Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Základný povel pre psa: kľúč k poslušnosti a harmonickému spolužitiu

Príchod nového psa do rodiny je vzrušujúca udalosť, ale prináša so sebou aj určité povinnosti. Jednou z najdôležitejších oblastí, ktoré treba s novým psom trénovať, sú základné povely. Správne a dôsledné metódy výcviku zabezpečia, že pes bude poslušný a bezpečný a že budete môcť spolu žiť v harmónii. Tu je niekoľko základných povelov, ktoré je dôležité, aby ste sa naučili a poznali:

Sadni 

Tento základný povel je jedným z prvých povelov, ktoré by mal váš pes ovládať. Keď si váš pes sadne, ovláda svoje impulzy a prejavuje rešpekt. Tento povel je užitočný v mnohých situáciách, napríklad pri zapínaní vodítka alebo pred kŕmením. Pri učení povelu "sadni" zvyčajne zohráva dôležitú úlohu pamlsok. Priveďte psa k sebe, dajte povel a pritlačte mu prsty na zadok. Ukážte mu, čo chcete, aby urobil. Potom mu, samozrejme, dajte pamlsok a pochváľte ho. Neskôr ho prestaňte viesť rukou a len zavolajte "sedni". V tejto fáze psa vždy pochváľte a odmeňte ho pamlskom.

Ľahni 

Povel "ľahni" je užitočný na upokojenie psa, napríklad pri návšteve veterinára.  Tento základný povel precvičujte až potom, čo sa váš pes naučí povel "sadni". Povedzte psovi, aby si najprv sadol, vyslovte povel "ľahni" a potom mu priložte k ňufáku pamlsok. Pohybujte rukou s pamlskom smerom nadol, aby si pes ľahol. Ak pes zostane ležať bez vašej pomoci, nasleduje pochvala.

Ku mne

Privolanie je jedným z najdôležitejších povelov, ktoré musí váš pes ovládať. Bezpečné privolanie môže zabrániť úteku vášho psa a ochrániť ho pred nebezpečenstvom. Cvičte ho v tichom prostredí, kde vás nebude nikto rušiť. Privolajte ho menom a pridajte povel. Pri nácviku tohto povelu vám môže pomôcť pamlsok ukrytý v dlani, ktorý potom váš pes dostane ako odmenu, alebo jeho obľúbená hračka.

Zostaň

Povel "zostaň" učí psa zostať na mieste, kým mu nepoviete, že môže odísť. Tento povel je užitočný, keď potrebujete, aby pes zostal na mieste, napríklad keď otvoríte dvere.  Najprv psa usadíte povelom "sadni" a potom pridáte povel "zostaň". Vzdiaľte sa niekoľko krokov. Ak pes čaká, zavolajte ho k sebe a dobre ho pochváľte a odmeňte. Postupne zväčšujte vzdialenosť a čas privolania. V pokročilejšej fáze výcviku choďte napríklad za roh a potom sa vráťte.

Nesmieš

Niekedy sa stane, že sa chlpatý priateľ pustí do činnosti, ktorá nám nie je po chuti. V takom prípade môžete použiť povel "Nesmieš" a povedať mu, aby s činnosťou okamžite prestal. Podobne môžete použiť aj príkaz "fuj". Niekedy je užitočné doplniť povel pokynom "pusť".

Namiesto 

Užitočný je aj príkaz "na miesto". Tento povel môžete psa naučiť tak, že ho pomocou pamlsku pošlete na vopred určené miesto (napríklad na posteľ). Hneď ako pes vstúpi na dané miesto, odmeňte ho. Pri učení tohto povelu použijete aj gesto, pri ktorom zdvihnete prst a ukážete na miesto, kam má pes ísť.

Je dôležité si uvedomiť, že výcvik psa si vyžaduje trpezlivosť, dôslednosť a pozitívne posilňovanie. Ak váš pes nepochopí alebo nevykoná povel, buďte trpezliví a skúste to znova. Pri výcviku nikdy nepoužívajte fyzické tresty ani hrubosť, pretože to môže viesť k nežiaducemu správaniu a poškodiť dôveru medzi vami a psom.

Správne naučený a zvládnutý základný povel posilní vzťah medzi vami a vaším psom a umožní vám vytvoriť harmonické a radostné spoločné spolužitie.