Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

5 prípadov, v ktorých elektronický obojok pomohol

Aby ste si so svojím psíkom mohli vyjsť do lesa na prechádzku a pustiť ho na voľno, musíte mať istotu, že vám nenávratne neutečie za zverou. Vašu psychickú pohodu (a psiemu žalúdku) zasa prospeje, ak psík nebude požierať exkrementy. Možno, že práve teraz zlyhávajú vaše cvičiteľské schopnosti a už svoju snahu vzdávate. Nič ale nie je stratené. Pozrite sa na inšpiratívne príbehy, v ktorých hlavnú rolu odohral elektronický obojok. 

Elektronický obojok pre psov je výcvikovou pomockou. Nie je samospasiteľný a nesupluje vás ako cvičiteľa. Než elektronický obojok psovi nasadíte, zoznámte sa s ním, ukážte ho tiež svojmu štvornohému parťákovi a hlavne mu vysvetlite, čo po ňom chcete. Nedorozumenie totiž vzniká predovšetkým kvoli nejasnej komunikácii cvičiteľa. Napríklad preto, že vždy dáva psíkovi iný povel. Preto si premyslite, kedy aké slovo budete používať.  

Dobre, ale v akých konkrétnych situáciach je výcvikový obojok užitočný? Prax je nezastupiteľná, preto sme pre vás vybrali päť inšpiratívnych príbehov.

Andrej: Labrador, ktorý utekal za zverou

Úteky za zverou sú pre väčšinu chovateľov nočnou morou. Psy nereagujú, sú ako zmyslov zbavení. Zavetria a zmiznú v kríkoch. Vy len sledujete, ako sa váš pes vzďaľuje a na zavolanie nereaguje. Ste bezmocní. V tejto rizikovej situácii sú nezastupiteľným pomocníkom výcvikové obojky. Labrador Andrej je krásny pes, ktorý ale svojho pána potrápil pri nejednej prechádzke. Stačilo, aby sa v kríku mihla srna a vyrazil za ňou. Na úpenlivé volanie svojho pána nereagoval. Dostal elektronický obojok, ktorý v podobných situáciách funguje ako predĺžená ruka majiteľa - ten v ruke drží ovládač, a pokiaľ pes na povel nezareaguje, vyšle signály - vibráciu, zvuk alebo elektrostatický impulz. Práve v týchto rizikových situáciách je vhodné ihneď stlačiť tlačidlo na elektrostatický impulz a vyslať jasný povel psovi: stoj alebo ku mne!

  • Tip: Pre podobné príbehy je dobrou voľbou elektronický obojok v kombinácii s elektronickým ohradníkom Reedog Fx-500 ohradník a výcvikový obojok. Nový model kombinuje výcvikový obojok s ohradníkom v jednom. Zaistí, že psa ide cvičiť pri prechádzke a zamedziť jeho útoku zo záhrady. Je vodotesný a dosah obojku je 1 kilometer, takže je ako stvorený práve pre výcvik psa v lese.

 

Max: Boxer, ktorý skákal na ľudí

Odnaučiť psa skákať na ľudí, môže byť veľmi náročné. Chybou je trestať psa za to, keď k vám prejaví náklonnosť, čo robí práve skákaním. Poďme ale už na príbeh o Maxovi. Boxer Max skákal na každú návštevu aj na náhodných ľudí na ulici. Pre unaveného majiteľa to bolo do veľkej miery traumatizujúce. Preto siahol po výcvikovom obojku. Samozrejme výcvik sa nebišiel bez doslednosti majiteľa, ktorý sa snažil svojmu psovi porozumieť a hlavne mu začal dávať jasné povely "nesmieš", spoločne s výchovnými impulzmi (vibrácie, zvuk, elektrostatická korekcia). Max čoskoro pochopil, že skákanie je nežiadúce. Dnes počúva vo chvíli, kedy má nasadený elektronický obojok. Spoločne so svojím majiteľom pracuje na tom, aby bol poslušný aj bez obojku.

