Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako odnaučiť psa skákať

Keď sa vraciate domov, tešíte sa na svojho psa. Lenže ten na vás začne skákať a radosť sa čoskoro premení v smršť napomínaní, na ktorú váš štvornohý kamarát proste nereaguje. A čo vtedy, keď príde návšteva alebo idete na prechádzku – váš pes má proste vo zvyku skákať na ľudí. Čo s tým? Ako ho tento zlozvyk odnaučiť? Prečítajte si podrobný návod a vyskúšajte metódy skúsených kynológov.

Prečo psy skáču na ľudí?

Aby sme mohli začať s odstránením zlozvyku skákania psov na ľudí, je treba napred pochopiť, prečo to vlastne naši štvornohí miláčikovia robia. Vedie ich k tomu prirodzenosť, a aj preto býva obecne ťažké odnaučiť psy pri vítaní skákať. Keďže ešte žili psi v divokej prírode vo svorkách a psia matka sa vrátila domov z lovu, šteňatá jej skákali na tlamu, aby jej naznačila, že čakajú na potravu. Tento zvyk, ktorý trápi toľko majiteľov psov, zostal, hoci už dávno psy zdomácneli.

Vodcom ich pomyselnej svorky je dnes človek, ktorý sa vracia domov a pripravuje psovi jedlo. Reflex teda zostal, a pretože sú ľudia vyššie než psy, musí si pes proste povyskočiť, aby na svojho pána dočiahol a mohol sa s ním privítať.

Prečo je skákanie psov na ľudí nevhodné?

Hocikedy by sme to psom odpustili – predsa len, radostne nás vítajú, sú šťastní, že sme sa vrátili domov a pôjdeme s nimi na prechádzku alebo aportovať. Lenže skákanie psov na ľudí je nevhodné a dokonca nebezpečné hneď z niekoľkých dôvodov. Najskôr, keď skočí pes na nepripraveného človeka, na dieťa alebo staršiu osobu, môže snadno dojsť ku zraneniu (napríklad hlavy pri páde na zem).

A čo si budeme hovoriť, koľkokrát ste sa ako majitelia rozvášneného psa hanbili za to, že zase skákal na vašu návštevu a umazal jej kabát? Môžete sa ospravedlňovať tisíckrát, ale možno už si vaši známi nabudúce rozmyslí, či vás opäť pôjde navštíviť.

Dôvôdov, prečo odnaučiť psa skákať je teda hneď niekoľko

  • Zvyšujete bezpečnosť seba aj svojho okolia
  • Vyhnete sa možnému zraneniu
  • Minimalizujete hádky, ktorých príčinou bude váš nevychovaný pes

So zákazom skákania začnite už od šteňaťa

Už vo šteňacích rokoch by ste mali svojmu štvornohému priateľovi dať jasne najavo, kto je pánom. Ušetríte si tak radu nepríjemností v dospelosti, pretože ako sa vraví „starého psa novým kúskom nenaučíš“ (v tomto prípade skôr neodnaučíš). Stanovte dôsledne hierarchiu vo svojej svorke – vy ste vodca a pes vás musí poslúchať. Nepoľavujte. Jednako sa učte svojmu psíkovi porozumieť. Ako upozorňujú skusení kynológovia, chybou je trestať psa, ktorý vám dáva najavo náklonnosť.

Odnaučiť šteňa skákať je omnoho ľahšie než dospelého psa. Začnite svojmu šteňaťu dávať najavo, že skákanie nie je dovolené. Zapracujte na poslušnosti a vo vhodnej chvíli (keď šteňa poslúchne) nešetrite odmenou a pochvalou. V túto chvíľu sa naozaj nebojte chválenie preháňať. Pochvala alebo maškrta ale musí (rovnako ako trest alebo napomenutie) nasledovať ihneď po správnej reakcii.

  • Veľmi malé šteniatka, ktoré eště nevedia počúvnuť na jednoduché úkony, ako je „sadni“, odnaučíte skákať touto metódou: akonáhle sa vrátite domov, pokľaknite ku svojmu šteniatku a nechte prebehnúť vítací rituál. Postupne ho ale skracujte a vždy ho ukončujte pokynom „dosť“.
  • Pokiaľ už šteňa vie reagovať na povel „sadni“, začnite ho skákanie odnaučovať. Akonáhle otvoríte dvere a šteňa sa chystá k vítaciemu skoku, uzemnite ho pokynom „sadni“. Ani v tomto prípade nezabudnite riadne odmeniť a privítajte sa so svojim psíkom pekne v sede a v kľude.

 

 Ako odnaučiť skákať dospelého psa na ľudí

Ak ste s výchovou šteniatka zlyhali alebo ste dostali už dospelého psa, ktorý je v tomto ohľade zanedbaný, vybavte sa pevnými nervami. Odnaučiť psa skákať na ľudí vyžaduje trpezlivosť, ale nie je to nemožné. Skúsiť môžete niektorú z následujúcich metód. Sústreďte sa pritom najskor na to, aby sa pes odnaučil skákať na vás doma, až potom trénujte vonku s ďalšími ľuďmi, príslušníkmi rodiny alebo priateľmi.

  • Pri vítaní sa k psovi zohnite a ruku mu položte na čumák (cez oči), pridajte pokyn „sadni“ a hlaďte psa na zemi. Pokiaľ vás počúvne a víta sa s vami v sede, odmeňte ho maškrtou.
  • Účinnou obranou voči psiemu skákaniu je koleno – pri výskoku namierte proti psovi koleno a pridajte povel „nesmieš“.
  • Ak pes na povel nereaguje a ďalej na vás skáče, obráťte sa k nemu chrbtom, ignorujte ho a prehliadajte ho. Po chvíli sa vráťte a trénujte všetko znovu.
  • Niektorí kynológovia odporúčajú psovi, ktorý skáče na ľudí, stlačiť tlapku alebo použiť sťahovací remienok. Pes si totiž nepríjemnú situáciu bude spojovať s výskokom, a tak sa mu nabudúce vyvaruje.
  • Pri odnaučení skákania psa na ľudí môžu byť užitočným pomocníkom tiež výcvikové obojky, ku ktorým sa ešte v závere článku vrátime.

