Pozor! Na Veľkonočný pondelok tu nebudeme. Tešíme sa na vás v utorok. 🥳
Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako naučiť psa aportovať

Zdá sa to jednoduché. Psík vám sedí pri nohe, vy hodíte papek alebo hračku a dáte pokyn „aport“. Pes sa rozbehne a aport prinesie. V reáli je ale všetko inak. Váš psík sedí, nechce sa mu. Alebo pre aport dobehne, ale už vám ho neprinesie. Naučiť psa aportovať je ale v rámci výcviku dôležité. Čo robíte zle a ako na to?

Skúsení kynológovia aj začínajúci psíčkari sa zhodujú na jednom - aportovanie je potrebné, ale tiež náročné. Problémy pritom nemajú len ľudia, ktorí s výcvikom psa začínajú, ale aj odborníci. Dnes sa preto pozrieme na podrobný návod, ako naučiť psa správne aportovať.

Zásady správneho aportovania

Podobne, ako iné povely, aj aportovanie má jasné pravidlá. Jeden z krokov tréningu, ktorým sa riadia profesionálni kynológovia, hovorí toto:  „Zo základného postoja odhodí psovod predmet do vzdialenosti asi desiatich krokov. Zvukový povel k prineseniu dáva, až keď predmet leží na zemi. Pes, ktorý pokojne sedí vedľa psovoda musí na zvukový povel "aport" rýchlo a priamo utekať k predmetu, uchopiť ho a prineisť ho psovodovi. Pes si sadá priamo pred psovoda, drží predmet v tlame tak dlho, pokiaľ mu psovod po asi troch sekundách zvukovým povelom dá pokyn "pusť" a predmet odoberie. Potom drží psovod predmet v pravej ruke.“ Jasné, ale zložité, hovoríte si. Ako teda naučiť vášho psa takto precízne aportovať?

 

Aportovanie krok za krokom

Pri učení aportu sa ľudia stretávajú s viacerými problémami - k tým základným patrí napríklad to, že pes pre aport neuteká, alebo naopak štartuje až príliš rýchlo, teda nepočká na jasný signál a povel „aport“. Často sa stáva, že sa psík s aportom hrá, nechce ho priniesť a pustiť. Chyba, tak ako to pri výcviku psa býva často, je v učiteľovi. Pes nerozumie tomu, čo od neho chceme, sme príliš netrpezliví, málo dôslední a zle so psom komunikujeme. Aj to sa ale dá zvládnuť.

  • Prebuďte v psíkovi záujem. S výcvikom začnite v štenacom veku, pretože mláďatá sú prirodzene hravé a zvedavé. Hádžte psíkovi tenisovú loptičku, zviažte mu handru alebo obstrajte špeciálnu hračku, ktorú si zamiluje. Odborníci doporučujú špeciálne aportovacie hračky s lanom na konci. Dôležité je, aby ste upútali jeho pozornosť, aby predmet sledoval a zaujímal sa oň. Pokiaľ pes záujem o predmet nejaví, skúste iný. Určite vhodnú hračku nájdete. V prípade, že sa psík nechce hrať s loptičkami alebo inou hračkou, skúste kúsok mäsa alebo uvarenú kosť.
  • Hrajte sa s psíkom najskôr v známom a uzatvorenom priestore, bude sa tak lepšie sústrediť a navyše nebude mať hneď chuť s aportom utiecť. Akonáhle psík chytí aport do tlamy, budete ho volať k sebe, aby ho priniesol. Na začiatku nácviku sa so psíkom pokojne preťahujte o aport a dávajte mu pokyn „drž“, po chvíľke vyslovte povel „pusť“ a ľavú ruku položte na čumák zhora, druhou mu aport odoberte. Psíka pochváľte a odmeňte ho pamlskom. Vysvetlíte tak psíkovi, čo od neho chcete. Nezabudnite na jednu vec, pri preťahovaní, ktoré je skôr hraním, nechajte psíka občas vyhrať.
  • Pre tréning samotného aportovania je dôležité, aby psík už zvládal pokyn „sadni“ - pre aport totiž vyrazí zo sedu. Trénujte najskôr na známom mieste a psíkovi nehádžte aport príliš ďaleko. Pre začiatok zvoľte psíkovu obľúbenú hračku, s ktorou ste absolvovali prednácvik.
  • Najskôr sa s hračkou hrajte, preťahujte sa ako pred tým. Potom psíkovi povedzte „pusť“ a po chvíli hračku hoďte a pridajte povel „aport“. Prvýkrát psík nebude vedieť, čo od neho chcete, ale pretože hračka je obľúbená, pravdepodobne pre ňu dobehne.
  • Keď hračku chytí do tlamy, zavolajte ho povelom „ku mne“, so psíkom sa chvíľu pohrajte, pridajte pokyn „pusť“ a pochváľte ho. Rovnako, ako pri akomkoľvek výcviku, platí, že opakovanie je matka múdrosti. Psík si musí činnosť spojiť s jednotlivými pokynmi a to potrebuje pravidelný výcvik a vašu trpezlivosť.
  • Psíka nepreťažujte, mal by za aportom vyrážať s radosťou a energiou. Keď je unavený, výcvik nemá zmysel. Preto ho ukončite vo chvíli, keď má pes ešte chuť za aportom behať.
  • Akonáhle si psík pokyny s činnosťou spojí, môžete aportovanie vyladiť. To znamená, že psíka posadíte povelom „sadni“, hodíte aport a potom dáte pokyn „aport“. Psíka, ktorý je príliš horlivý, môžete spočiatku držať za obojok, zatiaľ čo psa, ktorému sa veľmi nechce, zasa vyzvite viackrát. Zavolajte na psíka „ku mne“ alebo „prines“ (závisí, ktorý povel zvolíte) a keď prinesie, mal by si sadnúť. Dajte mu preto pokyn „sadni“ a po nejakej chvíľke „pusť“. Psíka pochváľte, odmeňte ho - hlasom, pohladkaním či pamlskom.

 

Podporte svojho psa pri aportovaní

Ako sme už povedali, aportovanie je náročné. Tak pre cvičiteľa, ako pre psíka. Toho svojho preto podporujte a maximálne trpezlivo mu vysvetľujte, čo po ňom chcete. Dôležitá je skutočne veľká dávka vašej trpezlivosti a ústretovosti.

Pozrite sa aj na video

https://www.youtube.com/watch?v=7nsDHuohuhQ