Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako odnaučiť mačku utekať cez plot

“Bola raz jedna mačka. Spávala doma na kachliach a kŕmiť sa chodila k svojej miske v predsieni. Bola prítulná a každého v dome doviedla rozveseliť. Príbytkom sa pohybovala nečujne a s eleganciou baletné artistky. Celé stavení bolo s jej prítomnosťou prívetivé a prosté akýchkoľvek myšou. Iba jeden smútok s ňou mali. Tu a tam sa z ničoho nič vytratila a ako para nad hrncom mizla bez stopy. Akoby doviedla nepozorovane prestúpiť sklenenou tabuľkou okna. Nikto ale nevedel kam a prečo odchádza a či ju niečo netrápi alebo jej nehrozí nejaké nebezpečenstvo….”

Pripomína vám ten príbeh niečo? Nežijete v rozprávke, ale v skutočnosti, a neviete si rady, ako zabrániť vašim mačkám v úteku cez plot? Vaša mačka uteká cez plot alebo stenu a vy nechcete riskovať stratu vašej malej čiperný zverenkyne? Hroziace strata alebo zdravotná ujma mačacieho maznáčika je prvou starosťou majiteľov týchto vynaliezavých a tiež tvrdohlavých chundelatých klbiek. Dobré susedské vzťahy alebo obavy, či sa mačke podarí vrátiť v zdraví z potulky sú tiež naporúdzi. Vidíte na tomto mieste vaše vlastné obavy? Šarvátky s okolitými zvieratami, príliš mladá a ešte nekastrované mačička, vzhľadné záhony a vašich dlhoročných susedov, nové a neznáme prostredie ... To všetko môže byť dôvodom, prečo sa trápiť s všemožnými opatreniami, keď vaša mačka uteká cez plot alebo stenu!

 

 

Milované zviera v nebezpečenstve

Ak teda riešite, ako zabrániť mačkám v úteku, najprv vám radíme, hoďte všetky unáhlené či nerozumná riešenie za hlavu!

Tiež už ste počuli, že máte po okolí nastražiť tigrie trus, vydesiť mačku psom od susedov, kopať okolo svojho pozemku hlboká priekopa alebo sa dokonca zbaviť vášho mačacieho miláčika? Odpusťte radcom, ktorí ešte nepočuli o sieťach, plotoch a ohradnících. Ich radami sa ale rozhodne neriaďte!
Mačky milujeme, pretože ide o svojské, ale aj prítulné zviera. A tiež preto, že je jednoducho milujeme. Ich osobnosť je očarujúce. Nedávajú si rozkazovať a v každom systéme dokážu pre seba objaviť skulinu. Mačka je čiperný a bystrý tvor s inštinkty šelmy a ako je múdra, tak je aj zvedavá.

Ak ste si už dali tieto úžasné vlastnosti dohromady, je vám jasné, že mačku odnaučiť jej zvykom zákazom a povelom nemožno. Ale nevzdávajte sa! Hľadajte a vyberajte, ktorá možnosť je pre vás tá pravá. Radšej konajte, než aby ste vašej mačičke poskytli namiesto zázemie ohrozenia. Bez boja to nie je, ale existujú chytré cesty ako mačacieho maznáčika pri jeho aktivitách zabezpečiť.

Riešenie je naporúdzi: Buďte chytrí ako mačka!


Možností je niekoľko, vyberte si tú pravú pre vás!

Čo na to nadstavec na plot

Ak chránite váš pozemok oplotením alebo múrov a najradšej by ste túto variantu uchovali, je možné zaobstarať na plot nástavce. Tie sa inštalujú na plot v patričnej výške sa sklonom zahnutým dovnútra. Plot musí byť z pletiva s dostatočne malými otvormi, aby sa mačka nepokúšala pretiahnuť. Ich nevýhodou je však veľmi nízka univerzálnosť a estetická ujma prostredie. Niektoré obzvlášť tvrdohlavej mačičky sa tiež môžu o prekonanie plotu opakovane pokúšať a spôsobiť si tak nejaké zranenie alebo jednoducho prekážku prekonajú. V okolí plotu nesmie byť objekty, ktoré mačke umožnia nad prekážkou vyzrieť (stromy alebo budovy, na ktoré mačička môže vyliezť a oplotenia prekonať.) Toto riešenie môže byť neestetické a tiež nemusí byť stopercentné. Pokiaľ je ale práve vaša zverenkyňa miernejšieho temperamentu a potrebujete ju skôr odradiť, môže byť plot riešením pre vás.

 

Výsledek obrázku pro fence attachment for cats

Bezpečí “zlaté klece”

Ak si po odpočítaní prvej možnosti stále kladiete otázku, ako zabrániť mačke v úteku, je tu ešte možnosť druhá. Pomerne variabilný možnosťou sú siete proti úteku mačiek. Umožníte vašej mačičke bezpečný výbeh na čerstvom vzduchu, nemusíte ju zatvárať doma alebo sa o ňu stále strachovať. Aplikácia siete proti úteku mačiek je pomerne nenáročná a využitie pre nich nejdete vo vnútorných i vonkajších priestoroch.

 

 Výsledek obrázku pro site pro kocky              

V uzavretom priestore siete vyrieši problém s balkónmi a vetraním. Či už svoje mačacie zlato milujete akokoľvek, bude pre vás i mačku najlepšie, ak vás jej bezpečnosť neobmedzí v dôkladnom vetranie domova. Na okno aj balkón preto jednoducho inštalujte siete proti úteku mačiek. Môžete ich inštalovať sami, alebo si ich montáž vyriešite súčasťou objednávky. Neradno tento bod brať na ľahkú váhu. Práve zlé zakotvenie siete k podkladu, býva príčinou zbytočných nehôd.

