Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Inštalácia dvierok pre psov a mačky: Kde a ako ich namontovať?

Kúpili ste svojej mačičke alebo psíkovi dvierka, ktoré sa chystáte namontovať na vstupné dvere vášho domu alebo garáže? Premýšľate, aký postup montáže zvoliť? A kam dvierka umiestniť? Pozrite sa na náš návod, ktorý vás prevedie inštaláciou dvierok pre psov krok za krokom. 

Dvierka dávajú psovi a mačkám slobodu. A vám tiež. Odpadá totiž neustále otváranie a zatváranie hlavných vchodových dverí, keď si vás milý kocúrik spomenie, že chce von. Dvierka pre psov sa s úspechom používajú tiež v západnej Európe alebo Amerike. Zvieraťom dávajú možnosť vyvenčiť sa, keď oni sami potrebujú a súčasne je pustia dovnútra, keď sa chcú vrátit do pelechov, pretože sa vonku napríklad rozpršalo. Okrem toho je možné dvierka použiť aj v interiéri, napríklad ako medzi-izbové. Poďme sa teda pozrieť ako na to. 

Ešte než dvierka namontujte, pozor na kvalitu

Už pri výbere dvierok pre psov a mačky sa zaujímate, z akého materiálu sú vyrobené a aký je ich design. Uľahčí vám to ich montáž a súčasne predídete komplikáciám pri ich užívaní. Dvierka by sa mali dobre otvárať, ale súčasne skvele tesniť, takže znížite únik tepla, zamedzíte napršaniu do predsiene alebo vstupu nezvaných hosťov, ako je hmyz alebo myši. Kľúčové je vybrať správne rozmery dvierok, aby sa nimi psík dobre pretiahol. Psíka si preto poriadne zmerajte, a potom až vyberte dvierka - zohľadnite výšku aj šírku psa. Dobrou správou je, že sa vyrábajú dvierka pre celkom malé plemená, až po najväčšie rasy. 

 

 

Kde dvierka pre psov a mačky umiestniť?

Najlepšie sa vám budú dvierka pre psa alebo mačku montovať do obyčajných vonkajších dverí alebo do vnútorných dverí. Namontovať ich ide takmer do všetkých materiálov, nech už sú dvere z masívu, drevotriesky, plastu, skla alebo kovu. Väčšina dverí ma hrúbku okolo 3 až 5 cm, takže montáž nie je náročná. Dvere tiež môžete pre ľahšiu montáž vybrať z pántov, a pokiaľ si nie ste istý svojim majstrovským umom, môžete ich odviesť napríklad do dielne, kde vám odborníci dvierka pre psa či mačku radi namontujú. 

Jednoduchá a rýchla bude predovšetkým montáž u hladkých a jednoduchých dverí. V prípade ozdobených dverí, napríklad kazetových alebo vitrážových, je nutné zohľadniť ich konštrukciu a zvážiť, kde dvierka pre psa alebo mačku umiestnite. Obozretnosť je nutná tiež v prípade montáže dvierok do presklených dverí, pričom platí, že dvierka ide umiestniť do jednovrstvového skla, do dvojskla je montáž komplikovaná a v niektorých prípadoch nemožná. 

Dvierka pre mačku alebo pre psa môžete okrem dverí umiestniť do steny, ale to vyžaduje už drobné stavebné zásahy. V stene môžete urobiť tunel a dvierka do neho posadiť. Alebo v stene vybudovať výklenok, stenu stenčiť na výšku tehly alebo k príprave výrezu použiť sádrokartón. 

 

 

Montáž dvierok pre psov a mačky

Deň D nastáva. Dvierka pre svojho psa alebo mačku máte už vybraté, chystáte sa na ich montáž. Nutné je vybaviť sa potrebným náčiním. Rozhodne si pripravte:

  • Elektrickú alebo ručnú pilku
  • Krížový skrutkovač
  • Vŕtačku
  • Meter a ceruzku
  • Vodováhu

 

 

Pri inštalácii dvierok pre psa alebo mačku platí príslovie: dvakrát meraj, raz rež. Pretože zle vymeraná vyrezaná diera vo vašich vchodových dverách sa bude už len veľmi ťažko napravovať. Pri montáži zohľadite tiež materiál dverí. S drevom alebo drevotrieskou sa pracuje dobre, ale v prípade sklenených dverí, radšej prácu nechajte na odborníkov.

  • Začnite tým, že si zmeriate výšku vášho psa. Spodná časť dvierok by mala dosahovať zhruba k začiatku jeho hrudníku. Tak zaistíte, že sa zvieraťu bude pohodlne vchádzať a vychádzať.
  • Pamatajte pri tom, že psíkovia sa dvierkami neplazia, ale prechádzajú nimi, takže napred vopchá hlavu, potom predné nohy, trup a nakoniec pretiahne aj zadné nohy. Preto výšku umiestnení dvierok zvoľte podľa týchto kritérií.
  • Zmerajte si následne rozmery dvierok a obtiahnite si ich na dvere.
  • Pílou vyrezajte do dverí otvor, ktorý ste si namerali a vyznačili ceruzkou.
  • Dvierka potom upevnite podľa návodu od výrobcu skrutkami. 

 

Video! Montáž dierok pre psov a mačky!

Pozrite sa na video a ďalšie návody inštalácie dvierok pre mačky a psov.