Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako odnaučiť psa štekať a vyť

Opakuje se to každý den – jakmile zabouchnete dveře bytu, váš pes vyčká, až vás neucítí za dveřmi a pak spustí svůj každodenní koncert.

Opakuje sa to každý deň – akonáhle zabuchnete dvere bytu, váš pes vyčká, až vás neucíti za dvermi a potom spustí svoj každodenný koncert. Nahnevaní susedia vám na dverách nechávajú odkazy, sťažujú sa správcovi domu… A vy ste bezradní, pretože všetky zatiaľ vyskúšané metódy, ako odnaučiť psa štekať, nefungovali. Naviac sa obávate, aby celá záležitosť neprerástla v občiansko-právny spor.

Áno, štekot psa je stále možné podľa občianskeho zákonníku kvalifikovať ako priestupok. Majitelia psov by mali zaistiť, aby ich zviera neobťažovalo susedov hlukom, ako je práve štekot a vytie psa. Rovnako ako musí napríklad zaistiť, aby ich pes nevnikal na cudzí pozemok. Konieckoncov, keď sa na to pozriete z hľadiska susedov, uznávate, že majú pravdu. Aj vás by neustály štekot a vytie psa v noci alebo cez deň obťažovali.

Štekot psa s mierou a bez rušenia susedov

Štekanie je pre psy prirodzené. Ešte než sa zo psov stali naši domáci maznáčikovia, slúžili človeku predovšetkým ako strážcovia a spoločníci, ktorí mu pomáhajú chrániť majetok. Keď sa dedinou v noci rozliehal štekot psov, bolo to najmä preto, že ňou prechádzal niekto nezvaný, koho psy neznali. Hospodári vstali, skontrolovali statok, a pokiaľ bolo všetko v poriadku, psa utíšili, aby už štekaním v noci nerušil.

Pokiaľ pes šteká len v prípade, že stráži (cíti za dvermi alebo plotom cudziu osobu) a po vašom povelu sa utíši, je všetko v poriadku. Zbystriť by ste mali, pokiaľ si pes štekaním a vytím vynucuje vašu pozornosť alebo prítomnosť. Taký druh brechania psov ruší susedy, je nepríjemný aj vám a je treba mu zabrániť. Najlepšie pochopiteľne dôslednou výchovou psa. Nie vždy sa nám ale podarí.

Okrem bezdôvodného štekania psa v noci, resp. štekania psa, keď je sám, sú ešte ďalšie druhy psieho štekotu, ktorým zviera reaguje na svoje okolie. Ide napríklad o štekanie psa na ľudí na ulici, na ostatné psy, niektoré psy dokonca štekajú aj na autá alebo na cyklistov či bežcov. V takom prípade je treba pre kľud váš aj vašeho okolia zabrániť podobnému štekotu psa. Nech už sa do neúnavného štekania pustí v byte, alebo vonku.

Ako zamedziť štekaniu psa?

Môže to pre vás byť skutočne zúfalá a zdanlivo neriešiteľná situácia. Sedíte v práci a len si bezmocne predstavujete, ako pes šteká a vyje v byte, pretože je tam sám. Po práci sa ponáhľate domov a hrozíte sa, ako si opäť budú susedia sťažovať a aké naštvané odkazy nájdete na dverách… Urobte tomu už raz a navždy koniec a zabráňte štekaniu vášho psa. Že ste skúšali všetko a zatiaľ sa vám nepodarilo odnaučiť psa štekať?

„Štekanie psa v byte, potom čo všetci odídu za svojimi povinnosťami, nie je nič neobvyklého a podobnú situáciu rieši celá rada psíčkárov. Ti sú väčšinou zúfalí, pretože štekanie psa ruší susedy. Niekdy je veľmi ťažké odnaučiť psa štekať bežnými povelmi a prostriedkami. Zabrániť štekotu psa vedia výchovné obojky, ktoré vezmú výchovu psa do svojich rúk potom, čo sa za vami zabuchnú dvere bytu,“ uviedol Matěj Jačka, prevádzkovateľ internetového obchodu s výchovnými obojkami.

Výchovné obojky sú stále obľúbenejšie u chovateľov psov, ktorí sa potýkajú napríklad s rušivým štekotom a vytím psieho miláčika. „Je treba zdôrazniť, že protištekacie obojky sú celkom bezpečné pre psa aj majiteľa. Rozhodne nejde o žiadne prostriedky týrania. Psovi neubližujú fyzicky ani psychicky. Len ho napomenie a upozorní, keď začne štekať a vyť,“ dodal Matěj Jačka.

V čom vám obojok pomôže?

V odstraňení nežiadúceho štekania, vytia a kňučaniu psiv v byte či na záhrade vo vašej neprítomnosti. Odstránení a zamedzení nežiadúceho štekania psov na ľudí, autá, bicykle, zvieratá a rôzne predmety či ostatných psov. Odstranenie štekania alebo vytia susedových psov pomocou špeciálnych jednotiek.

