Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Svietiace obojky a reflexné doplnky pre psov: aké majú bezpečnostné funkcie?

Čo robí svietiace obojky a doplnky pre psov a mačky tak zaujímavé? Okrem vymódenia vášho milovaného chlpáča tieto vynálezy predovšetkým zvýši bezpečnosť vašich miláčikov. Čo by tieto produkty mali splňovať, aby tomu skutočne tak bolo?

  • Posvieťte si na svietivosť!

Aby váš svietiaci doplnok odviedol svoju prácu, musí byť viditeľný aspoň na vzdialenosť 200. Tento limit stanovujú bezpečnostné zložky ako rozhodujúci pre záchranu zdravia a života predovšetkým v cestnej premávke. Týchto 200 m predstavuje hranicu, za ktorou vášho psa šofér na vozovke už nezaznamená, rozhoduje sa o reakcii a úspešne dotiahne manéver. Takmer polovica smrteľných udalostí sa totiž týka neoznačených chodcov alebo v podmienkach sťaženej viditeľnosti, typické v sychravom podzimnom a zimnom počasí. Tieto vlastnosti podliehajú norme č. 20471.

Čo si zapamätať?

1. Potrebujete zviera alebo osobu zviditeľniť minimálne na 200 m

2. Váš miláčik bez svetelných prvkov je viditeľný na 18 m v šere

3. Najefektívnejšie sú svetelné prvky v svetlých farbách; žltá, biela či strieborná, červená a zelená.

4. Účinok podtrhnú fluorescenčné vlákna, výrazné svtelé alebo reflexné látky.

 

  • Svietiaci obojok, prívesok, alebo reflexná vesta?

Odpoveď je jednoduchá - na druhu porduktu nezáleží. Efekt závisí iba na kvalite spracovania. I reflexné prvky majú viditeľnosť na 200 m a ich výhodou je celkom nenáročná údržba.

Čo sa týka obojkov a príveskov, záleží na vlastnostiach ako je napríklad výdrž po nabití alebo výdrž batérii, vodotesnosť a tiež nastavenie a navliekanie produktu. Obojky sú na trhu dostupné na klasické pracky podľa veľkosti obvodu krku alebo ľubovoľne nastavíte skrátenie odstrihnutím časti obojku. Prívesky sú závesné alebo pripínacie, takže dosadajú priamo na obojok psa. Výhodné sú oblečky pre psíkov s reflexnými prvkami, ktoré pomáhajú nie len zlepšiť viditeľnosť, ale tiež chlpáčika ochránia pred dažďom či chladom. Existujú aj reflexné vesty, batohy, bundy či šatky.

Reflexné alebo svietiace sú niekedy tiež vodítka, postroje alebo i šatky. Pre zábavu v pochmúrnom počasí môžete využiť i svietiace hračky.

   

Čo si zapamätať?

1. Efekt závisí na kvalite spracovania a nie na type produktu

2. Vyberajte svietiace doplnky vzhľadom k použitiu: do terénu a na športové vesty, batohy a oblečky, do mesta obojky, postroje, vodítka a prívesky.

3. Vyberajte podľa ďalších funkcii: vodotesnosť, výdrž v prevádzke alebo podľa účelu oblečenia.

Výhody svietiacich a reflexných doplnkov pre psy

  • Viditeľnosť psa na vozovke predchádza tragickým nehodám. 
  • O pohybe vášho miláčika máte prehľad aj vy. Nemusíte ho uväzovať na vodítku a včas si ho privoláte. 
  • Pes označený svetelnými prvkami je nespornou výhodoou aj pre okolie. Upozorníte tak okoloidúcich a ostatných psíčkarov.