Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Recenzia Aetertek AT-918 C – vylepšený model

Nový design, väčšia výdrž batérie, 100% vodotesnosť a zapínanie na magnet. To je nový profesionálny elektronický výcvikový obojok Aetertek AT-918C s dosahom až 550 metrov a funkciami - protištekací mód, zvuk, vibrácie a impulz, ktorý je nastaviteľný v 9ti úrovniach. AT-918C má ergonomicky tvarovanú vysielačku, jednoduché ovládanie, nabíjací prijímač aj vysielačku a možnosť ovládať až 2 psov súčasne. A teraz už sa poďme na tento elektro obojok pozrieť z blízka! 

 

Vybalenie a predstavenie produktu

Obojok Aetertek AT-918C sa mi dostal do rúk v čiernej malej cestovnej taštičke Aetertek. Po otvorení som mala hneď jasno, čo je obsahom balenia.  Na jednej strane bol v priehradke uložený prijímač, vysielačka, testovacia výbojka, anténa, remienok na krk psa (nastaviteľný na 20 až 65 cm), nabíjačka a šnúrka na krk, ktorá má slúžiť pre pohodlnejšie nosenie vysielačky. Samozrejmosťou bol aj český a anglický návod. 

 

 

 

Materiál, design a ovládanie

Značka Aetertek se pýší tým, že vyrába len vysoko kvalitné výrobky, ktoré sú vyrábané z kvalitného a tvrdeného plastu, a tak by sa Vám nemalo stať, že by sa Vám prijímač len tak poškodil. Musím sa priznať, že som do neho neskúšala hádzať kamene, a tak nemôžem povedať, ako moc toho vydrží, ale materiál sa zdá byť pevný a kvalitný. Na prijímači nájdete dve elektródy a zdierku pre napájanie batérie, ktorá je chránená gumovou krytkou.  Prijímač na obojok pripevníte jednoduchým prevlečením nylonového remienku. V prijímači je naviac umiestnený magnet, pomocou ktorého obojok jednoducho zapnete (viz Zapnutie a nastavenie). U vysielačky ma zaujal jej pogumovaný povrch a ergonomické tvarovanie, vďaka ktorému sa dobre drží v ruke. Vysielačka je malá, takže sa ľahko vojde kamkoľvek. Jednoduché ovládanie v podobe troch veľkých červených tlačidiel (impulz, zvuk, vibrácie) na prednej strane, Vám zaručuje ľahké a rýchle ovládanie obojku, ktoré je dôležité pri výcviku psa, aby sme mohli rýchlo reagovať. Prikúpením ďalšieho prijímača si môžete Váš obojok rozšíriť pre dvoch psov. Na bočnej strane vysielačky sa nachádza totiž ďalšie červené tlačidlo, kde si môžete prepínať obojky (psov). To, na akého psa máte zrovna obojok nastavený, vidíte jednoducho na prednej strane vysielačky v podobe čísiel (1,2 nebo 00 - žiadny). Silu impulzu volíte kolieskom a nastavujete ju od 1 až do 9. Nižšie sa môžete pozrieť na obrázok, kde sú jednotlivé tlačidlá vysvetlené.          

Zapnutie a spárovanie obojku s vysielačkou

Ako prvé som podľa návodu obojok aj vysielačku nechala nabiť. Výhodou je, že nabíjačka má rozdvojku, takže môžete oboje nabíjať zároveň. Prvé nabitie by malo byť aspoň 4 hodiny. Po necelých 4 hodinách prijímač aj vysielačka začali svietiť modro. Tak, a teraz sa konečne môžem pustiť do testovania! Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako obojok zapnúť a nastaviť pre správnu funkčnosť. Najskôr som jednoducho nasadila anténu na vysielačku. Zapínanie obojku je v tomto prípade jednoduché. Na zadnej strane vysielačky a na bočnej strane prijímača nájdete značenie v podobe krúžku, pod ktorým sa schováva magnet na zapínanie/vypínanie.  Stačí teda priložiť obojok aj prijímač k sebe miestami s vyznačenými magnetickým zapínaním/vypínaním a držať u seba min 5 sekúnd.  Prijímač vydal zvuk a začal blikať červeno. Rovnako tak aj obojok vypnete. Pre lepšie pochopenie sme pre Vás pripravili video návod. Teraz, keď už mám oboje zariadenie zapnuté, na vysielačke si pomocou tlačítka na prepínanie psov (na ľavej strane vysielačky) nastavím kanál číslo 1 a stlačím akékoľvek tlačidlo (napr. zvuk). V tu chvíľu obojok zapípa a je spárovaný. Pokiaľ máte 2 obojky, najskôr napárujete jeden obojok, a potom až zapnete druhý, na vysielačke nastavíte kanál 2 a opäť stlačíte akékoľvek tlačidlo (napr. zvuk). Na každom kanálu potom budete mať spárovaný jednotlivý obojok.

