Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Recenzia Aetertek AT-919C - vyladený obojok s dosahom 1000m a cenou pod 200 EUR

Nový design, väčšia výdrž batérie, LCD displej, 100% vodotesnosť a zapínanie na magnet. To je nový výcvikový obojok Aetertek AT-919C s dosahom 1000 metrov a cenou pod 200 EUR. Model AT-919C ponúka funkcie - protištekací mód, zvuk, vibrácie a impulz, ktorý je nastaviteľný v 9tich úrovniach. Naviac má ergonomicky tvarovanú vysielačku, jednoduché ovládanie, nabíjací prijímač aj vysielačku a možnosť ovládať až 2 psov súčasne. Poďme sa pozrieť na tento obojok z blízka nech viete ako funguje, jeho výhody i nevýhody.

 

Vybalenie a predstavenie produktu

Obojok Aetertek AT-919C sa dodáva v čiernej cestovnej taške Aetertek. V obsahu balení nájdete vysielačku, anténu, nastaviteľný obojok o dĺžke 25 až 65 cm, prijímač, duálnu nabíjačku (môžete nabíjať prijímač aj vysielačku súčasne), šnúrku na krk, klips na pripnutie k opasku, testovaciu výbojku, sadu elektrod (pre krátkosrsté aj dlohosrtsté psy a návod v CZ, SK a PL. 

 

 

 

Materiál, design a ovládanie

Model Aetertek AT-919C je vyrobeýn z kvalitného a pevného plastu, ktorý je odolný proti poškrabaniu, poškodení a je plne vodostený do hĺbky 1m. Prijímač je naviac veľmi dobre tvarovaný, dobre prilieha ku krku psa a jeho nosenie mu nerobí problém. Na prijímači nájdete dve elektródy a zdierku pre napájanie batérie, ktorá je chránená gumovou krytkou. Prijímač na obojok pripevníte jednoduchým prevlečením nylonového remienku. V prijímači je naviac umiestnený magnet, pomocou ktorého obojok jednoducho zapnete (viz zapnutie a nastavenie). Váha prijímača je len 56 gramov, takže je vhodný aj pre malé psy s váhou nad 5kg. Rozmery obojku sú: šírka 7,5 x výška 4 x hĺbka 3,5 cm.  Vysielačka u Aetertek AT-919C je ergonomicky tvarovaná a dobre sa drží v ruke. Hlavnou výhodou u tohoto modelu sú veľké a pogumované tlačítka, ktoré sa dobre stláčajú. Naviac pre každú funkciu (vibrácie, zvuk, impulz) je tlačítko zvlášť, to vám zaručuje jednoduché a rýchle ovládanie, ktoré je pri výcviku psa veľmi dôležité. Nastavenie sily impulzov prebieha pomocou tlačidiel na boku vysielačky, ktoré sú dostatočne pevné, takže nemôže dojsť k nežiadúcemu prenastaveniu, napr. keď máte vysielačku v kapse. Anténa u tohoto modelu je tiež veľmi malá, takže nijako neprekáža. Vysielačka má podsvietený displej  na ktorom máte zobrazených všetkých ukazovateľov (úroveň impulzov, počet psov, stav batérie a funkcie). Na zadnej strane sa potom nachádza malé svetlo, ktoré využijete napríklad pri nočnej prechádzke. Prikúpením ďalšieho prijímača môžete tento model rozšíriť pre výcvik dvoch psov súčasne. Na vysielačke si potom jednoducho prepínate medzi jednotlivými psami. Vysielačka má šírku 4 cm, výšku 13,5 cm, hĺbku 3 cm a jej váha je 91 gramov.     