  • Tip: V podobných prípadoch dobre poslúži výcvikový obojok Petrainer PET998DR. Ide o základný výcvikový obojok s výborným pomerom cena a výkon. Dosah má 300 metrov. Výhodou je malá ergonomicky tvarovaná vysielačka. Má tri možnosti upozornenia - zvuk, vibrácie a impulz, ktorý je nastaviteľný v 99 úrovniach. 

Denis: Kríženec, ktorý stále ťahal paničku na vodítku

energetickým krížencom Denisom si jeho panička užívala svoje pri každej prechádzke. Škubal a ťahal vodítkom a nedal si povedať. Dostal preto elektronický obojok proti ťahaniu. Postupne sa naučil chodiť u nohy bez škubania vodítkom a škrtenia sa na ňom. Vyžadovalo to samozrejme doslednosť majiteľky a pravidelný cvik. Bez výcvikového obojku by ale práca so psom bola veľmi náročná. Elektronický obojok totiž vo chvíli, kedy pes prekročí únosnú hranicu, vyslal signál, ktorý ho napomenul. 

 

  • Tip: Ťahať a škubať odnaučíte psa omnoho ľahšie s elektronickým obojkom. Pre tie účely bol vyvinutý obojok Petrainer PET899. Zariadenie psovi navlečiete na krk a medzi vodítko a obojok. Pkiaľ pes prekrocí hranicu, jednotka vyšle signál do obojku a ten buď zavibruje, alebo vyšle impulz, podľa zvoleného módu. Obojok má dva režimy sily, ktoré vyhovujú roznym psom. Využívá vibráciu a elektrostatický impulz. 

Hans: Jazvečík, ktorý doma štekal

Len čo sa za paničkou zabuchli dvere, Hans spustil brechot a hurhaj. Niekedy trval len krátko, inokedy celé dopoludnie. Susedia samozrejme nezostávali pokojní. Pre udržanie dobrých vzťahov so susedmi, bolo nutné zjistiť, prečo psík doma šteká. Následne bolo treba naučiť psa samostatnosti, čo je ale zdĺhavé a náročné (prečítajte si niekoľko rád ako odnaučiť psa štekať). Medzitým bol psíkovi nasadený protištekací obojok, ktorý sa aktivoval vždy vo chvíli, kedy sa pes rozštekal. Napomenul ho, najskôr pomocou zvukového tónu, pokiaľ pes neprestal, tak aj slabým impulzom. K tomu, aby sa pes necítil opustený, dopomohla aj smart kamera. Teraz je vo fázy, kedy vydrží neštekať aj bez obojku.

  • Tip: Proti štekaní a vytí je určený napríklad obojok Petrainer PET852, je to ľahký a účinný protištekací obojok určený pre psov od 5kg. Batéria obojku má dlhú výdrž a citlivosť čidla na štekot ide nastaviť v piatich úrovniach. 

Dusty: Nemecký ovčiak vyladil povely a cvičí agility

Elektronické obojky pre psov nie sú len výcvikovou pomôckou, s ktorou zvládnete psa odnaučiť zlozvykom, ale majú aj pozitívne konotácie: spoločne s nimi doladíte povely k dokonalosti a budete môcť prispôsobiť k náročnejšiemu výcviku, ako je agility. Nemecký ovčiak Dusty dobre zvládal základné povely, ale niekedy sa zasekol a odmietal základnú poslušnosť. Jeho majiteľ, skúsení psíčkar, s ním základný výcvik doladil vďaka výcvikovému obojku a dnes spoločne zdolávajú prekážky, ako sú napríklad tunely apod. 

  • Tip: Pre náročný výcvik si vyberte profesionálne obojky, napríklad elektronický obojok Aetertek AT-919C s dosahom až 1 000 metrov a plne ponoriteľným prijímačom do 1 metra. Jedná sa o vynikajúce zariadenie s ergonomicky tvarovanou vysielačkou, pohotovým ovládaním, podsvieteným displejom, nabíjacím prijímačom aj vysielačkou a možnosťou ovládať až 2 psy súčasne.