Nezabudnite na jednu veľkú zásadu – keď psovi dáte povel a poslúchne, odmeňte ho (najlepšie maškrtou a pohladením). Spočiatku to kľudne s chválením aj preháňajte. A naopak, pokiaľ pes nepočúva, dejte mu rázne najavo, že takto cesta nevedie. Pamätajte zároveň, že rozčuľovanie alebo dokonca prehnané fyzické trestanie ešte žiadneho psa k poslušnosti nevychovalo.

 

Ako odnaučiť psa skákať na návštěvy

Keď zvládne pes poslušnosť doma a na svojho páníčka už pri vítaní neskáče, nastal čas pokročiť. To znamená odnaučiť psa skákať na návštevy a cudzích ľudí vonku. Opäť začnete s tréningom doma – pokiaľ čakáte návštevu, pripnite psa na vodítko a vždy, keď bude chcieť skákať na návštevu, trhnite im. Poučte návštevu, o čo sa snažíte, pretože stačí, že psa pri skákaniu pohladia, pochvália a všetko snaženie môže byť pokazené. Pri stretnutiu vonku s cudzími ľuďmi, dajte psovi jasný zákaz „nesmieš“ a radšej smerujte jeho pozornosť k iným veciam – napríklad k aportovaní.

Ako odnaučiť psa skákať na postel, na dvere a cez plot

Skákanie na ľudí je len jednou z reakcií psov. Väčšinou sa ich majitelia sťažujú tiež na to, že pes skáče na postel, skáče a škrabe na dvere alebo skáče cez plot, aby sa vydal preskúmať okolie. I tieto reakcie sú do istej miery pudové. Tak napríklad pes, ktorý skáče a škrabe na dvere, sa dobýva ku svojmu páníčkovi, aby mohol byť s ním. Pes, ktorý preskočí plot, môže byť vedený pudmi, pretože v okolí je hárajúca fenka apod.

Samozrejme, záleží vám na bezpečnosti psa a rozhodne nechcete prísť ani o postel alebo dokonca pravidelne meniť vstupné dvere. Čo teda s tým? Podobne ako v predošlom prípade postupujte metódou zákazov, príkazov a odmien. Učte psa samostatnosti. Pokiaľ ho pustíte na záhradu, dajte mu jasný pokyn „čakaj“ odmeňte ho, pokiaľ v kľude čaká. Intervaly postupne predlžujte. Čo sa týka skákania psa na postel alebo napríklad na sedačku, mal by platiť písaný zákaz – buďte dôslední a psa vždy napomeňte a z postele ho „zložte“.

Odnaučiť psa skákať cez plot je náročné a odborníci väčšinou ako jednoduché riešenie odporúčajú navýšenie plotu tak, aby ho pes proste nepreskočil. Ďalšou možnosťou je zavieranie psa do koterca alebo do ohrádky, ktorú nezdolá. Kúpiť si môžete tiež tzv. neviditeľný plot alebo elektronický ohradník. Pozemok, ktorý nesmie pes opustiť, ohraničíte kábelom a psa vybavíte špeciálnym obojkom so spínačom. Pokiaľ sa pes bude snažiť plot prekonať, dostane automaticky signál, ktorý ho na nevhodné chovanie upozorní (väčšinou zvuk, vibrácie, elektronický výboj). Pes je zviera inteligentné takže súslednosť a vzťah rýchlo pochopí a nebude sa už snažiť utekať. A vy budete môcť v kľude odísť do práce, bez toho by ste trnuli hrôzou, že váš miláčik zase utiekol.

Ako výcvikové obojky odnaučia psa skákať

Vyššie uvedené rady odrážajú skúsenosti a prax. Každý pes je ale iný, rovnako ako jeho pán. Čo u jedného funguje, u druhého nemusí. Nebojte sa preto vziať si na pomoc elektronický obojok, ktorý k výcviku používajú aj skúsení kynológovia (takže nie je za čo sa hanbiť). To čo koľkokrát človek nezvládne, výcvikový obojok vie omnoho dokonalejšie. Totiž napomenúť v správnu chvíľu a dôsledne.

Elektronické obojky fungujú na jednoduchom princípe – vy máte ovládač a pes výcvikový obojok. Akonáhle na vás pes začne zase skákať, dáte mu pokyn „nesmieš“ alebo „sadni“ a ak neuposlúchne, ihneď zmačknite príslušné tlačítko. Podľa typu obojku príde korekcia – začína sa zvukovým upozornením. Pokiaľ ani teraz pes nezareaguje na pokyn, nasleduje upozornenie vibračné, na ktoré väčšina psov poslúchne. Elektronická korekcia, ktorá je celkom bezpečná, je tretím stupňom napomenutia.

Výcvikové elektronické obojky vo väčšine prípadov fungujú spoľahlivo. Dokážu psa odnaučiť skákať na vás, na ostatných ľudí, ale tiež aj na dvore alebo do postele. Ani pri výcviku s touto pomôckou ale nezabudnite, že tým, koho má pes poslúchať ste predovšetkým vy. Po nejakej dobe budete môcť obojok zložiť a doma vás bude vítať poslušný a milý pes, ktorý nebude skákať na vás ani na ostatných.