Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako odnaučiť psa štekať na psy

Rozšteká sa váš pes kedykoľvek okolo neho prejde iný pes? Aké sú príčiny takého správania? A ako psa odnaučiť štekať na psy?

Štekanie je pre psy prirodzený prostriedok komunikácie. Môžu štekať z rôznych dôvodov: žiadajú o pozornosť, potrebujú nakŕmiť alebo si vyjsť na prechádzku. Niekedy psy štekajú z nudy, inokedy preto, že trpia úzkosťou a strachom. Hovorí sa síce, že pes, ktorý šteká, nehryzie, ale môže tým jasne dávať najavo: Nepribližuj sa! Bojím sa a preto štekám.

 

Zistite, prečo Váš pes šteká

Keď pes šteká na ostatné psy, môže to mať niekoľko dôvodov: bojí sa, je úzkostlivý, agresívny alebo je zle socializovaný, takže nie je zvyknutý na ostatné psy. Pokiaľ sami nedokážete u psa vypozorovať a rozpoznať, aké sú dôvody jeho štekotu, môžete sa obrátiť na odborníkov, napríklad psích psychológov.

Chváľte psa, keď nešteká

Učte psa povelom „ticho“ a „nesmieš“. Vysvetlite mu, čo od neho chcete. Keď pes šteká, dajte povel „ticho“ a na niekoľko sekúnd mu zovrite tlamu. Pokiaľ pes povel poslúchne a prestane štekať, pochváľte ho a odmeňte. Na psa nekričte a nebite ho. Pokiaľ šteká z úzkosti, mohli by ste jeho neistotu a obavy ešte prehĺbiť.

 

Odpútajte pozornosť psa od štekania

Pri štekaní psa na iné psy skúste odpútať jeho pozornosť – ide o prvú pomoc. Ponúknite psovi obľúbené hračky, ktoré ho upokoja a zbavia

Socializujte psa

Učte ho komunikovať s ostatnými psami. Ukazujte mu, že mu nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Reaguje pozitívne na niektorého psa z okolia? Nešteká naňho? Požiadajte majiteľa, či by sa s ním váš pes mohol na chvíĺu pohrať.

Vyskúšajte obojok proti štekaniu

Pri odnaučovaní psa štekať na iné psy vám môže preukázať veľkú službu protištekací obojok. Aktivuje sa vždy, keď sa pes rozšteká, pričom obojok vysiela tri typy signálov, ktoré majú vždy rovnakú postupnosť (zvuk, vibrácie, elektrostatický signál). Využiť môžete aj výcvikový obojok, ktorý ovládate prostredníctvom ovládača. Keď sa pes rozšteká, dáte pokyn „nesmieš“ alebo „ticho“ a pokiaľ pes neposlúchne, vyšlete signál. Psy si tak súvislosti medzi pokynom a tým, čo od nich chcete lepšie uvedomujú, čo zefektívňuje odstránenie problému.

Vždy ale hľadajte príčinu, prečo pes šteká na iné psy – pracujte na odstránení úzkosti, agresivity, psa socializujte, posilujte jeho sebadôveru a vychovávajte z neho pohodového parťáka.