Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako sa starať o oči a uši psa a mačky?

Snáď každého psa alebo mačku čas od času trápia ušká a oči. Väčšinou je dôvodom zápal, ktorý vie spôsobiť poriadnu neplechu, pokiaľ je neliečený.  Keď sa psík podozrivo škrabe v ušiach a trepe hlavou, mali by ste spozornieť. Ak budete problém ignorovať, môže to mať vážne dôsledky. Dôležitá je v tomto smere prevencia. Pozrite sa preto, ako sa správne starať o oči a uši psov a mačiek.

 

Rozumné čistenie uší psov a mačiek

Nič sa nemá preháňať, to platí aj v prípade starostlivosť o uši psov a mačiek. Škodí ako preháňaná starostlivosť, tak aj neporiadna starostlivosť, kedy uši zvieraťa už celkom ignorujete. Typické je, že ľudia čistia uši svojich miláčikov vatovými tyčinkami, čo ale nie je vždy dobrý nápad, pretože maz zatláčajú ešte hlbšie do ucha, a to môže potom viesť k vzniku zápalu. Zvukovody psov a mačiek sú nič menej tvarované inak, než u ľudí, takže poranenie pri očistení uší je takmer nemožné, je ale nutné postupovať pri starostlivosti o uši obozretne. Psy môžu mať v ušiach rôzne nečistoty, ktoré vatovou tyčinkou zatlačíte ešte hlbšie, čo je pochopiteľne problematické. 

Omnoho šetrnejšie je preto používanie ušných kvapiek, ktoré ucho dokonale vyčistí a posobí zároveň ako prevencia zápalu uší. Na trhu je ich celá rada. Overené produkty prírodnej kozmetiky je napríklad  Menforsan. Tento prírodný a šetrný roztok je určený k odstranení špiny z uší a k ochrane sluchu psov a mačiek. V uchu posobí tiež ako dezinfekcia, hydratuje a zabraňuje infekcii. Vnútri ucha rozpustí zrohovatel zrohovatené časti pokožky a ušný maz. Stačí, pokiaľ kvapky aplikujete priamo do ucha a potom ho vytriete čistou handričkou.

Dôležité je, že tieto ušné kvapky pre mačky a psy neobsahujú alkohol, čo odporúčajú práve aj veterinári. Sú postavené na modernej technológii, kedy sa využíva glycerín, obsahujú keratolytické prísady, vosk, zmäkčovadlá a vonné látky. 

 

Ako správne vyčistiť psovi uši?

Pravdou je, že len málo psov a mačiek sa k očisteniu uší stavia pozitívne, väčšinou nechcú vôbec držať. Krútia hlavou, mačky v sebeobrane niekedy aj škrabú, však to poznáte. Pri aplikácii kvapiek je situácia ale o niečo jednoduchšia, pretože ich môžete aplikovať priamo do ucha aj bez použitia handričky alebo vatovej tyčinky. 

Tu je návod, ako postupovať:

  • Privolajte psa a pochváľte ho, že poslúchol.
  • Jednou rukou pridržte psovi ušnicu a druhou aplikujte kvapky.
  • Nešetrite s nimi, tekutina by mala až vytekať.
  • Potom psovi ušnice ľahko premasírujte.
  • Potom ruku uvolnite a nechajte psa, aby potrepal hlavou, je to prirodzená reakcia, časť kvapiek vystriekne von, často aj so špinou.
  • Následne zvukovod a ušnicu vytrite a vysušte čistou handričkou alebo vatovým tampónikom či hygienickou utierkou.
  • Po takom výplachu ucha by mal byť handrík zašpinený minimálne.
  • Pokiaľ je ucho špinavé, výplach zopakujte.
  • Uši potom očistite už len podľa potreby, raz za týždeň alebo za štrnásť dní (prevencia)
  • Psíkovi dajte za odmenu pamlsok.

Prečo starostlivosť o uši nepodceňovať?  

Nie je to prílišná "piplanie" so psami a mačkami? Rozhodne nie, zvlášť u psov totiž môžu mať zanedbané uši osudové následky. Nečistenie uší u psov môžu podporiť vznik zápalu. Psy v takom prípade trepú hlavou, snažia sa labkou si ucho podrbať, a tak si ho vyčistiť. Ucho ich tiež môže bolieť - keď sa ho dotknete a zápal je v pokročilom štádiu, zakňučí. 

V takom prípade už radšej zájdite k veterinárovi. Zanedbaný a neliečený zápal môže nenávratne poškodiť zvukovod, kedy pes príde o sluch. V niektorých prípadoch môže dokonca zápal ohroziť aj samotný život psíka.  

 

 

U psov a mačiek sa starajte aj o oči

Pravidelne by ste sa mali starať aj o oči psov a mačiek. Pravidelne ich prezerajte, nie nadarmo sa totiž vraví, že oči sú oknom do duše, ale tiež ku zdraviu. Lesk v očiach je známkou dobré kondície oka, naopak akoby zvädnuté a unavené oči môžu značiť chorobu. Psom aj mačkám sa môžu tvoriť v kútikoch oka karpiny, ale to je prirodzené. Odstránia si ich buď sami pri umývaní labkou, alebo ich odstránite vy ako dobrý páničok. Neodstránené karpiny môžu pôsobiť ťažkosi, pretože oči môžu zalepovať. Pri očistení oči môžete použiť tiež prípravky, ktoré očné okolie vydezinfikujú.  

Ak má váš psík dlhú srsť, mali by ste ju pravidelne zastrihávať, aby prerastajúce chlpy nezasahovali do očného okolia. Po prechádzke v prachu (ulicou, poľnou cestou apod.) by ste mali oči svojmu psiemu kamarátovi vymyť, napríklad niektorým z prípravkov k tomu určených. K starostlivosti o oči psov aj mačiek ide odporučiť napríklad roztok Menforsan určený práve pre ošetrenie vonkajšieho okolia oči. Ide o prírodný produkt, ktorý je bez umelej parfumécie alebo farbív. Dobre odstraňuje suché škvrny a karpiny. Výrobok neobsahuje alkohol a má rovnaké pH ako koža zvieraťa. Aplikácia je jednoduchá - nanesiete trochu prípravku na čistú handričku alebo tampón a jemne očistíte.  

Starostlivosť o oči psa alebo mačky pomáha predchádzať rôznym zápalom alebo výtokom. Ak sa aj cez to objaví, neváhajte a odvezte psíka k veterinárovi. 

TIP: Prípravky Menforsan môžete použiť tiež aj pre starostlivosť o kožu psov a mačiek alebo pri starostlivosti o ich labky.