Keď nahliadnete do väčšiny diskusií o psíkoch, nejeden z psíčkarov sa posťažuje na to, že ich pes nie je vychovaný. Niektorý ťahá na vodítku, iný šteká na cyklistov alebo nereaguje na privolanie. Je pravdou, že niektoré psy sa vychovávajú lepšie a iné vyžadujú viac trpezlivosti. Pretože ale väčšina psov je učenlivá a chce svojho pána potešiť, chyby sú spravidla u ľudí. Pozrite sa na tie najčastejšie, aby ste sa ich mohli vyvarovať.
Nedorozumenie dokáže narobiť poriadnu neplechu medzi ľuďmi, ktorí používajú rovnaký jazyk, nie to ešte medzi psom a človekom (hoci niekedy si so svojim psím parťákom rozumiete lepšie, než s kolegami v práci). Občas sa ale stáva, že majitelia so svojim psom nekomunikujú vôbec! Namiesto toho, aby mu dali povel, trhajú bez slova vôdzkou, psík je zmätený, cupitá za svojim pánom a nevie, čo od neho chce a kam pôjdu. A to je len jeden príklad za všteky. Preto k svojmu psovi hovorte. Dávajte mu zrozumiteľné a jasné povely.
Pokiaľ v domácnosti nežijete so svojim psom sami, pravdepodobne budú do výchovy zasahovať aj ďalší členovia rodiny. Môže sa stať, že vy psa vychovávate pevnou rukou, nedáte mu jedlo od stola, aby nežobral, no vaše deti ho rozmaznávajú. Alebo ho napríklad nechcete púštať na gauč, no vaša manželka ho tam pozve zakaždým, keď sa pozerá na televíziu. Čo sa asi takému psíkovi deje v hlave? Pravdepodobne tam má zmätok, nevie, čo je správne a čo nie. Preto je veľmi dôležité zachovať pri výchove konzistentnosť. Dohodnite sa na tom, čo psovi dovolíte a čo nie.
S tým súvisí aj ďalšia veľká neresť niektorých chovateľov psov, a síce, že psovi nedávajú jasné povely, ale striedajú ich ako ponožky. Niekedy na psíka volajú „ku mne“ a inokedy „k nohe“, ide pritom o dva rozdielne povely. Záleží aj na intonácii, teda na tom, akým tónom psíkovi povel dáte.
Na psy funguje pozitívna motivácia a zábava. Skúsení kynológovia hovoria, že psa naučíte takmer čokoľvek, no musí ho to baviť a brať výcvik ako hru. A to je veľmi náročné, obzvlášť, keď ste ako chovateľ ambiciózny. Skúste vyžarovať pozitívnu energiu, berte výcvik hravo. Pes to bude cítiť. Lepšie je zvoliť kratšie a intenzívnejšie výcviky, než tie dlhé. Unavený pes nebude vnímať a výcvik nebude efektívny. Myslite tiež na odmenu - pamlsok, loptičku alebo pochvalu.
Výcvik psa k poslušnosti vyžaduje vašu trpezlivosť. Áno, sú psy, ktoré sa učia rýchle a radi a potom psy, ktorým to trvá dlhšie. Ale to isté platí predsa aj u ľudí. Základom každého dobrého výcviku psa je vytrvalosť a pravidelnosť. Trénujte každý deň chvíľku a buďte dôslední. Aj psy, ktoré cvičia agility a sú skutoční majstri, musia cviky opakovať. Pretože skutočne platí, že opakovanie je matka múdrosti. Ale pozor, vytrvalosť a dôslednosť neznamená psa biť! Pri výcviku psa nikdy nebite! Bude si ho potom spájať s negatívnymi zážitkami a nebude ho baviť, navyše sa vás začne báť a to by nikdy nemalo byť vašim zámerom.