Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako vytvoriť tréningový plán pre psa?

Pravidelný výcvik psov je poriadne poznať! Platí, že opakovanie je matka múdrosti, preto ak cvičíte psa k dokonalej poslušnosti a nechcete, aby na povely zabudol, pravidelne trénujte. V tom vám pomôže tréningový plán. Ako si ho ale vytvoriť?

Tréning, to ste hlavne vy a váš pes. Niekto si vystačí so základnými povelmi typu sadni, ľahni, zostaň a zvyšok času trávi aportovaním. Iný majiteľ psa môže mať vyššie ambície, trénuje napríklad obedienciu. Aj pri minimálnom tréningu vám môže pomôcť celkom jednoduchý tréningový plán. Záleží pri tom na vás, či si ho napíšete na list papiera alebo si ho budete tvoriť napríklad v excelovskej tabuľke!

Zostavovanie tréningového plánu pre psa

Pravdepodobne len výnimočne budete so svojim psom trénovať každý deň. Obidvom vám ale pomôže, pokiaľ si stanovíte dni a hodiny, počas ktorých sa tréningu budete venovať. Môžete si napríklad vybrať konkrétne dni v týždni a hodiny a prispôsobiť ich svojej práci a životnému štýlu.

Tréningu je nutné prispôsobiť tiež výživový plán, pretože telo psíka sa musí na požadovaný výkon pripraviť. Šteniatka alebo staršie psíky skrátka nemôžete zaťažovať rovnako, ako vytrvalcov v najlepších rokoch. Rešpektujte preto aktuálnu kondíciu vášho psíka (môže sa meniť napríklad kvôli prekonaným chorobám alebo výkývom v tréningovom pláne).

Pamätajte si tiež, že kondičný tréning nie je možné zvládnúť iba počas víkendov. Preto si vytvorte taký plán, ktorý zahrnie:

  • kondičné cvičenie (behanie, posilňovanie svalov)
  • tréning schopností (povelov)
  • mentálny tréning

Kondičné cvičenie

Tradične je to hlavne beh. Ak beháte i vy, nie je čo riešiť. Niektoré psy môžu beh odmietať a v takom prípade skúste aportovanie. Dobré je tiež plávanie, pokiaľ má váš pes rád vodu a máte blízko vhodný rybník. Aeróbne cvičenie by malo trvať cca 20 až 40 minút. Psa rozhodne nepreťažujte. Pre celkové posilnenie svalov môžete skúsiť posilňovnaie zadných nôh (panáčik) a aj predných nôh (stojky, fúrik). Jemné svaly okolo chrbtice posilní napríklad balancovanie na loptách. Cviky ale musia byť psíkovi vždy príjemné!

 

Tréning schopností

Zahŕňa precvičovanie povelov alebo nácvik nových - od jednoduchých, ako „sadni“, až po zložitejšie povely. Záleží hlavne na tom, aké veľké sú vaše ambície ako cvičiteľa a či napríklad chcete so svojim psíkom trénovať obranu, hľadanie predmetov, ľudí a podobne. Samozrejme, čím je cvik zložitejší, tým viac času mu musíte venovať.

Mentálny tréning

Je kľúčový, pretože utužuje vzťah. Takže sa hrajte - preťahujte sa, hádžte aport, alebo vykonávajte inú spoločenskú aktivitu, ktorá vás baví a pri ktorej si mentálne odpočiniete a súčasne posilníte dôveru. Pre tento typ tréningu môžete využiť napríklad smart hračky pre psy.

Ako teda pri tvorbe tréningového plánu postupovať?

  • Stanovte si svoje ciele a časové možnosti.
  • Zvoľte si dni, v ktoré budete trénovať.
  • Urobte si čas na posilnenie vytrvalosti a svalov.
  • Zahrňte do plánu precvičovanie naučených povelov.
  • Vyčleňte si čas na naučenie nových povelov.
  • Nezabudnite na odpočinkové aktivity.