Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako odnaučiť psa utekať za zverou

Uteká váš pes na prechádzkach v lese? Prenasleduje zver a je celý splašený akonáhle zbadá pri rybníku divokú kačku? Také správanie sa je preňho síce naprosto prirodzené, ale vy máte samozrejme oprávnený strach, že sa stratí, zrazí ho auto alebo bude postrelený pri love. Ako takúto situáciu riešiť? Nezúfajte. Je lepšie pustiť sa do výcviku, než neskôr ľutovať, že sa psíkovi niečo stalo.

Správanie psa je z veľkej časti dané jeho vrodenými vlastnosťami. K nim patrí, predovšetkým u niektorých plemien, lovecký inštinkt, čo znamená, že psík skrátka prenasleduje divokú zver. To môže byť pre majiteľa veľký problém. Ak sa o svojho miláčika dobre staráte, poskytujete mu všetku lásku a staráte sa o jeho životosprávu a zdravie, získavate si tak jeho náklonnosť. Niekedy ale všetka snaha o to, aby vás pes automaticky následoval na prechádzkach a neutekal, nestačí.

Prečo pes prenasleduje zver?

Dôležité je uvedomiť si, že pes je od prírody lovec„Koristnícky pud“  býva samozrejme veľmi silný u loveckých psov, ako sú stavače, retrívre alebo koršpaniele. Keď pes v lese zaznamená stopu a vydá sa za ňou alebo si všimne zver a začne sa blázniť, nemôžete sa čudovať, že sa jeho prirodzené pudy prebúdzajú. Zoberte do úvahy vek vášho psa. Lov je v podstate inštinkt, ktorý sa ťažko ovláda a ideálne je začínať s výcvikom už u šteniatok.

Základom je venovať sa psovi od začiatku

Celý proces je pre majiteľov najjednoduchší vo chvíli, keď medzi ním a psom už existuje určité puto. Taký pes jednoduchšie reaguje na povely. Nemožno porovnávať správanie sa zvieraťa, ktorému sa majiteľ venuje, berie ho na cvičisko a dbá na jeho životosprávu, a zvieraťa, ktoré svojho majiteľa vidí ráno a potom až večer. V prvom rade by mal každý pes poznať základné povely ako „Sadni“, „Ľahni“, „Zostaň“ a „K nohe“.

S výcvikem začněte včas

Profesionálni kynológovia tvrdia, že najlepšie je s výcvikom začínať v prítomnosti zveri už vo veku 3 - 4 mesiacov. Vyberte miesto, kde sa zver vyskytuje, odpojte psíka z vôdzky, nechajte ho behať a pozorujte jeho správanie. Musíte sa naučiť rozpoznať, kedy reaguje na stopu, čo nie je zas tak náročné. Každý pes totiž v takej situácii ožíva. Okamžite zakričte „Fuj“ a rázne sa k nemu priblížte, ale pozor, nenaháňajte ho a neprenásledujte, len buďte nekompromisní. Neskúsený pes sa vo väčšine príkladov zľakne. Vtedy zmeňte postoj, pomaznajte sa s ním, dajte mu pamlsok a pochváľte ho.

Ako cvičiť staršieho psa?

Zatiaľ čo s mladým psom máte prakticky vyhraté, so starším psom už to bude trochu náročnějšie. Nesmiete vnímať jeho správanie ako chybu a trestať ho. Vždy majte na pamäti, že lov je preňho naprosto normálny.

Psa vezmite do prírody a nechajte ho na dlhej vôdzke, ktorá má približne 15-20 metrov, aby mal pocit, že sa môže volne pohybovať a zabudol na ňu. Akonáhle zareaguje na zver alebo na stopu, vyslovte „Fuj“ a súčasne trhnite vodítkom smerom k sebe. Nesmie ísť o žiadne naťahovanie, ale o rýchly a rázny pohyb!

Väčšinou po 4-5 pokusoch môžete vôdzku pustiť tak, aby ho pes stále ťahal za sebou. Zostaňte v strehu a pri reakcii na zver pristupte šnúru a zavolajte naňho.

Vyskúšajte elektronický obojok

Môžete vyskúšať tiež elektronický obojok, ktorý je šetrný a dáva psovi jasný impulz, že robí niečo zle. Dokonale nahradí dlhú vôdzku a vášmu miláčikovi poskytne dostatok voľnosti pri pohybe. Výrazne zjednoduší výcvik a vy sa nemusíte báť, že dôjde k najhoršiemu.

Vyvarujte sa chýb

Buďte ale trpezlivý, pretože každý psík je iný a polovičný výcvik býva na nič. Majte sa neustále na pozore. Častou chybou je neskorá reakcia psovoda, alebo naopak príliš silná reakcia, keď sa vydesený pes bojí vrátiť k svojmu pánovi. Nezabudnite svojho miláčika odmeňovať!