Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

GPS pre psov GARMIN vs. TRACKER – Kto z koho? Dozviete sa u nás!

Hľadáte GPS obojok pre psa, ale neviete sa rozhodnúť aký? Pripravili sme pre vás článok, v ktorom sme porovnali dvoch najväčších súperov na trhu GPS obojkovGARMIN Alpha  a TRACKER. Pre srovnanie sme si vybrali snáď najpredávanejšiu verziu GARMINu, a to GPS obojok Garmin Alpha 100 + T5, čiže nový a vylepšený model GPS obojku Garmin Astro 320. 

 

A ako súpera tohoto GPS obojku sme si vzali nový model od fínskej značky Tracker Inc. lokalizačný obojok SUPRA.

Je to skoro ako súboj titánov, poďme sa teda pozrieť na ch hlavné vlastnosti. 

 

POVOLENIE

Občas k prevádzke GPS zariadenia pre psov potrebujete povolenie, a práve obojok Garmin Alpha 100 + T5 sa k týmto zariadeniam radí. Garmin Alpha 100 spĺňa všetky technické a legislatívne požiadavky, ktoré sú vyžadované pre jeho používanie na území Slovenskej republiky i EU. Avšak vzhľadom na frekvenciu, ktorú používa pre komunikáciu,  je potrebné požiadať Telekomunikačný úrad SR o vydanie individuálneho povolenia na jeho využívanie. Ročne vás prevádzka príde na cca 43 EUR. Narozdiel od Garminu, Tracker funguje na princípe SIM karty, takže žiadne špeciálne povolenia nepotrebujete. Jediné, za čo u Trackeru platíte je SIM karta, na ktorej máte 10 EUR kreditu, a to vám vydrží aj dva roky.

 

SMART PHONE ALEBO RADŠEJ VYSIELAČKA

Ak nepatríte medzi majiteľov smartphonu, môže byť pre vás celkom nevýhoda si zakúpiť Tracker Supra. Ten totiž nemá špeciálnu vysielačku, ale miesto nej používate svoj chytrý telefón. Na jednu stranu je to super, pretože mobil máte stále u seba a nemusíte sebou ťahať ešte vysielačku. Na druhú stranu, pokiaľ ho doma nemáte, Tracker vám je k ničomu, alebo sa budete musieť stať jedným z majiteľov chytrého telefónu. Veľmi šikovnú a odolnú vysielačku dostanete ku Garmin Alpha 100 + T5. Ovládanie je veľmi jednoduché a prehľadné, nemusíte sa teda báť, že by ste si s ním nevedeli rady. Naviac designovo sa vysielačka tiež dosť podarila.

 

DOSAH

Jednou z dôležitých vecí pri výbere GPS obojkov pre psa je dosah.  Pokiaľ hovoríme o Garmin Alpha 100 + T5 mini a TT 15 mini, je jeho dosah oficiálne 6,5 km, u modelu T5 a TT15 dosiahnete vzdialenosti až 14,5 km. V praxi závisí dosah hlavne od terénu a ďalších prekážkach ako sneh alebo hustý porast. Ak pes zabehne za kopec, komunikácia sa preruší bohužiaľ už aj pri 800 metroch. Čo sa týka obojkov TRACKER, majú výhodu v tom, že sú na neobmedzenú vzdialenosť, takže pokiaľ máte psa, ktorý má väčší rádius hľadania alebo vytrvalo loví a drží stopu (zranenej) zveri, je pre vás ideálnou voľbou práve Tracker. Pretože Tracker funguje na SIM kartu, zachytáva všetky dostupné siete, a tak nedochádza k výpadkom. Naviac Tracker SUPRA má vylepšenú anténu oproti predošlým modelom, a tak budete chytať signál všade. U GPS obojku Garmin je teraz zvýšený frekvencia sledovaní na 2,5 sekundy, u Tracker je táto funkcia od 3 sekúnd. U oboch tak získate vždy aktuálnu pozíciu vášho psa. Problém však nastáva v prípade, že by ste chceli tento interval zmeniť. U Garminu to totiž ide len v prípade, že máte obojok v ruke. U Trackeru môžete zmeniť kedykoľvek podľa potreby.

