Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Elektronický obojok: Ako cvičiť psa s elektronickým výcvikovým obojkom

Spoločným menovateľom diskusií na tému výcvik s elektronickým obojkom je často emočné vypätie. Málokedy sa ale dopátrame faktických informácií. Pretože vždy je lepšie mať vlastnú predstavu o danej problematike, prinášame vám niekoľko základných informácií, ktoré vám pomôžu s vlastnou orientáciou v otázke výcviku s elektronickým obojkom. 

 

 

O čo ide: princíp zariadenia

Elektronické výcvikové obojky sú modernou pomôckou pre profesionálny ale aj základný výcvik psov. Celý mechanizmus zaistí ovládač pre nastavenie varovných signálov a prijímač na obojku psa, ktorý varovanie vykonáva. Podľa účelu použitia ponúkajú výrobcovia rôzne palety funkcií. V zásade ide ale o metódu používania okamžitých signálov na upozornenie na nevhodné správanie sa psa.

 

 

Korekciu predstavuje tón, vibrácia alebo impulz, ale existujú aj sprejové či ultrazvukové obojky. Intenzitu korekcií rôzne nastavíte aj vzájomne nakombinujete podľa typu obojka a vašich požiadaviek. Intenzita korekcií zároveň predstavuje prvú dôležitú otázku pre výber správneho elektronického obojka. Rozhoduje vek, veľkosť a temperament psa. Korekcia musí psa upozorniť, nikdy však nesmie bolieť.

 

 

K otázkam zodpovedných chovateľov...

O čom je teda všetok hurhaj okolo EO? Je zariadenie bezpečné? Môžem používaním EO svojmu psovi ublížiť? 

Pri bližšom zoznámení sa so všeobecnou diskusiou zistíte, že zásadný problém nepredstavuje zariadenie, ale otázka správania sa a charakteru majiteľa. Nie len, že je potrebná morálna zrelosť, ale tiež znalosť základných princípov výcviku, vlastných cieľov a emočná stabilita. Výcvik musí byť presný, zásadový a mať jasný cieľ. Zodpovedný chovateľ bude cvičiť psa pravidelne, za jednoznačných podmienok a spoločné cvičenie bude psovi zdrojom radosti, nie stresu. Jedine takáto cesta vedie k úspechu!

Čím začať?

Každý začínajúci cvičiteľ by sa mal určite rozhliadnuť po informáciách od odborníkov (kynológov, psovodov, veterinárov). Je dôležité v základoch porozumieť ako funguje nervová sústava psa a čo je to reflexný oblúk. Budete mať potom istotu, v ktorom momente stlačiť korekciu aby všetko fungovalo účinne a a bezpečne. Tieto informácie zefektívnia váš výcvik a dodajú vám potrebnú istotu.

 

 

Venujte dôkladnú pozornosť voľbe zariadenia, aby bolo vášmu psíkovi na mieru. K výchove používa obojok zvuk, potom vibráciu a až v prípade ignorácie nasleduje korekcia impulzom. Sila korekcií je variabilná, preto voľte vždy tú adekvátnu pre vášho psíka. Pri správnom zaobchádzaní pes rýchlo pochopí súslednosť korekcií a po čase bude reagovať už na prvé korekcie - zvukom a vibráciou, resp. na povel od vás.

 

Vaše zásady:

  • používajte korekciu primerane, sporadicky a vždy za rovnakých okolností (impulz po neuposlúchnutí, vibrácia pre pochvalu)
  • korekcia nasleduje až za povelom - uistite sa, že pes rozumie, čo od neho chcete
  • zrozumiteľný povel opakujte dvakrát, využite vždy rovnaké gesto pre zadanie povelu a až po druhom neuposlúchnutí korigujte
  • pravidlá výcviku nemeňte
  • môžete určiť signál pre pochvalu - vždy, keď psík zareaguje správne, vyšlete zvukový signál a psa intenzívne pochváľte
  • platí, že trest aj odmena by mali nasledovať do 3 sekúnd, inak pes korekciu nepochopí. Ak budete zásadoví, pes sa lepšie zorientuje vo vašich požiadavkách a obaja sa môžete tešiť z úspechu.

 

 

Je na vás, či zvolíte obojok s korekciou elektrostatickým impulzom, alebo bez neho. Na účinnosti impulzu sa výrazne podieľajú okolnosti akými je veľkosť psíka, plemeno ale aj jeho fyzický a mentálny stav. Existujú aj obojky sprejové, ultrazvukové a vibračné, u ktorých je ale často účinnosť nižšia.

Korekcia impulzom je vedená medzi dvoma diódami v jednotke na obojku psíka a tento prenos psovi spôsobuje nepríjemný pocit v mieste jeho kontaktu s pokožkou. Najpríznačnejšie označenie korekcie je "hryznutie na diaľku". Vystihuje presne, čo obojok prináša: primerane radikálny a pohotový signál, ktorý psa upozorní, že jeho aktuálne správanie sa nie je žiaduce. 

