Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Recenzia Petrainer PET853 - malý klenot medzi protištekacímí obojkami

Petrainer PET853 je vylepšený protištekací obojok od firmy Petrainer. Tento malý klenot je jeden z najpredávanejších obojkov vôbec. Aj cez to, že sa jedná o lacný model, ktorý je vyrábaný čínskou firmou Juxin International, jeho kvalita spracovania je na vysokej úrovni. Jedná sa o veľmi malý a účinný obojok, ktorý efektívne a šetrne zamedzí nežiadúcemu štekaniu malých aj veľkých psov. Poďme sa na tento obojok pozrieť z zblízka a predstaviť vám jeho fungovanie, výhody aj nevýhody.

 

Materiál, design a rozmery

Model Petrainer PET853 je vyrobený z kvalitného a pevného plastu, ktorý je odolný proti poškrábaniu a poškodeniu. Obojok je naviac veľmi dobre tvarovaný, dobre prilieha ku krku psa a jeho nosenie mu nerobí problém. Váha obojku je len 40 gramov, takže je vhodný aj pre malých psov s váhou nad 5kg. Rozmery obojku sú: šírka 6,9 cm x výška 3,7 cm a hĺbka 2,9 cm. 

 

Pre akých psov je vhodný

Petrainer PET853 má veľmi malé rozmery a disponuje nastaviteľným obojkom v dĺžke 6 až 65 centimetrov. Vďaka tomu je obojok použiteľný takmer pre všetky veľkosti plemien. Zo skúseností ale obojok odporúčame skôr pre psov s váhou od 5kg. Obojok má 5 úrovní impulzov, kedy 1. úroveň je veľmi slabá, ale posledná úroveň už je zasa dosť silná. Pre psíkov s váhou menšou než 5kg by boli posledné úrovne impulzov zbytočne bolestivé. Psíkovi majú byť impulzy nepríjemné, nie však bolestivé – to nie je účel protištekacích obojkov.

 

Typ korekcie

Petrainer PET853 využíva ako korekciu zvukové upozornenie vo 2 úrovniach a elektrostatický impulz v 5tich úrovniach, ktoré sa automaticky zvyšujú od najslabšej po najsilnejšiu a od najkratšej doby trvania po najdlhšiu. Pokiaľ psík začne štekať, obojok sa aktivuje a psíka upozorní krátkym zvukovým tónom. Pokiaľ ďalšie šteknutie príde do 30tich sekúnd, zaznie tón intenzívnejšie. Pri treťom šteknutí sa opakuje zvukové upozornenie dlhšieho trvania, doprevádzané impulzom 1. úrovne tej najkratšej doby trvania. Ak šteká ďalej, cyklus sa opakuje vždy o jeden stupeň sily impulzu a dĺžky trvania impulzu aj zvukového upozornenia. V prípade, že psík kedykoľvek prestane štekať na dobu dlhšiu než 30 sekúnd, obojok sa vyresetuje a schéma sa opakuje od začiatku. Pre bezpečie psa je obojok nastavený tak, aby po dosiahnutí 7. stupňa, 30 sekúnd na štekanie nereagoval.  

 

  • Zvukové upozornenie (1,5 sekundy)
  • Zvukové upozornenie (2 sekundy)
  • Zvukové upozornenie (3 sekundy) a impulz (1.úroveň, dĺžka 0,5 sekundy)
  • Zvukové upozornenie (3 sekundy) a impulz (2.úroveň, dĺžka 1 sekundy)
  • Zvukové upozornenie (3 sekundy) a impulz (3.úroveň, dĺžka 2 sekundy)
  • Zvukové upozornenie (3 sekundy) a impulz (4.úroveň, dĺžka 3 sekundy)
  • Zvukové upozornenie (3 sekundy) a impulz (5.úroveň, dĺžka 3 sekundy)
  • Zablokovanie obojku na 30 sekúnd

 

 

 

Detekcia štekania

Petrainer PET853 využíva pre detekciu (rozoznanie) štekania zvuk. Štekanie alebo vytie psa rozpozná pomocou zabudovaného mikrofónu v obojku. Ak teda psík začne štekať alebo vyť, mikrofón to zaznamená a obojok sa aktivuje. Vďaka detekcii pomocou zvuku je tak ideálny aj proti vytiu a kňučaniu, ktoré ostatné obojky nemusia rozpoznať. Obojok je ovládaný mikroprocesorom, rozlišujúcim psie štekanie od zvukov v okolí. Vďaka tomu by malo byť v čo najväčšej miere eliminované nežiadúce spustenie napr. škrabaním psa a zvukmi v okolí.