Čo vedieť o obojku proti štekaniu pre psa

Protištekací obojok pre psa je elektronické zariadenie, ktoré má výchovný rozmer. Elektronický obojok rozpozná štekot a vytie psa a v správnu chvíľu ho napomenie. Najskôr je pes upozornený zvukovým signálom, a pokiaľ v štekote pokračuje, nasleduje elektrický impulz. Ten je psu nepríjemný, ale nie je nebezpečný. Pes si rýchlo uvedomí súvislosť medzi štekaním, zvukovým signálom a elektrickým impulzom. Takže po určitej dobe bude ako výchovné upozornení proti štekotu postačovať zvukový signál.

Je treba dodať, že pokiaľ pes nebude reagovať na elektrický impulz, teda bude v štekote pokračovať, neznamená to, že bude dostávať jeden impulz za druhým. Obojok sa po určitej dobe deaktivuje a elektrické impulzy prestane vysielať. To sa stane samozrejme aj v prípade, že psík so štekotom prestane.

Okrem elektronického obojku je možné použiť proti štekaniu tiež obojky ultrazvukové (vysielajú ultrazvuk pre psa nepríjemný), vibračný (napomínajú prostredníctvom vibrácií) či sprejové (pri štekaniu vypustí sprej po ňufáku psa.

Osvedčili sa nám predovšetkým protištekacie obojky PET853, AT-219A nebo PET850.

Elektronické protištekacie obojky sú ale zo skúsenosti najúčinnejšie. U niektorých z nich sa elektrický impulz zvyšuje, u niektorých zostáva stabilný. Nikdy ale nedosiahne takej intenzity, aby to psa ohrozovalo. Ide len o výchovné impulzy.

 

Aké druhy obojkov sú?

Čím viac praktických funkcií protištekací obojok má, tým lepšie sa Vám pes bude učiť. Najdôležitejšími a zároveň najzákladnejšími funkciami, ktoré by obojok mal obsahovať, sú zvukové upozornenie a elektrostatický impulz. Väčšina dnes predávaných elektronických protištekacích obojkov, má tieto funkcie doplnené ešte vibráciami poprípade inými typmi korekcie. Stretnúť sa tak môžete s následujúcimi funkciami:

Zvukové protištekacie obojkyZvukové upozornenie by malo vždy predchádzať použitiu el. impulzu. Pes sa veľmi skoro naučí, že nepríjemnému elektronickému impulzu predchádza zvukové upozornenie a naučí sa reagovať už na zvukový signál. V praxi sa tak obvykle jedná o najpoužívanejšiu funkciu.

Vibrační protištekacie obojky: Obvykle slúžia ako mezikrok medzi zvukovým a el. impulzom v prípade, že pes na zvukové upozornenie nereaguje. Intenzita vibrácií sa dá obvykle nastaviť v niekoľkých úrovniach. Len u vibračných obojkov sa jedná o hlavnú funkciu, účinnosť takýchto obojkov je ale značne obmedzená, a tieto obojky sú teda vhodné skôr pre malé a pokojnejšie psy.

Elektrické protištekacie obojky: Slúžia ako korekčný impulz a používajú sa v prípade, že predošle zvukové a vibračné upozornenie nepomohlo. Aby bola účinnosť čo najlepšia, mal by obojok umožňovať nastavenie intenzity elektrostatického impulzu.

Sprejové protištekacie obojky: Jedná sa o druh nápravného signálu, kedy k náprave dochádza pomocou spreja, ktorý je automaticky strieknutý psovi na ňufák pokiaľ začne brechať alebo vyť. Jedná sa o druhú najúčinnejšiu a bezbolestnú metódu korekcie na trhu.

Ultrazvukové protištekacie obojky: Jedná sa o najšetrnejšiu metódu, ale tiež najmenej účinnú. Pokiaľ pes začne štekať alebo vyť, obojok sa aktivuje a vyšle nepríjemný zvuk (ultrazvuk - vysoký tón), ktorý počuje len len pes a je mu veľmi nepríjemný.

A psa si pohladká aj váš sused

Zhrnuté a podtrhnuté, elektronický protištekací obojok je účinným pomocníkom, ktorý zabraní štekaní psa a rušení susedov vo chvíli, kedy nie ste doma a nemôžete teda psa upozorniť, aby prestal. Ich používanie je bezpečné a fyzicky ani psychicky psa neohrozujú. Pozitívne skúsenosti s protištekacími obojkami majú psíčkari aj skúsení kynologovia, takže sa za jich použitie nemusíte hanbiť. Naviac vám pomôžu zlepšiť susedské vzťahy, pretože váš pes už nebude v noci vyť cez deň štekať v byte. A potom si možno aj váš sused vášho psieho miláčika zamiluje.