Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako vybrať najlepšie granule pre psa? Spoznajte kvalitu v 3 krokoch!

Pokiaľ sa nevyznáte v obsahu granúl, je výber krmiva pre psa náročnou úlohou. Nepanikárte, poradíme vám aby ste vy i váš psík boli spokojní a miláčik zdravo prospieval. Ako teda ľahko porozumieť obsahu granúl a správne vybrať? 

Správne krmivo skvalitní a predĺži život vášho štvornohého miláčika. Do výberu sa oplatí investovať nie len čas.

1. krok: Vek, plemeno i aktivita určia stravu, akú váš pes potrebuje

Ani tie najkvalitnejšie granule s najvyvážnenejšou receptúrou nebudú pre vášho psa vhodné, pokiaľ neodpovedajú jeho vývojovej fáze, aktivite a telesným a zdravotným dispozíciám. Psy vo vysokej záťaži potrebujú viac živočíšnych proteínov, psí seniori menej tukov a podobne. Psy s potravinovou alergiou, po kastrácií alebo gravidné feny vyžadujú odlišnú stravu. Ujasnite si preto požiadavky na výživu vášho psa. Týmto krokom vylúčte celý rad krmív a výber sa zjednoduší.

Acana Sport and Agility vyhovuje psom s vysokou spotrebou energie - poskytne dostatok energie pracovným či športovým psom.

2. Krok: Čítajte etikety a spoznajte správne zloženie granúl

Ingrediencie sú na obale uvádzané zostupne, podľa množstva obsiahnutého v krmive. Prvá uvedená zložka má v receptúre najväčší obsah. V granuliach pre psov hľadajte na prvom mieste mäso, presne určeného druhu a stavu - čerstvé, sušené, múčka. Správne množstvo mäsa je 30 - 60 %, minimálne 18 %.

Ako je to s obilninami vo výžive psa? 

Pokiaľ nájdete na prvom mieste v obsahu obilniny alebo rastlinné bielkoviny, spozornite.

Obilniny s obsahom lepku - predovšetkým pšenica a kukurica nikdy nesmú prevažovať nad obsahom mäsa. Kvalitné druhy bezlepkových obilnín sú vhodným zdrojom sacharidov a čistia črevá - napríklad celé zemiakybatáty či ryža, strukoviny, proso, ovos, amarant a iné. Stále ale nesmú prevažovať nad živočíšnymi bielkovinamiktoré pes nutne potrebuje (s výnimkou špeciálnej diety). V najlepších receptúrach nájdete namiesto obilnín ovocie a zeleninu. Také granule majú označenie Grain Free  - bez obilnín.

Mäso a zase mäso. Aké sú vhodné zdroje?

Pozor na produkty živočíšneho pôvodu! Hoci by ste pod označením hľadali porciu mäsa, opak je pravdou. Ide o označenie zbytkov z jatiek (perie, zobáky), v ktorých sotva nájdete mäso. U živočíšnych bielkovín preto záleží na kvalite ich zdrojov. Ideálne je mäso v kvalite pre ľudskú spotrebu, z voľných chovov, regionálne suroviny a podobne. Pamätajte si, že receptúrou z poriadneho mäsa sa výrobce určite náležite pochváli. 

Vynikajúce sú tiež vnútornosti a čerstvé mäso doplnené múčkou alebo sušeným mäsom. Čerstvé mäso obsahuje cca 70 % vody, takže skutočný obsah mäsa má omnoho nižšiu hodnotu ako je uvedené v percentách.

Povinnosti výrobcu je tiež druh mäsa jasne špecifikovať, vrátane jeho stavu. V poriadku sú ingrediencie ako je sušené jahňacie mäso, kuracia múčka či čertvé mäso z lososa.

 

Nie len živočíšne suroviny, ale hlavne správne pomenovanie svedčí o kvalite krmiva. Mäso musí stáť na 1. mieste v zložení.

3. Krok: Kontroverzné zložky do granúl nepatria - poškodzujú zdravie psa.

Umelé konzervanty - sorban draselný (E202), BHA (E320), BHT (E321), propylgallát (E310), ethoxyquin (E324), tripolyfosfát sodný STPP (E451), propylenglykol (E1520), difosforečnany.

Jediné vhodné konzervanty sú prírodné -  tokoferoly (vit. E), výťažky z rozmarýnu alebo rozmarýnový olej.

Ochucovadlá a farbivá  - že majú granule nejednotnú farbu je určite v poriadku, vylisovať rovnomerne množstvo ingrediencií skrátka nie je možné. Pokiaľ sú ale farebne odlíšené alebo naopak absolútne v jednotnom odtieni, môže za to pravdepodobne chémia.