Výhody

Aké sú výhody výcviku s elektronickým obojkom a prečo sa preň rozhodnúť? Elektronické obojky môžu do výcviku priniesť pozitívny zvrat. Signál na upozornenie psíka môžete vyslať vďaka dosahu obojka aj na väčšiu vzdialenosť. Psík nemusí byť na vodítku a pokiaľ sa dá na hon, máte v rukách možnosť okamžite psíka upozorniť. Jednoznačné zameranie korekcie na konkrétne správanie umožní psovi pochopiť nevýhodu konkrétneho činu. Pre psa je dôležité, aby signál nasledoval do 3 sekúnd  za povelom, aby vedel, prečo ho dostal. Obojok je tak efektívnou metódou a obvykle po ňom siahne aj profesionálny kynológ - ak sa stretne z tvrdohlavým psom. Prínosom správne vedeného výcviku s EO je efektívny povel, ktorý môže pomôcť problémové psíky odpútať od zbytočných kotercov a vodítok.

 

 

Výhody výcviku s pomocou elektronických obojkov v bodoch

  • nedochádza k dezorientácii psa - EO umožní pohotové a presné reakcie cvičiteľa. Nedochádza k neefektívnemu odkladu pokarhania od činu psa. Pes si korekciu priradí k prehrešku. Podľa dispozícií nervovej sústavy psa sa udáva doba 3 sekúnd od činu pre odmenu alebo karhanie, aby si pes uvedomil, s čím je to spojené.
  • EO vďaka svojmu dosahu umožňuje cvičiť psa bez vodítka
  • Vnímanie korekcie je bezprostredné a pre psa predstavuje jednoznačný signál. Psík hneď vie, čo sa od neho očakáva. Korekcia nasleduje jedine v prípade opakovaného neuposlúchnutia alebo zlyhania disciplíny.
  • Individuálne nastavenie na mieru. Každý skúsený chovateľ vie, že v krízových situáciách funguje len veľmi razantná odpoveď. Sila korekcie je jedinečná a líši sa individuálne v závislosti na rase, veľkosti a povahe psíka. EO ponúka odpovedajúce formy intenzity. U niektorých je možné vynechať impulz a varovať len tónom alebo vibráciou. Máte istotu, že na škále sily a možnosti korekcie nájdete to správne pre vášho psíka.
  • Pes si nespojí korekcie na obojku s vami. Nedávajte pred psom zbytočne najavo,  že vy máte ovládač, ktorým vysielate tresty. Psík si tak nespojí nepríjemný zážitok s vami, ale s konkrétnym činom a to je dôležité.
  • Vysoká účinnosť EO pri správnom zachádzaní zaistí skvalitnenie života problematickým psom, ktoré inak končia na ulici, v útulku alebo zbytočne na vodítku či v koterci.

 

 

Správny prístup k výcviku je základom úspechu

Pre každú metódu úspešného výcviku platí, že stojí na vzájomnej dôvere, komunikácii a jasne stanovenom cieli. Základom je vždy pozitívna motivácia a pochvala. Kedykoľvek váš zverenec ustúpi a počúvne, mal by byť pochválený. Správne použitie EO neznižuje vašu autoritu, je pohotové a účinné. Pre uľahčenie vášho váhanie nad kúpou EO si jednoducho položte niekoľko otázok:

  • Uistite sa, že dôvodom nesprávneho správania sa vášho psa nie je nedostatočná dôvera či nedôsledný výcvik. Pri tréningu s EO zabudnite na emocionálne metódy a používajte korekciu šetrne a sporadicky, systematicky. Každej korekcií musí predchádzať uloženie povelu, ktorý už pes pozná.
  • Rozumiete temperamentu svojho psa? Jeho povahe? Viete, ako mu urobiť radosť, pozitívne ho motivovať a správne ho naladiť? Výborne! Bude sa vám jednoduchšie spolupracovať a vzájomná dôvera a výrazná pochvala prinesie to najväčšie ovocie.
  • Poznáte skúseného znalca psov? Dajte si poradiť! Je dôležité vedieť, kedy impulz používať, aby nedošlo k psychickej ujme psíka.
  • Je správanie sa psa rizikové pre okolie alebo pre psa? Vždy zvažujte, či problémy vášho psa vyžadujú špeciálnu metódu. Bezhlavý útek za zverou, neovládateľné reakcie na ostatné psy, vrhanie sa na okoloidúcich alebo nespoľahlivá disciplína pri odvolaní psa ale rozhodne nie sú správnym dôvodom.
  • Osobnosť chovateľa: ste pripravení vziať výcvik  zodpovedne do svojich rúk? Nikdy nezabúdajte na to, že vo výchove psíka hráte hlavnú úlohu vy. Trpezlivosť, dôslednosť ale aj láskavosť sú kľúčové. Buďte pokojní a držte svoje emócie na uzde. Nalaďte sa pozitívne a až v takej atmosfére zahájte pravidelný výcvik. Nepoužívajte korekcie zo zlosti. Venujte výcviku čas. Zahoďte nervozitu, pretože pes ju vycíti. Psy sú empatické bytosti a v prípade dobrého výcviku sú najlepšími