Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako odnaučiť psa skákať cez plot

Pokúša sa váš neposedný psík preskočiť plot? Snaží sa prekonať všetky prekážky a utiecť? Čo môže na prvý pohľad vyzerať ako banalita, mení sa často na neriešiteľný problém. Čo vlastne vedie psy k preskakovaniu plotu a ako ich to odnaučit?

Psy často vyjadrujú svoju radosť tým, že skáču na majiteľa, ktorý prišiel z práce domov. Jedná sa o prirodzenú reakciu na jeho prítomnosť a pokiaľ je to v rozumnej miere a neobťažuje to napríklad návštevy či okoloidúcich v parku, nepredstavuje také skákanie príliš veľký problém. Keď sa ale zviera rozhodne preskočiť plot a preskúmať okolie, môže tým ohroziť seba, susedov, vodičov alebo napríklad cyklistov. Za svojho psa nesiete zodpovednosť. Ak počas svojho výletu spôsobí napríklad dopravnú nehodu, jeho spontánna prechádzka sa Vám môže poriadne predražiť.

Prečo sa psy snažia dostať cez plot?

Preskakovanie plotu, ale tiež škrabanie na dvere, či vyskakovanie na posteľ sú reakcie, ktoré sa svojim spôsobom dajú považovať za pudovú záležitosť. Psy sa často snažia dostať cez plot, pretože chcú byť so svojim pánom alebo je v okolí záhrady niečo, čo ich priťahuje – mačka, divá zver, hárajúca fenka alebo iný pes.

Niektorí majitelia sa s útekmi svojho miláčika potýkajú počas svojej neprítomnosti, čo sa môže na prvý pohľad zdať ako neriešiteľný problém. Iní chovatelia bezmocne sledujú, ako pes uteká napriek tomu, že sú práve doma. Hoci pískajú kričia a snažia sa domáceho maznáčika nalákať na pamlsok, nič nezaberá.

Odnaučiť psa utekať cez plot nie je nič jednoduché. Je pochopiteľné, že pokiaľ sa o svojho miláčika dobre staráte, beriete ho na pravidelné prechádzky a nenecháte ho nudiť sa príliš dlho, začínate byť bezradní. Napriek tomu nie je dôvod sa rúcať a dávať psa preč.

Ako odnaučiť psa skákať cez plot?

  • Využite metódu zákazov a odmien. Ak ste doma a vpustíte ho na záhradu, dajte mu príkaz „Čakaj“. Pokiaľ poslúchne, pochváľte ho a odmeňte pamlskom.
  • Zlepšite zabezpečenie záhrady. Problém nastáva v momente, keď musíte odísť. Napriek tomu, že ste so psíkom niečo už stokrát natrénovali, nikdy nemáte istotu, že to dodrží v čase vašej neprítomnosti, aj keď to naposledy zvládol na jednotku. Jedinou spoľahlivou metódou je podľa odborníkov dostatočné zabezpečenie pozemku, teda zvýšenie plotu tak, aby ho pes nepreskočil.
  • Pokiaľ pes utečie, netrestajte ho po návrate domov. Takýto „výcvik“ mu môže spôsobiť traumu a nabudúce už sa k vám nemusí vrátiť. Nechápe, že ho trestáte za to, že utiekol. 
  • Vyskúšajte elektronický obojok a bezpečnostný ohradník. Zvyšovať plot na niektorých pozemkoch skrátka nie je možné. Je pochopiteľné, že podobné úpravy môžu pôsobiť neesteticky. Najjednoduchším riešením je tak elektrický alebo elektronický ohradník.

Aké sú výhody elektronických ohradníkov?

Pozemok stačí celkom jednoducho ohraničiť a vymedziť "zakázanú zónu". Pes, ktorý má na krku elektronický obojok, dostáva impulz v momente, keď sa k takej oblasti približuje, nemôže teda dôjsť k tomu, že by preskočil plot. Najväčšou výhodou je to, že elektronický obojok cvičí psa v tej správnej chvíli. Zviera to väčšinou pochopí veľmi rýchlo a tréning je tak veľmi účinný a rýchly. Cvičiť psa je nutné v okamžiku, keď robí niečo zle, nie spätne.