Anorganické materiály - uhličitany, sírany, chloridy, oxidy, hydroxidy a iné nevyhovujú zaživaniu psa. Nadbytočné množstvo v potrave vedie k vzniku močových, ľadvinových či žlčových kameňov. Upchávanie ciev a usadzovanie škodlivín kdekoľvek v tele psa. Vhodným zdrojom minerálov je zelenina a byliny, predovšetkým morská riasa a stráviteľné minerály v chelátovej forme. 

 

Hýria granule vášho miláčika všetkými farbami? Buďte si istí chemickým dofarbením či dochucovaním!

Všetko, čo chcete v granuliach mať...ako zhodnotiť kvalit počas chvíľky?

  • Na 1. mieste v zložení stojí mäso  s uvedeným druhom (jahňacie, kuracie, ...) a stavom (čerstvé, múčka,...)
  • Žiadne zavádzajúce pojmy ako živočíšne deriváty, vedľajšie produkty alebo tuky bez určenia druhu.
  • Minimálne 18 % živočíšnych bielkovín  z jasne určeného mäsa
  • Až za obsahom mäsa sú kvalitné obilniny alebo sú granule Grain Free
  • Tuky v krmive sú uvedené vrátane druhu a prevažujú živočíšne
  • Len prírodné konzuervanty: tokofelory (vit. E), rozmarýn alebo rozmarýnový olej, trvanlivost cca 1 rok
  • Žiadne farbivá, ochucovadlá, soli ani chemické konzervanty. Nevhodná je i sója, pšenica a kukurica.
  • Ovocie a zelenina či byliny pre dobrú imunitu a podporu zdravia, doplnenie vitamíny, minerály a vzácne antioxidanty.

Čo by ste mali o krmive vedieť?

Okrem surovín poznajte i ich pôvod. Ten sa obvykle na obaloch nerozvádza, pre bližšie informácie sa oplatí zistiť napríklad na webových stránkach výrobcov. Zárukou sú suroviny v kvalite pre spotrebu človekom, mäso z voľného chovu či rastlinné zložky z ekologického poľnohospodárstva a podobne.  

Neverte pútačom a reklamným tvrdeniam na obale, niektoré označenia nie sú viazané záknom a sľuby na obale vám kvalitu nezaručia. Obsah krmiva je jediným kľúčovým dôkazom kvality.

Reklamné pútače nie sú viazané zákonom. Výrobcovia vám tak nasľubujú vyvážené zloženie plné masa, ktoré však v obsahu nenájdete. 

Analytické zložky alebo deklarované akostné znaky - užitočný súhrn

Analytické zložky sa uvádzajú za obsahom ingrediencií a predstavujú súhrn všetkých zásadných stavebných látok. Zložky by mali byť ideálne rozdelené na živočíšne a rastlinné, ale výrobcovia ich často uvádzajú súhrnne. Preto nezabudnite, že sa nestačí spokojiť sa len so správnym obsahom bielkovín, ale je potrebné z obsahu zistiť, či prevažujú živočíšne alebo rastlinné zdroje.

Hrubý proteín - značí v krmive celkový obsah bielkovín rastlinného aj živočíšneho pôvodu. Podľa poradia v obsahu zloženia spoznáte, ktorý druh bielkoviny vedie. Malo by sa vždy jednať o bielkoviny z mäsa a to sušeného alebo múčky.

Hrubé tuky - opäť zahŕňajú živočíšne a zároveň rastlinné a v granuliach by sa mal vyskytovať jasne daný živočíšny tuk. 

Hrubá vláknina - súhrn nerozpustnej rastlinnej vlákniny, ktorá zaisťuje čistenie čriev a urýchľuje zažívanie. Jej prítomnosť značí kvalitné rastlinné ingrediencie ako čerstvá zelenina, ovocie alebo kvalitné obilniny.

Vlhkosť - vlhkosť v krmive označuje množstvo prebytočnej vody, ktorá zostane po spracovaí ingrediencií. Jej zdrojom je práve čerstvé mäso a podobné suroviny. Optimálny obsah je asi 10 %, s vyšším obsahom rastie riziko pliesní, prípadne je krmivo silne chemicky konzervované. Čím menej vlhkosti, tým viac miesta pre výživné suroviny.

Popoloviny vypovedajú o množstve nestráviteľných zložiek a ich obsah by mal byť čo najnižší.

Doplnkové látky uvádzajú obsiahnuté vitamíny a minerály, pričom vždy prihliadnite k ich zdroju - ideálne čerstvá zelenina, ovocie a minerály v chelátovej forme. 

 

Na obrázku je príklad zloženia vysokej kvality, ktoré okrem vynikajúcich vyvážených živín uvádza i presne deklarované zloženie.