Či už chcete sietí zabezpečiť okná, balkón alebo záhradu majte na pamäti starostlivý výber materiálu! Nehodí sa ani bežnej siete proti hmyzu ani esteticky pôsobivá ale často málo odolná transparentné lanka. Postrážte si materiál, ktorý bude dostatočne pevný a odolný, aby ho vaše múdra mačacie šelma neprokousla, alebo nepresekli pazúriky. Vzhľadom k jeho účelu si musíte tiež klásť požiadavky na odolnosť voči okolitým vplyvom a počasie.

Nevýhodou sietí pre otvorený priestor však je neutíšiteľná mačacie aktivita. Je dosť možné, že práve vaše temperamentný mačička bude sieť používať ako šplhadlá. Kto pozná mačky vie, že materiál tak dostane poriadne zabrať. Potom sa čas od času skrátka musí znovu meniť úchytky, aby zábrana zostala bezpečná.

Pokiaľ chcete mačičke dopriať dostatočný výbeh budete zrejme tiež riešiť problém "zastrešenie". Nie každý si praje mať záhradu v sieti či kus pozemku zastavaný voliérou pre mačičky. Aj napriek tomu, že sieť proti úteku mačiek môže poskytovať určitú hravosť v otázke zariaďovaní "mačacieho ihrisko", môže byť všetko mačička z uzavretého priestoru nespokojná. Voliéra potom prinesie efekt "zlatej klietky".

Myslieť musíte tiež na to, aby sa mačička v priestore nenudila a nepokúšala sa o útek. Ak chcete svoju mačku obdarovať tiež hrou, môžete pre ňu vymyslieť rôzne preliezačky, škrabadlá aj šplhadlá či iné vyžitie. Postupne sa však otázka zábavy vo voliére pre mačky môže stať drahou aj časovo náročnejšie záležitosťou.

 

Za neviditeľným plotom ...

Naozajstný príbeh mačacieho dobrodružstvo hľadajte za neviditeľným plotom. Skutočne. Vašu tolerančný zónu môžete vyhradiť neviditeľným elektronickým (nie elektrickým!) Ohradníkom. Na trhu sú k dispozícii hneď od niekoľkých značiek. Veľkú obľubu užívateľov má napríklad elektronický ohradník PetSafe alebo Canifugue.

 

 

Neviditeľné oplotenie inštalujete v podobe drôtu na plot či strom, položíte na zem alebo zakopať do zeme pozdĺž vymedzenej plochy. Túto zónu vaša mačka nesmie prekročiť. Ak tak urobí, bude upozornená zvukovým signálom. Toto veľmi dômyselné riešenie je bohužiaľ často neprávom priradené pod pojem elektrický ohradník. Je to rozšírený omyl. Drôtom elektronického plotu vedie totiž signál, nie elektrický prúd!

Princíp funguje na základe rádiovej komunikácie medzi základňou a maličkým obojkom na krku vašej mačacie neposedníkov. Ak sa priblíži mačka k hranici vymedzeného územia, jej obojok to zaznamená a upozorní ju zvukovým signálom. Pre potrebný náučný efekt, je zariadenie vybavené niekoľkými druhmi a úrovňami intenzity varovania (inak povedané korekcia). Obvykle elektronické ohradníky disponujú funkciami zvuk, vibrácie a krátky impulz (úroveň brnenie). Všetko si ľahko sami nastavíte priamo na obojku mačičky a intenzitu korekcie môžete sami bez obáv vopred vyskúšať. Ide o vyspelú pokrokovú technológiu s dobrými výsledkami. Jej úplná bezpečnosť je zaistená nastavením podľa váhy aj veku mačičky a ďalšími detailmi.

Neoceniteľnou výhodou ohradníkov je ich bezproblémová asimilácia s okolitým prostredím. Žiadne objekty, bariéry a estetické defekty vo vašej záhradnej oáze kľudu. Izolačné drôt sa stáva "neviditeľným" plotom bezpečia a nenaruší nijako všetko horizonty a pohyb na pozemku.

Nemenej nápomocné sú elektronické ohradníky ďalej v tom, že nimi môžete vymedziť aj niekoľko bezpečných zón. Poradíte si teda ľahko sa stromy či inými zvýšenými objektmi, cez ktoré mačka bežné bariéry prekonáva.

 
487/5000Zároveň sa jedná o chytrou techniku výchovy. Bezprostredná skúsenosť je totiž najlepším krokom tam, kde chýbajú účinné komunikačné prostriedky. Ak sa malé dieťa dieťa dotkne horúce platne dôjde k stabilnejšiemu zakotvenie varovné informácie v pamäti. Pritom sa jedná iba o nepríjemný pocit, nie vážnu udalosť. Priama skúsenosť je totiž informačne oveľa komplexnejšie než  komunikovania. Neučte sa teda mňaukať, mačka sa s voľným teritóriom bez problému zžije sama!

Vzhľadom k prirodzene chytrosti mačky je tento spôsob najzrozumiteľnejšie cestou výchovy. Mačka v ňom zbystrí teritoriálne hranice a neviditeľnú bariéru začne prirodzene rešpektovať. Jednoducho preto, že jej prechod je pre ňu spojený s nepríjemným požítky.

Je to veľmi jednoduché, precízne a efektívne riešenie opakovaných útekov mačky. Navyše svoju domácu šelmička už nemusíte nikam uzatvárať a nijako ju neobmedzíte v slobodnom pohybe na vašom pozemku. Mačička bude mať dostatočné vyžitie a nebude pripravená o svoje záhradné dobrodružstvo. Iba k nim pripočítate novú hodnotu: bezpečia vášho maznáčika.