Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako odnaučiť psa vykonávať potrebu doma?

V ideálnom svete bude môcť pes kedykoľvek ísť na záhradu, prebehnúť sa a vykonať potrebu. Lenže praxe je často iná – ľudia majú psíkov doma, nech už preto, že ich nechcú nechávať samotných na záhrade, alebo žiadny pozemok proste nemajú. Tak sa môže stať, že ich po návratu z práce čaká v byte malé alebo väčšie nadelenie – napr. v podobe mláčky. A netýka sa to len šteniatok, ale aj dospelých psov. Prečo psíkovia doma cikajú? A ako ich tento nepríjemný zlozvyk odnaučiť?

 

Prečo psík doma ciká

Pes je čistotné zviera a rozhodne nie je jeho cieľom pobývať v mieste, ktoré si najskôr znečistí výkalmi. Preto väčšinou nebýva zložité naučiť šteňa čistotnému chovaniu. Pre začiatok to chce rozhodne veľký diel trpezlivosti – každému šteniatku pôjde učenie inak a inak rýchlo. Keď vás šteňa privíta mláčkou, o ktorej už dávno ani nevie, netrestajte ho. Šteniatka proste potrebujú často venčiť a rozhodne nie je ich zámerom robiť vám naschvály.

Trochu inou motiváciou už môžu mať dospelejšie psy, ktorí doma, v byte alebo dokonca v páníčkovej posteli cikajú. Väčšinou hraje rolu psychika. Ale pokiaľ so psom pravidelne chodíte von a on aj tak moč neudrží (čo môže byť problémom hlavne starších psov), zájdite radšej k veterinárovi, ktorý psa vyšetrí a vylúči ochorenie vylučovacej sústavy, ľadvín apod.

Keď pes (aj cez to, že je zdravý a pravidelne venčený) doma vykonáva potrebu a napr aj počúráva vaše veci, mali by ste problém riešiť a pokúsiť sa psa toto chovanie odnaučiť. Na niektoré metódy, ako odnaučiť psa cikať doma, sa ešte spoločne pozrieme. Pokiaľ ani ony nezaberú, môžete celú situáciu konzultovať so psím psychológom, ktorý vám môže ukázať riešenie a vopred nájsť dôvody podobného chovania psa.

Napríklad známy psí psychológ Rudolf Desensky v jednej z diskusií o vykonávaní potreby psov v bytoch a do páníčkovej postele napísal, že pokiaľ si pes byt značkuje, ide o „prejav klasického machrovania, kedy sa cíti byť kráľom po odchodu šéfov svorky a privlastňuje si to tam, ako vie.“ Podľa jeho slov môže byť takéto chovanie tiež znakom príliš demokratickej výchovy.

 

 

Ako naučiť šteňa cikať vonku

Začať s výchovou psa je nutné už odmalička. Základom úspechu je jasné stanovenie rolí – ja som pán, vodca svorky, a ty si pes, ktorý počúva. Na tom nie je nič zle, naopak. Mať slušne vychovaného psa je pozitívne pre obe strany – môžete sa na sebe vzájomne spoľahnúť, role sú dané a váš pes s vami môže stráviť omnoho viac času, pretože sa vie slušne chovať aj v spoločnosti ostatných ľudí.

Ale späť  k téme psov a cikaniu. Naučiť šteniatko to, že sa „mláčka a bobček“ robia vonku je základom. Učíme ho to ešte pred tým, než začneme s jednoduchým výcvikom typu „sadni“ alebo „daj pac“. So šteniatkom je treba pravidelne chodiť von! Intervaly by mali byť také, aby malému psíkovi vyhovovali.

Niektorí kynológovia vravia, že sa dá riadiť zhruba týmto pravidlom: každý mesiac života znamená jednu hodinu naviac, kedy by mal psík vydržať bez cikania. Napríklad pokiaľ sú šteniatku tri mesiace, malo by vydržať tri hodiny, bez toho aby urobilo mláčku. To je ale len obecné pravidlo a rovnako ako človek je aj pes živá bytosť, ktorá môže mať rôzne potreby. Obecne môžme povedať, že ročný zdravý pes už by mal byť schopný vydržať bez venčenia minimálne 2 hodiny a noc by mal zvládnuť celú.

Keď sa šteňa prebudí, je čas vyniesť ho von, postaviť ho na trávnik a povzbudiť ho pokynom: „sprav mláčku“ alebo „cikaj“. Pokiaľ psík počúvne a mláčku urobí, musíme ho zavaliť chválou, odmenou, pohladením alebo maškrtou – a v túto chvíľu to skutočne preháňame: „ty si ale dobrý psíček, ty si šikovné šteniatko“. Vhodné je súčasne ho osloviť jeho menom. Chvála je v tomto prípade naozaj veľmi dôležitá. Veľkým pomocníkom sú tiež záchody pre psov alebo výchovné spreje, ktoré naučia psíka cikať na jedno miesto.

Pri učení psíka cikať vonku a nie doma, by sme mali zvoliť pozitívny prístup. To znamená, že ho netrestáme za to, keď potrebu vykoná doma, ale chválime ho, keď mláčku urobí vonku. Väčšinou sa totiž stane, že psík sa vyčúra v našej neprítomnosti a trestanie za niečo, čo urobil pred hodinou, postráda zmysel – psík si totiž vôbec nespojí „mláčku“ s tým, že zrovna dostal novinami cez zadok.

