Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Udržujte pelechy miláčikov v Top stave: Ako prať corduru alebo eko kožu?

Tiež patríte medzi chovateľov, ktorí sa starajú o miláčikov, aby sa mali ako v bavlnke? K tomu nejaký ten poriadny pelíšek rozhodne patrí. My vám poradíme, ako sa oň starať tak, aby stále vyzeral ako zo škatuľky.

Ako udržiavať pelíšek z Cordury?

Pre perfektný vzhľad pelechu z cordury stačí dodržať pár jednoduchýc krokov. Údržbu značne uľahčia pelíšky so snímateľným poťahom:

  • Zložte poťah pelíšku a najväčšie nečistoty odstráňte ako prvé - na fľaky použite čo najjemnejšiu utierku alebo hubičku, ideálne je mikrovlákno. Tkaninu namočte v mydlovej vode alebo v šetrnom čistiacom prostriedku a škvrnu zaperte. Použite čistič, ktorý bude šetrný a bez obsahu chemikálií  - tie pri praní oslabujú vlákno cordury a jej farby a môžu poškodit niektoré jej vlastnosti
  • Poťah z cordury môžete vyprať v ruke alebo v práčke na šetrný program 30°C
  • Po vypraní vyveste poťah, aby mohol dobre uschnúť. Než zapnete pelech do poťahu, skontrolujte, či je skutočne suchý. Neodvetraná vlhkosť na niektorých miestach by mohla spôsobiť plieseň.
  • Potah z cordury nenechávajte vyschnúť na priamom slnku, pokiaľ chcete zachovať pôvodnú sýtu farbu pelíšku

Ako sa starať o pelíšek z eko kože

  • Pokiaľ ste chlpáčovi vyberali luxusný pelech z eko kože, vyplatí sa vám opäť siahnúť po šetrnom pracom prostriedku bez chémie. Povrch otierajte extra jemnou tkaninou, aby nevznikaly nevzhľadhné škrabance. 
  • Poťah z eko kože sa snažte čo najmenej namáčať, pretože tento materiál si s vodou nerozumie. Fľaky odstráňte otieraním jemnou tkaninou s malým množstvom šetrného prostriedku. Neperte a nenamáčajte zbytočne vo vode. Po očistení ideálne otrite do sucha, aby materiál nezostal dlho vlhký.
  • Eko kožu nevystavujte priamemu slnku, ktoré oslabuje farby povrchu a môže spôsobiť praskliny na materiále.
  • Ošetrujte pravidelne

 

Postarajte sa o krásny vzhľad pelíšku i o zdravie psa

Keď nebrieme do úvahy škodlivý vplyv agresívnych pracích práškov na materiály, máme tu ešte ďalší pádny dôvod zvoliť si šetrné pranie. Zdravie psa. Pelech je s pokožkou psa v tesnom kontakte a preto vyberajte čistiaci prostriedok starostlivo, aby psíkovi nespôsobil podráždenie či alergiu. Najvhodnejšie sú prípravky s prírodným zložením. Medzi nimi nájdete aj varianty, ktoré možno použiť pre odstránenie organických škvŕn od moču, krvi a podobne.

Nezabudnite chrániť pelech psa pred parazitmi!

Vedeli ste, že niektoré parazity sa okrem srsti vášho miláčika radi usadia v pelechu alebo v textíliách, ktoré má váš psík v obľube? Pelech je jedným z najčastejšie opomínaných zdrojov parazitov. Bez údržby pelíšku sa tak jednoducho môžete dostať do začarovaného kruhu. Niektoré parazity (napr. blchy) kladú v textíliách vajíčka a odtiaľ dochádza k ich opätovnému rozširovaniu. Je dôležité chrániť počas sezóny nie len psa, ale aj pelech. Pre tento účel využite kvalitné antiparazitiká a myslite na ich šetrné zloženie. Len tak bude ochrana pred parazitmi účinná.