Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Cvičíte psa k dokonalej poslušnosti? S našimi tipmi to zvládnete!

Závidíte v parku psíčkarom, ktorým pri venčení stačí pohnúť prstom a ich psík poslušne pribehne k nohe? Za dokonalým výcvikom psov je súhra hromady okolností. S talentom svojho psa a tak ani s tým svojim nič nenarobíte, ale môžete si osvojiť tipy a rady, ktoré vám výcvik značne uľahčia. Pozrite sa aj na 16 základných povelov!

Cviky poslušnosti a obratnosti

Hoci talent vášho psíka neovplyvníte, akokoľvek dôležitý je, kľúčová je predovšetkým vytrvalosť. Je základným stavebným kameňom úspechu v celom rade činností, výcvik psa nevynímajúc.

Pamätajte si, že výcvik psa k poslušnosti je podmienkou pre ďalší výcvik psa - ako je napríklad agility, špeciálne výkony, obrana či pachové práce. Pokiaľ teda máte vysoké ambície, na to, aby ste sa k nim prepracovali, potrebujete zvládnúť predovšetkým základné povely a poslušnosť.

 

Vyhnite sa začiatočníckym chybám pri výcviku

To sa samozrejme nezaobíde bez časovej investície. Pravidelnosť je v tomto prípade kľúčová, rovnako ako dôslednosť. Zároveň musíte svojmu psovi porozumieť a on musí chápať vás - pes zväčša nebýva vzdorovitý, chce vám vyhovieť. Vašou úlohou je teda dávať povely jasne, zreteľne a zrozumiteľne. V súčasnosti platí, že úspešná je pozitívna motivácia, nie tá negatívna. Palicu nechajte doma, no vezmite sebou pamlsky a láskavý hlas, ktorým psíka za zvládnutý povel pochválite, aj keby išlo len o prosté „sadni“.

Naopak, vyhnite sa začiatočníckym chybám! Svoj hnev si nevylievajte na psovi. Ešte stále sú plné ulice ľudí, ktorí namiesto pokynu „k nohe“ alebo „poď“ trhajú vôdzkou a psíka ťahajú po chodníku. Takto skutočne nie!

Rovnako tak sa vyhnite tomu, aby ste vo svojom psovi vzbudzovali strach a úzkosť, ktorá sa môže časom premeniť v agresivitu. Napríklad, keď pes niečo zaujímavé zavetrí a pud ho bude hnať kupredu a on utečie, vy ho márte voláte. Keď sa konečne na vaše zavolanie dostaví k vám, namiesto toho, aby ste ho pochválili, ho zbijete. Pes si to vysvetlí nasledovne: keď ma volá a ja prídem, dostanem výprask.

Teraz, keď sme čiastočne poodkryli vzťah medzi pánom a psom, rovnako ako emócie, ktoré doprevádzajú každý výcvik, môžeme sa pozrieť na konkrétne zásady výcviku psov k dokonalej poslušnosti.

Zohľadnite náturu, vek a aj kondíciu vášho psa

Poznaj svojho psa, až potom ho môžeš vycvičiť k dokonalej poslušnosti. To je dôležité pravidlo, na ktoré by ste mali vždy myslieť. Výcvik prispôsobte veku, schopnostiam a výcvikovým vlohám psa. Nikdy neprežeňte výcvik až do tej miery, že pes bude padať únavou. Niektoré psy sa cvičia jednoducho, iné horšie. Koľko psov, toľko príčin. Niektoré psy sú od prírody vzdorovitejšie, iné napríklad horšie chápu či pomalšie sa učia. Na vás ako na cvičiteľovi teda leží neľahká úloha - prekuknúť svojho psíka a nájsť k nemu cestu

Dávajte jasné a zreteľné pokyny

Výcvik psa k dokonalej poslušnosti je behom na dlhú trať. Buďte dôslední a trvajte na tom, aby pes vykonal cvik poriadne. Nespokojujte sa s čiastočnými výkonmi. Polovičné a nedbalé vykonávanie cvikov by sa negatívne podpísalo na kvalite akéhokoľvek zložitého výcviku. Povely, ktoré psovi dávate, nesmiete komoliť. Vyslovujte zreteľne a pre jeden cvik majte vždy len jeden povel. Niekedy psy pri výcviku zlyhávajú, hoci pred tým ho vykonali dobre. Dôvodom môže byť únava, preto si dajte včas pauzu. Buďte pri výcviku sústredení, neskúmajte mobil alebo okolie. Sledujte svojho psa.

16 základných cvikov poslušnosti psa

 1. Privolanie psa - povel „ku mne“
 2. Povel „k nohe“
 3. Povel „sadni“
 4. Povel „ľahni“
 5. Povel „vstaň“
 6. Povel „voľno“
 7. Povel „zostaň“
 8. Povel „k nohe“ (navedenie psa k ľavej nohe)
 9. Povel „sadni“ (pred psovodom)
 10. Povel „ľahni“ (pred psovodom)
 11. Povel „vstaň“ (pred psovodom)
 12. Povel „aport“
 13. Povel „pusť“
 14. Povel „fuj“ (prerušenie nežiadúcej činnosti)
 15. Povel „štekaj“
 16. Povel „vpred“

Do základného výcviku psa je možné zahrnúť tiež chôdzu po rebríku a po kladine alebo skok cez prekážky. Samozrejme, nič vám nebráni cvičiť psa aj ďalšie obratnosti, ale ako hovoria skúsení kynológovia, ak nemáte privolanie, nemáte nič. Preto začnite povelom „ku mne“. Pokiaľ vám to stále nejde, zvážte výcvikový obojok.