Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Elektronický ohradník pre psov - Ako vybrať ten správny?

Už zasa vám psík utiekol zo záhrady a vy ste len s hrôzou v očiach sledovali, ako kľučkuje medzi autami? Našťastie sa nič nestalo. Lenže nabudúce môže byť všetko inak. Už ste dokonca zapchali v plote každú dieru, ale on akoby zázrakom si vždy nájde nejakú cestu. Bojíte sa ho nechať samotného na zahrade a musí byť stále pod vašou kontrolou? Ničí váš krásny záhon alebo úrodu? Riešenie prináša elektronický ohradník pre psov. Ako funguje a ako ho vybrať? Prečítajte si ako na to.

Je nad slnko jasné, že svojho psa milujete, ale problém je v tom, že je to nenapraviteľný utekač, ktorý sa rád túla. Raz ho privedie jeden sused, po druhýkrát zas iný. A vždy vám nezabudnú pripomenúť, aby ste si vášho poslušného psíka strážili. A vy sa tak snažíte, neustále ho napomínate, cvičíte ho, ale nič nepomáha. A tak vás prepadá zúfalstvo. Našťastie všetko môžete vyriešiť jednoducho a elegantne, a to prostredníctvom elektrického ohradníka pre psov. Ide o overenú výcvikovú pomôcku, ktorá pomohla v podobných prípadoch aj ostatným psíčkarom a skúseným kynológom.

Elektronický ohradník pre každého psa

Elektronické ohradníky je možné použiť pre malé, stredné aj veľké plemená. Sú uspôsobené tak, aby vám pomohli v prípadoch, kedy vám uteká malý psík, ako je napríklad jazvečík, ale aj vtedy keď za plotom máte veľkého psa, napríklad nemeckého ovčiaka.

Neviditeľné ploty pre psov neohrozujú vášho štvornohého kamaráta, ani nikoho z vašej rodiny vrátane detí. Fungujú na prepracovanom princípe korekčného upozornenia v niekoľkých stupňoch. A rozhodne je nejde porovnávať s nepríjemným drôtom, ktorý je neustále pod napätím a je natiahnutý okolo výbehu s dobytkom.

 

 

Ako funguje neviditeľný plot

Ako teda elektronický ohradník pre psa funguje? Veľmi jednoducho. Kľúčovou súčasťou neviditeľného plotu pre psov je izolovaný drôt, ktorý vedie okolo plotu alebo pozemku. Umiestniť ho môžete buď niekoľko centimetrov pod zem, alebo ho len natiahnuť okolo plotu. Psík je potom vybavený obojkom s prijímačom, ktorý je prepojený s vysielačom. V drôtu je veľmi nízke napätie, preto je bezpečný pre ľudí aj pre zvieratá.

Keď sa pes priblíží k plotu alebo k hranici, kde vedie drôt, je napomenutý výstražným signálom (zvukom). Potom nasleduje ďalšie napomenutie (vibrácie) a až po tom, čo ani tieto upozornenia psík nepočúvne, je obojkom vyslaný elektrostatický impulz. Kvalitné neviditeľné ploty majú nastaviteľné úrovne signálov, takže ide vybrať presne takú úroveň, aby psík na napomenutie zareagoval, ale nebolo by to pre neho bolestivé (kňučanie). Súčasne je dôležité psíka s novým zariadením zoznámiť! Preto je nutné s ním priestor prejsť a jasnými povelmi mu ukázať, kam môže a kam už nie.

 

 

Rozdiel medzi elektrickým a elektronickým ohradníkom

Pre psov je určite vhodnejší tzv. elektronický ohradník, jeho princíp sme už popísali vyššie. Druhou možnosťou sú tzv. elektrické ohradníky, ktoré sa podobajú zariadeniam pre dobytok, len sú pod slabším napätím.

Elektrické ohradníky môžme odporučiť skôr výnimočne. V tomto prípade je totiž nutné po celom pozemku tiahnuť lanko, ktoré je stále pod napätím. Na rozdiel od elektronického neviditeľného plotu, kedy len natiahnete izolovaný drôt, ktorý nevydáva pri dotyku výboje. Elektrické ohradníky fungujú na tom princípe, že akonáhle sa k nim zviera priblíží, dostane výboj, ktorý je slabý a upozorňuje, že tadiaľ cesta nevedie.

Samostatnú kategóriu potom tvoria tzv. bezdrôtové ohradníky pre psov, ktoré sa obídu dokonca bez izolovaného drôtu. Tieto zariadenie pracujú na dômyselnom princípe, kedy do určitého okruhu vysielajú signál a vymedzujú tak priestor, z ktorého už sa pes nesmie vzdialiť.

 

 

V čom pomáha elektronický plot pre psov?

Neviditeľný plot pre psov je možné doporučiť v všetkých prípadoch, kedy psík uteká zo záhrady alebo nerešpektuje zákaz vstupu do niektorých častí pozemku. Konkrétne sa jedná napríklad o následujúce prípady:

  • Utekanie psa zo záhrady
  • Podhrabávanie psa pod plotom
  • Skákanie alebo preskakovanie plotu
  • Ničenie záhradnej zelene alebo záhonov
  • Utekanie psa za ľuďmi alebo zvieratami

 

Pre aké záhrady a dĺžku ide elektronický ohradník použiť

Elektronické neviditeľné ploty lide použiť pre všetky druhy a veľkosti pozemkov – nech už máte malú záhradu u mestského rodinného domu, alebo naopak vlastníte veľký pozemok na dedine.