 

5 krokov, ako odnaučiť psíka cikať doma

  1. Ak sa šteniatko (popr. starší psík, ktorého sa snažíme odnaučiť cikať doma) vyspí alebo naje, je vhodná chvíľa vziať ho von. Postavíme ho na trávnik a pobudneme ho, aby urobil mláčku.
  2. Psíka povzbudzujeme stále rovnakým povelom – napríklad „čúrajj“ alebo „urob mláčku“. Rozhodne na neho nekričíme.
  3. Pokiaľ mláčku urobí, takmer prehnane ho chválime. Tón hlasu je v tomto prípade rozhodujúci. Psa odmeníme napr. tiež maškrtou.
  4. Za mláčku psa nikdy netrestáme. Nespojí si našu zlobu a prípadný trest s tým, že sa vyčúral doma, pretože o tom už dávno nevie.
  5. Pokiaľ je psík prichytený pri čine, netrestáme ho, ale napomenieme prostým „fuj“ alebo „nesmieš“. Niektorí kynológovia naopak radia psa ignorovať a ani ho nekárať.

 

Pséka za cikanie doma netrestajte

Biť alebo inak trestať psa za to, že urobí mláčku, neodporúča väčšina kynológov a skúsených odborníka. Aj tak by mu „nehoda“ nemala prejsť len tak, aby sa z nej neskoršie nestal štandard. Ako teda reagovať?

Keď sa vrátite domov a nájdete mláčku na podlahe alebo napr. v posteli, robte, že sa nič nestalo. Môže sa totiž stať, že pes počúráva byt kvôli tomu, aby si vynútil pozornosť (v takom prípade stojí za zamyslenie, či sa mu dostatočne venujete, či netrpí samotou alebo psychickými problémami). Preto „nadielku“ ignorujte. Zavrite psa do inej izby a mláčku upracte až vo chvíli, kedy vás nevidí. Späť do miestnosti ho vpusťte až potom, čo bude všade čisto. Veľkým pomocníkom vám v podobnej chvíli bude tiež sprej na odstránenie pachu.

Obecne, čistota v byte je dôležitá. Akonáhle raz pes niekde značkoval a stále je to „cítiť“, môže ho to podnecovať k tomu, aby tam potrebu opäť vykonal. To sa môže týkať napríklad kvetníkov s hlinou, ktorú je treba vymeniť apod. Obzvlášť precikaná miesta (napr. koberčeky, rohožky apod.) je vhodnejšie radšej hneď vyhodiť.

Naučiť správne cikanie pomôže aj kliker

Dnes už sa bežne pri výchove psov používajú elektronické obojky a ďalšie pomôcky, ktoré môžu v mnohých prípadoch (niekedy už doslova zúfalým) majiteľom pomôcť. Pri odnaučovaní cikania psov v byte nejde používať výcvikové obojky, pretože psa by sme  trestať nemali. Poslúžiť ale môže tzv. kliker (alebo clicker), ktorý pomocou zvukového signálu psíka naopak chváli a potom spravidla nasleduje odmena v podobe maškrty. Táto metóda výcviku je teda tzv. pozitívna, kedy psíka chválime a odmeňujeme za to, čo urobil dobre a správne.

Výcvik pomocou klikeru, ako je napríklad naučenie psíka robiť mláčky vonku, podľa niektorých odborníkov prispieva k upevneniu vzťahu medzi štvornohým kamarátom a jeho dvojnohým páníčkom. Okrem toho zvyšuje psie sebevedomie. Psíkovia sa tiež pomocou klikeru rýchlejšie a ľahšie učia – už len proto, že zvuk, ktorý zariadenie vydáva, je stále rovnaký (na rozdiel od ľudského hlasu, ktorý podlieha momentálnym náladám).

Ako odnaučiť psa čúrať do postele

V živote psa a jeho pána môžu ale nastať situácie, ktoré sú do istej miery ťažko riešiteľné. Napríklad, keď sa psík naučí čúrať do vašej postele a vy po návratu deň čo deň musíte vymeniť povlečenie. Najskôr je vždy nutné hľadať príčinu, a pretože taká situácia nie je jednoduchá, poradiť môže psí psychológ.

Príčinu je treba hľadať individuálne – niekedy môže byť dôvodom skutočnosť, že pes je ustrašený, inokedy sa môže pokúšať dať najavo svoju dominanciu alebo si proste žiada vašu pozornosť. Jedna z diskutujúcich o tejto problematike sa podelila so svojou skúsenosťou: „Každý deň nachádzame po príchode prečúrané periny aj vankúše. Keď sme mu raz zavreli dvere do obývačky, tak nariekal tak, že si potom sťažovali všetci susedia. Pokiaľ je totiž doma sám, tak spinká stále pod posteľou a keď zistil, že tam nemôže, tak nariekal, až z toho potom chraptil. Najhoršie je, že to robí, len keď nie sme doma, takže okamžitý trest prísť nemôže.“

Riešením v takej situácii môže byť pre začiatok aspoň to, že sa postel pokryje igelitmi, čo zabráni najväčšej pohrome. Majitelia by sa potom mali psíkovi venovať. Stráviť s ním nejaký čas a trpezlivo ho učiť samostatnosti – napríklad pokynom čakaj. Intervaly medzi tým, kedy psík doma čaká a jeho páníčok sa potom vracia, by sa mali postupne predlžovať. Psík tak získa istotu, že doma nebude sám.

 

 

Keď psík ciká radosťou

V niektorých prípadoch nie je dôvodom psej mláčky strach, smútok alebo iné negatívne pocity, ale naopak radosť. Ta môže súvisieť s tým, že vás pes víta skákaním, pričom sa môže aj počúrať. Skúste sa s psíkom naučiť správne vítať – odnaučte ho skákať. Rozhodne ani v tomto prípade psa za mláčku netrestajte, ale buďte trpezliví, chápaví a hlavne dôslední.