Zapnutie a spárovanie obojku s vysielačkou

Ako prvé je potreba nabiť obojok aj vysielačku. To spravíte pomocou duálnej nabíjačky, vďaka ktorej nabijete obe zariadenia naraz. Prvé nabitie by malo byť aspoň 4 hodiny. Vo chvíli, kde je obojok aj vysielačka plne nabitá, rozsvieti sa na obojku modrá ikonka. U vysielačky stačí sledovať stav batérie na displeji. Teraz sa spoločne pozrieme na to, ako obojok zapnúť a nastaviť pre správnu funkčnosť. Ako prvé je potreba nasadiť anténu na vysielačku. Vysielačku potom zapnite stlačením ľubovoľného tlačítka. Zapínanie obojku je taktiež veľmi jednoduché, než si to ale "ohmatáte", môže vám to zo začiatku robiť menšie problémy. Na zadnej strane vysielačky a na bočnej strane prijímača nájdete značenie v podobe krúžku, pod ktorým sa schováva magnet na zapínanie/vypínanie. Stačí priložiť vysielačku aj prijímač k sebe, miestami kde je vyznačené koliesko a držať u seba min 5 sekúnd. Po 5tich sekundách obojok vydá zvukový tón a začne blikať červene. Rovnako tak aj obojok vypnete. Teraz, keď už je zariadenie zapnuté, na vysielačke si pomocou tlačítka na prepínanie psov (spodné tlačítko) nastavíte kanál číslo 1 a stlačíte akékoľvek tlačítko (napr. zvuk). V tu chvíľu obojok zapípa a je spárovaný. Ak máte 2 obojky, najskôr naparujete jeden obojok, a potom až zapnete druhý, na vysielačke nastavte kanál 2 a opäť stlačte akékoľvek tlačítko (napr. zvuk). Na každom kanáli potom budete mať spárovaný jednotlivý obojok.

 

 

 

Otestovanie funkcií - vibrácie, zvuk, impulz

Než začnete obojok používať na psovi, najskôr otestujte jeho funkčnosť. Obojok zapnite, spárujte (viz výšie) a potom sa pusťte do testovania. Začnite zvukovým upozornením (tlačítko zvuk), potom vibrácie (tlačítko vibrácie) a nakoniec impulz. Impulz otestujete tak, že nastavíte na vysielačke silu impulzu napr. 9 a potom priložíte na elektródy u obojku testovaciu výbojku. Vyšlite signál tlačidlom impulz a v tu chvíľu sa testovací výbojka rozsvieti. Ideálne odporúčame otestovať všetky stupne impulzu na sebe, než obojok použijete na psa. Potom, čo budete používať obojok na psovi, odporúčame začínať od najnižšieho stupňa a postupne pridávať. Na psovi uvidíte kedy reaguje. Mal by pohnúť hlavou, určite ale nesmie zakňučať. Pokiaľ pes kňučí, je to pre neho bolestivé a to nie je účel. Psa to má len štipnúť. Teraz, keď už máte otestovanú funkčnosť môžete obojok začať používať. Než ho ale začnete používať na vašom psíkovi, odporúča sa ho psíkovi nasadiť vypnutý aspoň na 2 dni, aby si naň zvykol.

 

 

Vodotesnosť

Elektronický výcvikový obojok Aetertek AT-919C je plne vodotesný. To znamená, že je odolný proti dažďu, snehu, vlhkosti a ta je ponoriteľný do 1 metru. Je tak ideálnou voľbou pre tréning psov vo vode alebo extrémnych podmienkach (les, blato). Vysielačka u AT-919C je len odolná proti dažďu a snehu. Výrobca uvádza, že je obojok vodotesný a disponuje stupnicou IPX7, čo znamená, že je odolný proti vniknutiu vody a ponoriteľný až do 1 metru po dobu 5tich sekúnd. Viac o stupnici vodotesnosti sa dozviete v tomto článku. Sami sme obojok testovali v pohári s vodou po dobu 12 hodín a po vybraní a rozmontovaní bol obojok úplne suchý. Pokiaľ by sa s ním ale pes potápal do väčšej hĺbky a po dlhšiu dobu, vďaka vyššiemu tlaku by sa tam voda dostať mohla. V tomto prípade potom odporúčame obojok potrieť vazelínou, aby sa zaistila väčšia odolnosť. 

 

 

Aké funkcie obojok ponúka?

Obojok Aetertek AT-919C disponujú funkciami vibrácie, elektro statický impulz, zvuk a tiež inteligentným protištekacím módom. Vďaka protištekaciemu módu môžete jednoducho zamedziť nežiadúcemu štekaniu psa vo vašej neprítomnosti. Keď váš pes zašteká, obojok automaticky vyšle impulz. Protištekací mód si môžete zapnúť a vypnúť pomocou vysielačky. Vibrácie u Aetertek AT-919C má 1 úroveň, zvukové upozornenie jeden tón a impulz má úrovní 9. Pomocou bočných tlačidiel na vysielačke môžete silu impulzu kedykoľvek meniť. Tento model má naviac na zadnej strane malé svetielko, ktoré sa vám môže hodiť pri nočnom venčení. 