 

 

 

Otestovanie funkcií - vibrácie, zvuk, impulz

Než som obojok začala testovať, najskôr som vyskúšala jeho funkčnosť na testovacej výbojke. Pokiaľ teda začnete skúšať obojok na Vašom psíkovi, vyskúšajte testovaciu výbojku, či obojok funguje správne. Najskôr som skúšala zvukové upozornenie (tlačidlo zvuk), potom vibrácie (tlačítko vibrácie) - u týchto upozornení výbojku nepotrebujete. A nakoniec impulz. Impulz otestujete tak, že nastavíte na vysielačke silu impulzu napr. 9 a potom priložíte na elektródy u obojku testovaciu výbojku. Potom vyšlete signál tlačidlom impulz a v tu chvíľu sa testovacia výbojka rozsvieti. Teraz, keď máte otestovanú funkčnosť môžete obojok začať používať. Než ho ale začnete používať na Vašom psíkovi, odporúča sa ho psíkovi nasadiť vypnutý aspoň na 2 dni, aby si naň zvykol. Predsa len je to pre neho novinka. Ja som ho otestovala na kamarátovi, a to hneď :) 

 

 

Vodotesnosť

Elektronický výcvikový obojok Aetertek AT-918 C je plne vodotesný. To znamená, že je odolný proti dažďu, snehu, vlhkosti a tiež je ponoriteľný do vody. Z vlastných skúseností a testov viem, že pes môže s obojkom skočiť do vody a nič sa mu nestane. Je tak ideálnou voľbou pre tréning psov vo vode alebo extrémnych podmienkach (les, blato). Vysielačka u AT-918 C je len odolná proti dažďu a snehu. Výrobca uvádza, že je obojok vodotesný a disponuje stupnicou IPX7, čo znamená že je odolný proti vniknutiu vody a ponoriteľný až do 1 metru po dobu 5tich minút. Viacej o stupnici vodotesnosti sa dozviete v tomto článku. Mne však nedalo inak, než to vyskúšať. A pretože som sa zrovna nechcela ísť s obojkom kúpať, ponorila som prijímač do pohára s vodou. Pozrite sa na video ako to dopadlo.

 

 

Aké funkcie obojok ponúka?

Obojok Aetertek AT-918 C disponuje funkciami vibrácie, el. statický impulz, zvuk a tiež automatickým protištekacím módom. A čo to vlastne je ten automatický protištekací mód? Vďaka protištekaciemu módu môžete jednoducho zamedziť nežiadúcemu štekaniu psa vo vašej neprítomnosti. Pokiaľ Váš pes zašteká, obojok automaticky vyšle impulz. Môžete si ho nastaviť sami pomocou podržania bočného tlačítka na vysielačke. Pokiaľ sa rozsvieti LED modrá indikácia protištekací mód je zapnutý a nastavený na prvého psa (ďalším stlačením prepínate psa). Rovnakým spôsobom ho aj vypnete (LED indikácia horného svetielka musí svietiť červeno). Sílu impulzu si môžete nastaviť až v 9-tich úrovniach a pomocou tlačidiel na vysielačke meniť v priebehu celého výcviku. 

