čas, ktorý váš pes trávi vonku v chladnom počasí, najmä pri extrémne nízkych teplotách.
  • Teplé a suché prostredie: Uistite sa, že pes má teplé a suché miesto na odpočinok.

Pamätajte, že každý pes je individuálny, preto je dôležité sledovať jeho reakcie a prispôsobiť poskytovanú pomoc jeho potrebám. V prípade akýchkoľvek pochybností alebo pretrvávajúcich problémov sa poraďte s veterinárnym lekárom. Poskytnutie bezpečného a teplého prostredia pre vášho psa je kľúčom k jeho zdraviu a pohode.