Dĺžka elektronického ohradníka záleží predovšetkým na konkrétnom modeli a značke. Zvoliť môžete ohradník o dĺžke niekoľkých desiatok metrov, rovnako ako neviditeľné ploty pre pozemky o obvode až 2 kilometre

Typy a značky elektronických obojkov pre psov

Neviditeľné ploty dodáva dnes na trh celá rada výrobcov. Len niektoré značky sú pritom zárukou kvality, bezpečnosti a funkčnosti. Patria k nim predovšetkým značky PetSafe, Pet at School alebo Reedog.

  • PetSafe – už v názvu táto značka sľubuje, že váš miláčik bude v bezpečí po všetkých stránkach. PetSafe dodáva neviditeľné ploty pre malé, stredné aj veľké psy. Ich výhodou sú prepracované funkcie elektronického ohradníka. Bezpečnosť je zaistená kvalitou výroby. Výhodou je dlhá životnosť a odolnosť prijímača aj vysielača.
  • Reedog - jedná sa o českého výrobcu s veľmi kvalitnými a prepracovanými ohradníkmi. Ako jediný na trhu ponúka kombináciu výcvikového obojka a ohradníku v jednom. Je to najpredávanejší produkt na trhu. 
  • Pet at School – elektronické ohradníky Pet at School sú obľúbené hneď z niekoľkých dôvodov. Tieto neviditeľné ploty prinášajú najväčšie množstvo funkcií na trhu. Ponúkajú viac úrovní impulzov a nastavení zón pre zvukové aj elektrostatické upozornenie.
  • Petrainer – táto značka ponúka základní elektronické ohradníky pre psov za dobrý pomer kvalita:cena. Tieto neviditeľné ploty sú vhodné skôr pre menej citlivé plemena alebo väčšie psy.

K ďalším značkám, ktoré na trh prinášajú elektronické ohradníky pre psov, patria Canifugue, iTrainer, Dogtra alebo NumAxes 

 

Recenzie a skúsenosti s neviditeľnými plotmi pre psov

Je jasné, že sa ťažko kupuje vec, ktorú nepoznáte. Ako na potvoru ale nemáte vo svojom okolí nikoho, kto elektronické ohradníky pre psov používa, aby ste sa ho mohli spýtať čo a ako, alebo sa rovno prísť pozrieť. Našťastie sa o svoje skúsenosti s neviditeľnými plotmi delia aj užívatelia internetových diskusií a fór.

S neviditeľným plotom značky iTrainer som spokojený, funguje spoľahlivo. Na našu fenu malamuta fungoval, dokiaľ mala zhruba do 25 kg, keď podrástla, impulzy ktoré ju mali zastaviť/varovať jej nič nespravili. Problém je v tom, že silu impulzu nejde nastaviť. To by nevadilo u menšieho plemena. Kladne hodnotím citlivosť a nastavenie varovných zón, kedy je tento prístroj citlivejší než napríklad aj výkonnejšie a drahšie prístroje. Celkovo som spokojený, svoju prácu prístroj odviedol výborne,“ uviedol na webe Heureka.cz pán R.K.

Na rovnakom fóre uviedla svoju skúsenosť s elektronickým plotom značky PetSafe aj paní Kamila. „Mám bernského salašnického psa a denne mi likvidoval okolo 15 kríkov a aj stromkov. Tento týždeň, čo mám v zemi neviditeľný plot, tak nechyba ani jeden. Perfektne splňuje moje očakávania.“

 

Vodotesnosť, počet psov a ďalšie kritéria elektronického ohradníku

Výber elektronického ohradníka pre psov je treba prispôsobiť veľkosti vášho pozemku, veľkosti (citlivosti) psa aj požiadavkom na funkcie. Jednotlivé elektronické ohradníky sa líšia technickými parametrami, obsahom balenia alebo príslušenstvom. Dôležitou vlastnosťou neviditeľných plotov je odolnosť prijímačov voči vode. Niektoré prijímače sú odolné len voči dažďu alebo snehu, iné sú plne vodotesné a zvládnu aj ponorenie do vody.

Sledujte tiež možnosti napájania obojku (prijímača). Najmä lacnejšie modely elektronických ohradníkov sú väčšinou napájané pomocí obyčajných batérií. Iné sú naopak napájane pomocou zabudovaného akumulátoru, ktorý jednoducho dobijete cez USB kábel alebo zo siete. Pokiaľ máte doma viac psov, ktorý potrebujú ohradník, zvoľte zariadenie, ktoré zvládne dva, tri alebo viac psov súčasne (v takom prípade stačí kúpiť len ďalšie prijímače).

Je inštalácia neviditeľného plotu zložitá?

Montáž elektronického ohradníka pre psov síce nie je hotová mávnutím čarovného prútiku, ale za odpoludnie ju zvládnete. Náročnosť sa odvíja od toho, či budete izolovaný drôt dávať do zeme alebo ho pripevníte na plot. Pokiaľ bude drôt zakopávať, počítajte s tým, že vám to zaberie zhruba jeden deň pri inštalácii do 400 m.

Samotné zapojenie ohradníka je potom už jednoduché. Zapojíte vysielací generátor do siete a z nej vyvediete drôt, ktorým ohraničíte celý pozemok alebo len určité časti, ktoré potrebujete. Potom stačí zapnúť generátor, nastaviť si vzdialenosť a nasadiť psíkovi obojok. Pred tým, než psovi nasadíte obojok, odporúčame prejsť celú záhradu s obojkom a otestovať správnu funkčnosť zariadenia.

Pokiaľ budete potrebovať pomôcť s inštaláciou, radi vám pomôžeme. Máme vyškolený tým profíkov, ktorý sa špecializuje len na inštaláciu ohradníkov. Za sebou máme už cez 200 rôznych inštalácií.

 

 

Video: Elektronický ohradník v praxi