 

VÝCVIK PSA

Ak hľadáte GPS obojok i s výcvikom, určite siahnite po Garmin Alpha TT15 (GPS Alpha 100 + T5 túto možnosť nemá). Nielenže teda získate GPS obojok, ale môžete vďaka tomuto obojku zároveň vášho psa cvičiť. Impulz má až 18 úrovní, takže si ho môžete nastaviť ľubovolne tak, aby bol vhodný práve pre vášho psa. Rovnako tak môžete nastaviť aj vibráciu alebo zvukové upozornenie. GPS obojok Tracker SUPRA ako aj G1000 MAXIMAL a G500 Black Magnum ponúka zvukové upozornení s povelmi „K nohe“ a „Fuj“. Pokiaľ ale nemáte problém s výcvikom vášho psa, prežijete aj bez toho. Ak však chcete kombináciu GPS obojku a výcviku, Garmin Alpha TT15 vás určite pohladí na srdci. 

 

 

 

INDIKÁCIA ŠTEKANIA

Pre niekoho výhoda, pre niekoho celkom zbytočné. Túto funkciu má však len Tracker. V aplikácii na vašom mobile tak krásne vidíte, kedy váš pes šteká, a teda ľahko viete, že sa v jeho blízkosti pohybuje zver alebo je na stope. A nie lenže vidíte, kedy šteká, ale môžete si aj počúvnuť, čo sa v jeho okolí deje a poprípade dať psovi povely. U Garminu Alpha 100 vám bude musieť postačiť zvukové alebo vibračné upozornenie, Garmin totiž takú funkciu zatiaľ neposkytuje.

 

Ukážka aplikácie Garmin Alpha 100 (obrázok1) a Tracker (obrázok2) 

 

 

POČET PSOV

Čo sa týka počtu psov, ktorých môžete pomocou týchto GPS obojkov sledovať, sú obidvaja veľmi dobre vybavení. Garmin Alpha ponúka sledovanie až 20 psov, a to je na lov celkom dostačujúce. Ak ale príde viac psov alebo psovodov s prijímačom Alpha, dochádza často k rušeniu kanálov. Naproti tomu však Tracker dáva možnosť sledovať neobmedzený počet psov súčasne bez rušení či prelínaní kanálov a na jeho fungovanie nemá vplyv ani členitosť terénu. Naviac pokiaľ lovíte s kamarátmi, môžete sledovať aj ich psov aj seba navzájom. No nie je to skvelé? 

 

ROZLÍŠENIE MÁP

Pri výbere GPS obojku je jedným z rozhodujúcich faktorov tiež rozlíšenie máp. Donedávna to bola výhoda Garmin Alpha, ktorý má rozlíšenie máp 1:25 000, lenže tento rok na to firma Tracker Inc. šla lepšie a prišla na trh s novými detailnými topokartami s mierkou až 1:7 500. Taká mierka je už celkom vynikajúca pre sledovanie psa pri love, kedy detailne vidíte, kde sa pes nachádza. Dostupné sú aj kvalitné satelitné snímky. Táto mierka je však dostupné zatiaľ len pre Českú republiku. Mapy sa sťahujú automaticky priamo do aplikácie a nie je nutné ich ako u Garminu dodatočne nahrávať a pridávať mapy cez SD kartu.

 

VÁHA

A na záver ešte pár informácií o váhe, pretože ak máte doma malého lovca, vždy je dôležité zistiť či mu nebude robiť problém nosiť obojok. Výhodou Garmin Alpha 100 je, že si môžete vybrať variantu pre malého psa alebo väčšieho (T5/TT15 alebo T5/TT15 mini). Obojok váži 265g a verzia Mini len 198g. Pre malého psa teda super. O niečo viac potom váži Tracker Supra, a to 235g. Pokiaľ ste majitelia menších psov, je lepšie najskôr vyskúšať, či psovi nosení obojku nevadí.

 

ZHRNUTIE 

Garmin Alpha 100 + T5, GPS obojok americkej značky, na trhu veľmi dobre známy a obľúbený medzi poľovníkmi, ak nepotrebujete neobmedzený dosah a v horšom teréne vám stačí dosah do 800 -1500 metrov a neobmedzený počet psov, Garmin Alpha je skvelým riešením. Bohužiaľ je však potrebná licencia. Ak máte však psov, ktorí si radi zabehnú loviť až na koniec lesa, chcete mať prehľad o pohybe vašich psov ale aj vášho kamaráta a nevadí vám ročný poplatok 59 EUR, kúpte si Tracker.

Tak už viete, ktorá GPS je pre vás a vášho psíka vhodná? Pokiaľ si stále ešte nie ste istí, pozrite sa na jednotlivé GPS obojky u nás na e-shope, kde nájdete mnoho ďalších vlastností, ktoré majú. Bude to Garmin Alpha 100 + T5/TT15 alebo radšej Tracker SUPRA?