Pozor! Na Veľkonočný pondelok tu nebudeme. Tešíme sa na vás v utorok. 🥳
Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako odnaučiť psa štekať na susedov

Blížite sa spoločne so psom k svojmu domu alebo bytu a už zasa sa modlíte, aby ste nepotkali žiadnych susedov. Prečo na nich váš miláčik vždycky tak útočí a straší ich? Ako ho to odnaučiť?

Psy štekajú z rôznych dôvodov. Bránia svojho pána, chcú sa hrať, alebo sa skrátka iba nudia. Štekanie môže byť varovaním, vyjadrením pocitu strachu, úzkosti i radosti. Tiež môže ale ísť o úplne nežiadúci signál vo chvíli, keď okolo vás prechádzajú rozčúlení susedia, ktorých váš pes snáď po milióntykrát vyľakal k smrti. Či sa práve vraciate z prechádzky a psík na nich šteká vo vašej prítomnosti, alebo na nich vždy vyštartuje spoza plota, keď pri tom práve nie ste, určite vás to neteší. Nezúfajte. Nájdite príčiny a začnite s výcvikom.

Prečo psy štekajú na susedov?

Hovoríte si, že ich váš pes predsa pozná. Stretáva ich denne, cíti okolo seba ich vône a vie, že sú úple neškodní. Oni sa vám ale neustále stažujú, že ich snáď jedného dňa raní mŕtvica.

Možno je to prekvapujúce, no čím viac psík šteká, tým viac sa zrejme bojí. Ľudia automaticky predpokladajú, že dobrý strážny pes, je ten, ktorý začne okamžite vyvádzať, akonáhle nastane čo i len trochu neznáma situácia, no ten tým v skutočnosti vyjadruje svoju neistotu. Správny strážny pes sa v prítomnosti okoloidúceho zdvihne, preskúma situáciu a spustí štekot až vtedy, keď dotyčný vstúpi na jeho územie.

Niekedy si psík iba vynucuje pozornosť. To, že šteká na susedov nemusí za každých okolností znamenať vyjadrenie strachu. Možno len dáva znamenie, že sa chce hrať. To však ale ostatní nevedia a vy potom musíte počúvať ďalšie a ďalšie sťažnosti.

Cvičte povel Ticho!

S týmto povelom je vhodné začínať už u malých šteniatok. Akonáhle štekot ustane, pokojným hlasom povedzte Ticho! Povel nemeňte, aby psík nebol zbytočne zmätený. Uvedomte si, že nechcete štekanie úplne odstrániť, ale len vymedziť jasné pravidlá.

Protištekacie obojky

Celý rad majiteľov už stavil na protištekací obojok, ktorý nenásilným spôsobom pomáha pri výcviku. Nereaguje na zvuky, ale na vibrácie hlasiviek psa, ktorý ho má práve na krku. V okamžiku, keď váš miláčik vyštartuje na vystrašeného suseda, môžete ho vďaka obojku jednoducho upozorniť na to, že robí niečo zle.

Socializujte svojho psa

Je možné, že si váš pes behom zimy, keď ste ho nenechávali vonku, odvykol od prítomnosti cudzích ľudí. Ak to so susedmi nefunguje, na začiatku ho môžete skúsiť zoznamovať napríklad so svojimi kamarátmi tak, aby si zasa zvykol.

Dohodnite sa so susedmi

Samozrejme, nie vždy to ide, no pokiaľ sú susedia prístupní takému riešeniu a sú ochotní poklábosiť s vami pred domom, dať psíkovi pamlsok a zoznámiť sa, za skúšku to určite stojí.

Zviera musí postupne pochopiť, kedy je jeho prejav žiadúci. Preto vo chvíli, keď je štekanie na mieste, nezabudnite psa pochváliť, napríklad slovným spojením „šikovný psík“.