 

Vodotesnosť

Protištekací obojok Petrainer PET853 nemá žiadnu ochranu proti vode. Jedná sa o obojok, ktorý je vhodný skôr pre domáce použitie. Pokiaľ potrebujete vodotesný obojok, je potreba zvoliť pokročilejšie modely ako je PET850, PET851 alebo PET854 či PET855.

 

Vybalenie, zapnutie a nastavenie obojku

Teraz sa spoločne pozrime na to, ako obojok zapnúť a nastaviť pre správnu funkčnosť. Model Petrainer PET853 je plne automatický a jediné čo nastavujete, je intenzita na psí štekot, kedy sa obojok aktivuje. Po vybalení s krabice je v obojku batéria s ochranou fóliou na kontakte plus. Tu je potreba vybrať, aby sa obojok aktivoval. Potom, čo vyberiete ochrannú fóliu a vložíte batériu, obojok by mal pípnuť - to znamená, že je aktívny. Tak, a obojok je zapnutý a je potreba nastaviť citlivosť pomocou kolečka na obojku. Zo začiatku odporúčame nastaviť citlivosť na najnižšiu úroveň a až potom, pokiaľ by obojok na štekot nereagoval, tak intenzitu postupne zvyšovať.

 

Otestovanie funkčnosti

Otestovanie správnej funkčnosti obojku je veľmi jednoduché. Obojok môžete otestovať priamo na psovi. Ak psík začne štekat a obojok pípne, znamená to, že detekuje štekanie a funguje správne. Obojok môžete otestovať aj sami, bez toho aby ste ho museli dávať psovi na krk. Vezmite si obojok do ruky, na eletródy priložte plastovú testovacie výbojku a keď sa pozriete medzi elektródy, tak uprostred je malá dierka (viz. obrázok nižšie). Do tejto dierky stačí fuknúť a tým spustíte schéma obojku. Každé fúknutie znamená jedno šteknutie. Môžete takto otestovať celý cyklus obojku. Pri treťom fuknutí by mal obojok vydať 1. úroveň impulzu. Testovanie funkčnosti zobrazené na videu nižšie.

Výdrž batérií

Protištekací obojok PET853 je na 6 V batérie s označením 4LR44. Na základe spätnej väzby od zákazníkov a aj na základe vlastných testov máme overené, že priemerná výdrž batérií sa pohybuje okolo 1 až 3 mesiacov pri každodennom použití. Predovšetkým záleží na kvalite použitých batérií. Určite odporúčame nakupovať kvalitné batérie Energizer. Obracali sa na nás zákazníci, ktorí kúpili nekvalitné batérie aj za cenu 190,-Kč a ich výdrž v obojku bola len pár dní. 2ks batérií Energizer je u nás k zakúpení za 4,8 EUR.

 

 

 

Časté problémy

Pes šteká a obojok na to nereaguje: zrejme je nastavená nízka citlivosť a obojok štekot nerozpozná. Je potreba na obojku nastaviť vyššiu citlivosť, a to pomocou kolečka.

Obojok reaguje na iné podmety: aj keď má tento typ veľmi prepracovaný systém detekcie, môže sa stať, že bude reagovať aj na iné podmety. V tomto prípade odporúčame znížiť citlivosť pomocí kolieska na obojku.

Obojok vydáva tón a divne v ňom tiká: jedná sa o indikáciu vybitej batérie. Je potreba batériu v obojku vymeniť za novú.

 

 

Istruktážne video

 

Fotografie

 

 

Hodnotenie zákazníkmi

Viac recenzií nájdete na Heureka.cz 

 

Technické parametre

 

Rozpoznanie štekotu:

pomocou zvuku

Druh korekcie:

impulz + zvuk

Sila impulzov:

5 úrovní

Počet zvukov:

2 úrovne

Nastavenie citlivosti:

5 úrovní

Zámok obojku:

po 7 úrovni zablokovanie na 30 sekúnd

Vodotesnosť:

bez ochrany

Dĺžka obojku:

5 až 65 cm

Rozmer:

š.6,9 cm x v.3,7 cm x h.2,9 cm

Hmotnosť:

40 gramov

Napájanie:

6V batérie

Batérie:

1x 4LR44

Výdrž v prevádzke:

cca 1 - 3 mesiacov