Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako sa starať o psa v zime?

Vonku mrzne až praská, za oknami padá sneh a vy sa chumláte do páperových búnd a teplých svetrov, Máte skrátka pocit, že je ten pravý čas naložiť sa do horúcej vane či zaliezť pod perinu so šálkou dobrého čaju. Verte, že nie len vy ale aj váš psík sa v tomto období potrebuje cítitiť pohodlne.

V chladnom počasí si naši maznáčikovia zaslúžia omnoho viac pozornosti, pretože sú rovnako oslabení a náchylní ako my. Len si predstavte, že to váš psík napríklad preženie pri behaní a celý rozhorúčený zostane vonku v mrazivom počasí. Každý majiteľ si praje, aby bol jeho štvornohý kamarát šťastný a hlavne zdravý. Na čo si teda dávať v zime pozor a aké zásady dodržiavať?

Na prechádzkach sa psík vybehá

Predovšetkým v zime je dôležité prispôsobiť režim prechádzok aktuálnemu počasiu, plemenu a zdravotnému stavu psíka. Zatiaľ čo veľké severské psy si budú záveje užívať, taká čivava ľahko prechladne a v snehu sa stratí. Pre psa sú, rovnako ako pre vás, náročné najmä prechody z tepla do zimy a naopak.

Váš miláčik potrebuje čas na aklimatizáciu, preto by ste ho mali najskôr nechať sa trošku prebehnúť, aby sa zahrial, ale pozor, nenamáhajte ho príliš. Nechať rozohriateho psíka v mraze na záhrade nie je dobrý nápad. Po prechádzke ho osušte, prípadne vyzlečte z oblečku. Pokiaľ psíka kúpete, nepúštajte ho von skôr, než bude jeho srsť úplne suchá.

Používajte správny šampón

Zatiaľ čo v lete je dobré používať šampón obsahujúci napríklad repelent, na zimu psíkovi zakúpte radšej šampón s olejom a ďalšími výživnými látkami. V mraze môže byť jeho koža suchá a citlivá, preto si zaslúži patričnú hydratáciu. Tú mu poskytne napríklad prírodný hydratačný šampón Menforsan. Chybu neurobíte ale ani so značkou Animology, ktorá sa vyznačuje tým, že má skutočne široký sortiment produktov, ktoré sú vyrobené napríklad špeciálne pre šteniatka ale ponúka aj produkty špeciálne pre psy s šiernou alebo bielou srsťou.

Starostlivosť o labky je dôležitá

Poznáte ten nepríjemný pocit, keď vám vo veľkom mraze popraská suchá pokožka na rukách? Aj psíky majú problémy so svojimi labkami. Najcitlivejšie časti labiek sú vankúšiky na spodnej strane labky. Na nich môžu psíky cítiť nepríjemnu bolesť a pálenie, ktoré je spôsobené vplyvom meniacich sa teplôt, snehom, ľadom a extrémnym mrazom. Po prechádzke by ste svojmu miláčikovi mali labky vždy umyť, nie len z hygienických dôvodov, ale tiež preto, že na nich môže byť zachytená napríklad posypová soľ.

Obstarajte psíkovi zimné oblečenie

Predovšetkým menším psíkom v zime hrozí, že prechladnú a ochorejú. Navyše, izbové psíky žijú vo vykúrených bytoch a sú samozrejme náchylnejšie na chlad než tie, ktoré sú zvyknuté celý deň byť vonku. Rozhodne by ste nemali nič zanedbať. Nosenie hrejivého oblečka v zime nie je pre psa žiadna hanba. Zápal močových ciest nie je nič príjemne tak pre vás, ako ani pre vášho miláčika.

V zime je v parkoch často vidieť malé psíky, ktoré sa trasú ako želatína. Prečo by mal váš psík trpieť zimou? Obstarajte psíkovi bundu určenú do mrazivého počasia a určite neprechladne. Existujú napríklad veľmi kvalitné mikroflísové overaly, ktoré sa vyrábajú pre psy rôznych veľkostí, tiež vodeodolné reflexné vesty, ktoré udržia psíka v suchu a v teple alebo pláštenky do dažďa a vlhkého počasia.

Doprajte domácemu maznáčikovi pestrú stravu

Najlepším a najzákladnejším pravidlom, ako udržať psíka v kondícii aj v zime, je posilniť jeho imunitu tým, že mu doprajete predovšetkým dostatok vitamínov, bielkovín, tukov a sacharidov. Aby bol silný a hravo odolával nevľúdnemu počasiu, je dôležité mu zaistiť kvalitnú a pestrú stravu. Dávajte si ale pozor. Pokiaľ mu občas hodíte niečo zo stola, napríklad z ťažkej, smaženej večere, jedlo mu môže spôsobiť žalúdočné problémy a navyše tieto živiny nie sú dostačujúce.

Granulované potraviny poskytnú psíkovi spravidla všetky potrebné živiny, ktoré potrebuje. Jeho jedálniček potom nemusíte doplňovať už ničím ďalším. Kvalitné granule ponúka napríklad značka Brit, u ktorej granule neobsahujú modifikované organizmy a iné škodlivé látky, či značka Carneeval, z ktorej sortimentu môžete vybrať ideálne granule pre psíka napríklad podľa toho, aký je starý.