Začínate s výcvikom psa? Týchto chýb sa vyvarujte
Keď nahliadnete do väčšiny diskusií o psíkoch, nejeden z psíčkarov sa posťažuje na to, že ich pes nie je vychovaný. Niektorý ťahá na vodítku, iný šteká na cyklistov alebo nereaguje na privolanie. Je pravdou, že niektoré psy sa vychovávajú lepšie a iné vyžadujú viac trpezlivosti. Pretože ale väčšina psov je učenlivá a chce svojho pána potešiť, chyby sú spravidla u ľudí. Pozrite sa na tie najčastejšie, aby ste sa ich mohli vyvarovať.
So svojim psom nekomunikujete
Nedorozumenie dokáže narobiť poriadnu neplechu medzi ľuďmi, ktorí používajú rovnaký jazyk, nie to ešte medzi psom a človekom (hoci niekedy si so svojim psím parťákom rozumiete lepšie, než s kolegami v práci). Občas sa ale stáva, že majitelia so svojim psom nekomunikujú vôbec! Namiesto toho, aby mu dali povel, trhajú bez slova vôdzkou, psík je zmätený, cupitá za svojim pánom a nevie, čo od neho chce a kam pôjdu. A to je len jeden príklad za všteky. Preto k svojmu psovi hovorte. Dávajte mu zrozumiteľné a jasné povely.
Nie ste konzistentní, pes je zmätený
Pokiaľ v domácnosti nežijete so svojim psom sami, pravdepodobne budú do výchovy zasahovať aj ďalší členovia rodiny. Môže sa stať, že vy psa vychovávate pevnou rukou, nedáte mu jedlo od stola, aby nežobral, no vaše deti ho rozmaznávajú. Alebo ho napríklad nechcete púštať na gauč, no vaša manželka ho tam pozve zakaždým, keď sa pozerá na televíziu. Čo sa asi takému psíkovi deje v hlave? Pravdepodobne tam má zmätok, nevie, čo je správne a čo nie. Preto je veľmi dôležité zachovať pri výchove konzistentnosť. Dohodnite sa na tom, čo psovi dovolíte a čo nie.
Psovi nedávate jasné povely
S tým súvisí aj ďalšia veľká neresť niektorých chovateľov psov, a síce, že psovi nedávajú jasné povely, ale striedajú ich ako ponožky. Niekedy na psíka volajú „ku mne“ a inokedy „k nohe“, ide pritom o dva rozdielne povely. Záleží aj na intonácii, teda na tom, akým tónom psíkovi povel dáte.
Psa preťažujete a výcvik ho nebaví
Na psy funguje pozitívna motivácia a zábava. Skúsení kynológovia hovoria, že psa naučíte takmer čokoľvek, no musí ho to baviť a brať výcvik ako hru. A to je veľmi náročné, obzvlášť, keď ste ako chovateľ ambiciózny. Skúste vyžarovať pozitívnu energiu, berte výcvik hravo. Pes to bude cítiť. Lepšie je zvoliť kratšie a intenzívnejšie výcviky, než tie dlhé. Unavený pes nebude vnímať a výcvik nebude efektívny. Myslite tiež na odmenu - pamlsok, loptičku alebo pochvalu.
Nie ste vytrvalí a výcvik rýchlo vzdávate
Výcvik psa k poslušnosti vyžaduje vašu trpezlivosť. Áno, sú psy, ktoré sa učia rýchle a radi a potom psy, ktorým to trvá dlhšie. Ale to isté platí predsa aj u ľudí. Základom každého dobrého výcviku psa je vytrvalosť a pravidelnosť. Trénujte každý deň chvíľku a buďte dôslední. Aj psy, ktoré cvičia agility a sú skutoční majstri, musia cviky opakovať. Pretože skutočne platí, že opakovanie je matka múdrosti. Ale pozor, vytrvalosť a dôslednosť neznamená psa biť! Pri výcviku psa nikdy nebite! Bude si ho potom spájať s negatívnymi zážitkami a nebude ho baviť, navyše sa vás začne báť a to by nikdy nemalo byť vašim zámerom.
Zoznam zlozvykov, ktoré sú nežiaduce
- Pes nepribehne na zavolanie. Zavoláte „ku mne“ a pes nereaguje. Ide pritom o základ poslušnosti. Ako kynológovia pripomínajú, keď nemáte privolanie, nemáte nič. Psa trénujte najskôr doma, pokojne v byte, kde nemá nové a rušivé podnety. Zoberte si na pomoc pamlsok alebo stopovacie vodítko, ktorým po vydaní povelu jemne trhnete smerom k sebe. Psovi tak lepšie vysvetlíte, čo od neho chcete. A pozor, nerobte chybu v tom, že keď pes po značnom úsilí príde, pokarháte ho. Nie. Pes si tak spojí pribehnutie s trestom a to nechcete.
- Pes uteká. Za zverou, za cyklistami alebo sa proste len nechá viesť pudmi. Príčin utekania psov je mnoho. Dôvodom môže byť aj to, že psík nemá dostatok pohybu, aby sa mohol prebehnúť. Aby ste mohli psa vypustit na voľno, je nutné, aby veľmi dobre reagoval na povel „ku mne“. Pomocť vám môže aj clicker alebo elektronický výcvikový obojok, ktoré jednoducho ovládate na diaľku a psovi môžete vyslať signál, pokiaľ neuposlúchne.
- Pes pojedá výkaly. To trápi väčšinu psíčkarov. Existuje niekoľko vysvetlení, prečo to psy robia, ale žiadne zatiaľ nie je vedecky podložené. Pojedanie výkalov je nežiadúce, pretože môže spôsobiť aj mnohé ochorenia. Pokiaľ sú výkaly na vašej záhrade, napríklad od mačiek, skúste ich posypať ostrím korením a to by psíka mohlo do budúcna odradiť. Samozrejme psa vždy dôkladne napomeňte, keď ho pri tejto činnosti nachytáte. Pozor ale na spätné trestanie, to nikdy nie je účinné. Je dôležité psa trestať len vtedy, keď ho prichytíte pri čine.
- Žobranie pri stole. V tomto prípade je problémom to, že psa skazili majitelia tým, že roztomilému šteniatku občas dali nejakú tu dobrotu od stola. V dospelosti je však z neho dotieravý a uslintaný psík. Vymedzte mu priestor, kde dostáva svoje jedlo a má tam svoju misku. Dbajte na to, aby aj ostatní členovia rodiny dodržiavali pravidlá a psovi tajne nič nedávali.
- Štekanie na cudzích ľudí a psy alebo štekanie v byte. V prvom prípade, keď pes šteká na cudzích ľudí, psy alebo predmety, dôvodom môže byť zlá socializácia. Preto skúste psa zoznamovať s jeho okolím, berte ho do parku alebo so sebou do mesta. Keď pes šteká v byte, najčastejšie je dôvodom jeho osamelosť alebo strach. Skúste psa naučiť samostatnosti tak, že ho najskôr necháte doma len krátky čas, pochválite ho, keď sa vrátite a on nešteká. Intervaly predlžujte. Pomocníkom môže byť tiež protištekací obojok.