 

Pre aké psy je vhodný

Prijímač Aeterteku AT-918 C váži cca 56 gramov a vzhľadom k jeho veľkosti je sada vhodná skôr pre väčšie plemená. Vysielačka má šírku 5cm, výšku 10cm, hĺbku 2,5cm a jej váha je 56 gramov. Prijímač má šírku 7,5cm, výšku 4cm, hĺbku 3,5cm a jeho váha je 56 gramov. Čo sa týka možnosti nastavenia sily elektrostatických impulzov v 9-tich úrovniach, je obojok vhodný pre všetkých psov o hmotnosti od 5 kg až do 90 kg. Pre psov, ktorí majú menej než 5kg odporúčame model Aetertek AT-211, ktorý je špeciálne navrhnutý pre najmenších psov. Pri testovaní obojku na mojom kamarátovi, som mala možnosť spozorovať, že hranica, kedy už mu začali byť impulzy menej príjemné, začala na stupnici 7 a viac. Vravím nepríjemné, pretože ako sám povedal, impulzy mu nespôsobovali bolesť, ale skôr sa vždy zľakol.   

Dosah obojku a ovládanie viacerých psov

Aetertek AT-918C má výrobcom udávaný dosah 550 metrov a prikúpením ďalšieho prijímača ponúka možnosť ovládania 2 psov súčasne. Dosah 550 metrov je udávaný na voľnom priestranstve so vstýčenou rukou. Rovnako ako u všetkých rádiovo riadených zariadení ide predovšetkým o rušenie. Pokiaľ budete obojok používať medzi zástavbou či v lese, je treba počítať s nižším dosahom. Viac o reálnom a udávánom rozsahu, sa dočítate v tomto článku.  

 

Výdrž akumulátoru

Aetertek AT-918 C má dobíjaciu vysielačku aj samotný prijímač. V balení je naviac duálnu nabíjačku, ktorú nájdete u každého Aetertek obojku, takže môžete dobíjať oboje zariadenie súčasne. Vysielačka aj prijímač u AT-918 C osadený dobíjacím a vymeniteľným Lithium-Ion akumulátorom o kapacite 650mAh, ktorý sa nabije behom 2 hodín. Na jedno nabitie vydrží vysielačka v prevádzke až 14 dní a prijímač 1 až 3 dni. 

 

Časté problémy

Pes šteká a obojok na to nereaguje: zrejme nemáte zapnutý protištekací mód. Pokiaľ áno, je potreba obojok viac upevniť na krk.

Prijímač nejde zapnúť: je možné, že je obojok málo nabitý. Pokiaľ ste obojok nabíjali a aj tak nejde zapnúť, je zlý akumulátor.

Obojok má krátky dosah: v prípade, že má obojok krátky dosah, môže to byť spôsobené podmienkami, kde ho používate. Udávaný dosah je iný než reálny dosah v teréne, v zástavbe apod. Na dosah má taktiež vplyv kapacita nabitia batérie. 

Prijímač z ničoho nič pípne: zrejme budete mať zapnutý protištekací mód. Je potreba ho vypnúť pomocou tlačítka na vysielačke.

 

Vyhodnotenie

Obojok Aetertek AT-918 C splnil všetko, čo výrobca sľubuje, takže mu dávam plný počet bodov! A čo vy? Máte s obojkom skúsenosti? Podeľte sa o ne s nami. 

 

Technické parametre

 

Dosah obojku

550 metrov

Počet psov

až pre 2 psov

Druh korekcie

impulz + vibrácie + zvuk 

Vodotesnosť

ponoriteľný do 1 metru

Nastavenie vibrácií

1 úroveň

Nastavenie zvuku

1 úroveň

Nastavenie impulzov

9 úrovní

Protištekací mód

áno

Displej

nie

Dĺžka obojku

20 až 65 cm

Doba nabíjania vysielača

2 až 4 hodiny

Doba nabíjania prijímača

2 až 4 hodiny

Výdrž vysielača

až 14 dní

Výdrž prijímača

3 až 5 dní

Rozmer přijímače

š.7,5 x v.4 x h.3,5 cm

Rozmer vysielače

š.5 x v.10,5 x h.2,5 cm

Hmotnosť prijímača

56 gramov

Hmotnosť vysielača

56 gramov

Napájanie prijímača

dobíjací akumulátor

Napájanie vysielača

dobíjací akumulátor

Bateria v prijímači

650 mAh

Bateria vo vysielači

450mah

Frekvencia

433,92 MHz

 

Autor: Alice Nosáková