 

 

Pre akých psov je vhodný

Prijímač Aeterteku AT-919C váži cca 56 gramov a rozmery sú: šírka 7,5 cm, výška 4 cm, hĺbka 3,5 cm. Vzhľadom k jeho veľkosti odporúčame sadu hlavne pre stredné a väčšie plemená. Čo sa týka možnosti nastavení síly elektrostatických impulzov v 9-tich úrovniach, je obojok vhodný pre všetky psy o hmotnosti od 5 kg až do 90 kg. Pre psov, ktorí majú menej než 5kg odporúčame model Aetertek AT-211, ktorý je špeciálne navrhnutý pre najmenšie psy. Na základe testovaní môžme povedať, že prvé 4 úrovne sú ideálne pre malé a stredné psy a posledné úrovne ide použiť na menej citlivé plemená. Obojok máme odskúšaný aj na plemenách ako je bernský salašnícky alebo vlčiak. 

Dosah obojku a ovládanie viacerých psov

Aetertek AT-919C má výrobcom udávaný dosah 1000 metrov a je to najviac čo obojky Aetertek ponúkajú. S týmto dosahom môžete cvičiť psa ako v lese, tak aj v zástavbe. Dosah 1000 metrov je udávaný na voľnom priestranstve s rukou vztýčenou hore. Rovnako ako u všetkých rádiovo riadených zariadení ide predovšetkým o rušenie. Pokiaľ budete obojok používať medzi zástavbou či v lese, je potreba počítať s nižším dosahom. Viac o reálnom a udávanom rozsahu, sa dočítate v tomto článku. Prikúpením ďalšieho prijímače môžete sadu rozšíriť na ovládanie 2 psov súčasne. Ovládanie viacerých psov je u tohoto modelu veľmi jednoduché. Na vysielačke si napárujete každý z obojkov na jeden kanál a jednoduchým prepnutím pomocou tlačítka na vysielačke si môžete meniť psov. Ovládanie je u tohoto typu veľmi jednoduché a zvládne ho naozaj každý. Každá funkcia má svoje tlačítko.

Výdrž akumulátoru

Aetertek AT-919C má nabíjaciu vysielačku aj samotný prijímač. V balení je naviac duálna nabíjačka, ktorú nájdete u každého Aetertek obojku, takže môžete dobíjať obe zariadenia súčasne. Vysielačka aj prijímač u AT-919C sú osadené nabíjacím a vymeniteľným Lithium-Ion akumulátorem o kapacite 650mAh, ktorý sa nabije behom 2 hodín. Na jedno nabitie vydrží vysielačka v prevádzke až 14 dní a prijímač 1 až 5 dní. 

 

Časté problémy

Pes šteká a obojok na to nereaguje: zrejme nemáte zapnutý protištěkací mód. Ak áno, je potreba obojok viac upevniť na krk. 

Prijímač nejde zapnúť: je možné, že je obojok málo nabitý. Ak ste obojok nabíjali a aj tak nejde zapnúť, je zlý akumulátor.

Obojok má krátky dosah: v prípade, že má obojok krátky dosah, môže to byť spôsobené podmienkami, kde ho používate. Udávaný dosah je iný než reálny dosah v teréne, v zástavbe apod. Na dosah má tiež vplyv kapacita nabitia batérie. 

Prijímač z ničoho nič pípne: zrejme budete ma zapnutý protištekací mód. Je potreba ho vypnúť pomocou tlačítka na vysielačke.

 

 

Technické parametre

Dosah obojku

1000 metrov

Počet psov

až pre 2 psy

Druh korekcie

impulz + vibrácie + zvuk 

Vodotesnosť

ponoriteĺný do 1 metru

Nastavenie vibrácií

1 úroveň

Nastavenie zvuku

1 úroveň

Nastavenie impulzov

9 úrovní

Protištekací mód

áno

Displej

LCD

Dĺžka obojku

20 až 65 cm

Doba nabíjania vysielače

2 až 4 hodiny

Doba nabíjania prijímače

2 až 4 hodiny

Výdrž vysielačky

až 14 dní

Výdrž prijímača

3 až 5 dní

Rozmer prijímača

š.7,5 x v.4 x h.3,5 cm

Rozmer vysielačky

š.5 x v.10,5 x h.2,5 cm

Hmotnosť prijímača

56 gramov

Hmotnosť vysielačky

56 gramov

Napájanie prijímača

nabíjací akumulátor

Napájanie vysielačky

nabíjací akumulátor

Batéria v prijímači

650 mAh

Batéria vo vysielačke

450mah

Frekvencia

433,92 MHz