Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako odnaučiť psa štekať v koterci

Robíte, čo môžete, psíka cvičíte, venujete sa mu ale akonáhle ho zatvoríte do koterca, začne vyť a štekať. Ruší tým susedov a dokonca i vás. Čo spôsobuje jeho správanie? Ako takú situáciu riešiť?

Chodíte so psíkom na prechádzky, necháte ho poriadne sa vybehať, vyblázniť sa a potom to aj tak začne zase celé nanovo. Príde do koterca, unavený, ospalý, nažerie sa, na chvíľu si schrupne a potom spustí. Vydrží zúfať pokojne aj celú noc. Môže byť unavený ako chce, ale tak či onak to nepomáha. Susedom, ktorí sa už dlho poriadne nevyspali, sa vlastne ani nemôžete čudovať, že sú rozhorčení. Čo s tým?

Urobili ste naozaj maximum?

V prvom rade si siahnite do svedomia, či sa svojmu psovi skutočne venujete. Urobili ste maximum pre to, aby sa poriadne vybláznil a unavil? Nechajte ho vybehať, choďte s ním na cvičisko, pusťte ho do vody. Pokiaľ nič z toho nepomáha, hľadajte dôvod.

Veľká fixácia na majiteľa môže byť problém

Privediete si domov šteniatko alebo psa z útulku a je vám ľúto, čím všetkým si prešiel, tak mu poskytnete všetku lásku, necháte ho spať vo svojej posteli a trávite s ním celé dni. Potom ho z ničoho nič vyženiete do koterca. To ale môže znamenať pre zviera veľký šok.

So psom je dobré jednať láskavo, no nepripustiť prílišnú fixáciu. Niekedy sa to môže zdať tvrdé, no behom prevýchovy ho nenechajte chodiť všade za vami. Ak chcete, aby bol v koterci pokojný a nemáte v pláne ho púšťať cez noc do domu, musíte nastaviť jasné pravidlá.

Hračkou nič nepokazíte

Dajte svojmu psíkovi do koterca hračku, hlavolam plnený dobrotami alebo kus vášho oblečenia. Nie vždy to môže vyriešiť váš problém, ale nič tým nepokazíte.

Uistite sa, že psa nič nerozptyluje

Preskúmajte v noci okolie koterca. Niekedy sa môže stať, že psa napríklad rozptyľuje ježko alebo drzá mačka, ktorá si ľahla pred koterec a váš miláčik s tým nemôže nič urobiť.

Protištekací obojok

Jednou z variant, ktorá pomohla už veľkému množstvu zúfalých majiteľov, je protištekací obojok, ktorý vydáva elektrostatický impulz. Nemusíte sa báť, že by ho spustil štekot iného psa, auto, lietadlo alebo iný zvuk, reaguje totiž na vibráciu hlasiviek. Impulz začína na najnižšej úrovni intenzity a postupne sa zvyšuje. Jedná sa o maximálne bezpečné riešenie a väčšina psov pochopí, že má prestať štekať už po druhom impulze.

Zamyslite sa nad svojimi možnosťami

Pokiaľ je to možné a máte dostatok priestoru, skúste psíkovi vyrobiť výbeh okolo koterca, aby sa mohol ponaťahovať.

V prípade, že skutočne nič nezaberá, zamyslite sa nad tým, či váš pes skutočne musí byť každú noc v koterci. Každopádne rozhodnutie, či povolíte a poviete si, že je zbytočné, aby psovi bolo celú noc smutno, alebo začnete s jeho prevýchovou, je na vás a vašich možnostiach.

Vaše rozhodovanie by ale malo závisieť od príčiny problému. Niektoré psy sa v noci budú vždy báť a budú tak vyhľadávať prítomnosť majiteľa. Iné tento problém prekonajú celkom rýchlo. Je dôležité myslieť na svojho maznáčika, ale aj rešpektovať susedov a okolidúcich.