Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Rozumiete komunikácii s mačkami?

Mačky sú majsterkami komunikácie, hoci väčšina z nás často len tuší, čo sa nám snažia rôznymi zvukmi a výrazmi povedať. Každý z týchto zvukov, od mňaukania cez vrčanie až po syčanie, má svoj vlastný význam a predstavuje určitý duševný stav alebo potrebu mačky. Tu sa pozrite na niektoré z najbežnejších mačacích zvukov a ich významy.

Mňaukanie

Mňaukanie je jedným z najbežnejších zvukov, ktoré mačky používajú na komunikáciu s ľuďmi a inými zvieratami. Tento univerzálny zvuk môže mať v závislosti od situácie rôzne podtóny a významy. Mačiatka mňaukajú, keď chcú získať pozornosť matky alebo súrodencov, zatiaľ čo dospelé mačky môžu mňaukaním vyjadriť potrebu potravy, vody alebo jednoducho lásku a pozornosť svojho majiteľa. Niektoré mačky dokonca používajú rôzne melódie mňaučenia na vyjadrenie špecifických potrieb alebo emócií.


vrčanie: znak pohody, ale aj nepohody

Vrčanie je známe ako zvuk, ktorý mačky často vydávajú, keď sa mazlia alebo sú v stave pohodlia a spokojnosti. Tento zvuk možno počuť, keď mačka leží na kolenách svojho majiteľa alebo si trie hlavu o jeho nohy. Tento zvuk môže byť pre mačku aj spôsobom, ako sa upokojiť v nepríjemných situáciách, napríklad pri návšteve veterinára.


Vrní ako holub

Znie niekedy všetko, čo domáca mačka robí, ako holub? Ak vydáva priateľský zvuk "vrčania", má dobrú náladu a chce sa s vami rozprávať svojím vlastným jazykom. "Mrrp" znamená niečo ako "Ahoj, to si ty - super!". alebo "tu som" a niekedy aj "poď so mnou!". Mačací zvuk "mrčanie" je určený na pozdrav ľuďom a iným mačkám. Matky mačky vydávajú jemný zvuk vrčania, keď sa vracajú k svojim mláďatám do podstielky. Niektoré mačky sa láskyplným vrnením dvoria aj svojim milovaným.


Syčanie, prskanie a vrčanie

Syčanie je varovný zvuk, ktorým mačky vyjadrujú svoj nepriateľský postoj alebo strach. Mačky môžu syčať, keď sa cítia ohrozené alebo podráždené, a tento zvuk môže byť predzvesťou možného útoku. Keď mačka syčí, je dôležité rešpektovať jej hranice a poskytnúť jej priestor, kým sa nebude cítiť bezpečne.


Štebotanie

Niektoré domáce mačky vydávajú zvláštny zvuk: štebotajú. Väčšina mačiek začne štebotat, keď sedí pri okne a pozoruje vtáky. Toto takzvané "štebetajú" alebo znie podobne ako drkotanie zubov. Jedna z teórií hovorí, že mačky štebetajúzubami, aby si precvičili zahryznutie do hrdla, ktoré zvyčajne používajú na zabitie koristi. Ďalším vysvetlením by mohla byť frustrácia: korisť je predsa priamo pred nimi, ale mimo ich dosahu.

Mačací spev

Keď majú mačky spory o územie alebo postavenie, často vydávajú strašný piskot. Pre ľudské uši znie takzvaná "mačacia pieseň" ako plač dieťaťa. "Spev" môže trvať až pol hodiny - kým sa strhne boj alebo kým jeden zo súperov nevyčistí pole. Samce využívajú svoju spevavosť aj na prilákanie samíc v ruje.

 Anotace

 Přidat bloky textů a produktů