Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako sa starať o srsť psa - dosiahnite krásnej, zdravej a lesklej srsti!

Zdravie psíkov sa odráža v ich srsti. Keď majú kožúšok lesklý a hustý, vnímame ich ako zdravé a silné. Veľkú rolu hraje pochopiteľne krmivo a vitamíny, ktoré prijímajú, ale dôležitá je aj vhodná starostlivosť o srsť psov. Každé plemeno má pritom iné nároky. Keď sa psa rozhodnete vykúpať a umyť šampónom, mali by ste ho vybrať podľa typu srsti aj prípadných zdravotných problémov, ako je vyrážka, suchá koža alebo prítomnosť parazitov. 

Žiadna starostlivosť, rovnako ako prehnaná starostlivosť, psíkom nesvedční. Niektorí veterinári vravia, že časté kúpanie psov može vyvolať podráždenie pokožky, preto vždy buďte vnímavý ku konkrétnym potrebám vášho psíka. Niektorý psy kúpanie vyloženie neznášajú a do vane alebo sprchy ich dostanete len s námahou. Rešpektujte náturu psa, násilím ho nepresvedčíte, skôr sa mu snažte ukázať, že vo vode mu nič nehrozí, postupujte pomalými krôčikmi a odbúravajte stres a strach, najlepšie pomocou odmien a pochvál. 

Psíkovi a dlhou alebo kučeravou srsťou 

Starostlivosť o krátkosrsté psy je menej náročná. Preto si aj plemeno psa vyberajte podľa nárokov na starostlivosť o srsť. S dlhosrstými psami alebo so psami s kučeravou srsťou máte viac práce. Predne by ste u nich nemali podceniť česanie, pri tom vám budú nápomocné špeciálne kefy alebo rozčesávače, ktoré dobre fungujú na zacuchanú srsť. Okrem kief sa vyrábajú tiež špeciálne rukavice s hrotmi, takže psa vlastne nečešete, ale hladíte. 

Najlepšie, ak si z česania urobíte príjemný rituál, ktorý bude baviť vášho psa aj vás. Česaním odstraňujete nie len miesta, ktoré nejdú rozčesať, ale aj koža sa prekrvuje a masíruje, čo podporuje zdravie pokožky aj srsti.

Starostlivosť o srsť prispôsobte jej typu

O hrubú a krátku srsť sa budete starať inak než o dlhú, kučeravú, čím napríklad je potreba prispôsobiť aj výber pomôcok, nech už je to kefa, šampón alebo kondicionéry.

  • Hrubá srsť - vyžaduje pravidelné kefovanie, najlepšie kovovou kefou, ktorá odstráni vypadnuté a uvolnené chlpy, koža sa prekrví a ozdraví.
  • Dlhá srsť - lepšie je riedšia kefa, prípadne zmieňovaný rozčesávač, ktorý zbaví srsť chumáčov a zamotancov.
  • Hladká srsť - tá sa udržuje veľmi jednoducho, stačí ju čas od času vykartáčovať a otrieť vlhkou handričkou.
  • Hodvábna srsť -  psíkovia ju majú hlavne v oblasti slabín alebo uší, vyžaduje opatrné kefovanie.
  • Kučeravá srsť - kučeraví psíkovia sú roztomilí a majú aj výhody - ich srsť nepĺzne, čo oceníte, najmä ak máte psa doma. Ničmenej je potreba ju pravidelne a pomerne často kúpať a zastrihávať ju. 

Šampóny a kondicionéry pre psov

Psa by ste rozhodne nemali umývať šampónom pre ľudí! Na trhu existuje celá rada kozmetiky pre psov, z ktorej si možete vybrať najvhodnejší šampón alebo kondicionér. K jednotkám na trhu patrí predovšetkým prírodná a veľmi známa značka Menforsan. 

 

Psí šampón proti parazitom

Koža a srsť psov priťahuje parazity, takže správna starostlivosť je tiež prevenciou týchto nepríjemností. Fine Dog Short Hair je funkčný bylinný šampón proti parazitom pre dospelé krátkosrsté psy. Účinné detergenty a jemné zloženie esenciálnych olejov znižuje možnosť alergických reakcií kože a zvyšuje pružnosť a lesk srsti zvieraťa. Proti tzv. ektoparazitom je určený i šampón Fine Dog Long Hair, který je pro psy s dlouhou srstí. Další možností je Fine Dog Classic, bylinný repelentní šampón, ktorý pôsobí ako prevencia voči parazitom alebo lietajúcemu hmyzu a je vhodný aj pre časté používanie. Antiparazitní šampón pre psy Animology Flea & Tick zase odpudzuje kliešte a blchy, šampón obsahuje čajovníkový olej, krásne vonia a používa sa s úspechom aj v psích salónoch.

Šampón a kondicionér pre zamotanú srsť

Ošetrujúci šampón a kondicionér (2v1) Menforsan oceníte vo chvíli, kedy vášho psíka trápi zamotaná srsť. Pri pravidelnom užívaní srsť ľahko rozčešete, a to vrátane chumáčov v srsti. Pretože je súčasťou šampónu aj kondicionér, ostáva srsť po umytí lesklá. Prípravok má vyvážené pH, takže ho ide používať pravidelne.

 

Šampón pre suchú kožu psov

Suchá koža psov je veľmi nepríjemná, psa svrbí, ten sa stále škriabe, môže si spôsobiť až poranenie. Prírodný šampón prírodný šampón s biotinom Menforsan je určený práve pre suchú kožu alebo pre psov trpiacich seboreickou dermatitídou. Šampón obsahuje biotín (vitamín B7), ktorý posilňuje srsť, regeneruje pokožku a zabraňuje vypadaniu chlpov. 

 

Šampón pre šteniatka

Pre najmenších štvornohých miláčikov bol vyvinutý šampón Animology Puppy Love, ktorý sa skvelo stará o šteňaciu srsť, pekne vonia a je šetrný ku koži. Séria šampónov Animology predstavuje unikátnu sadu produktov pre starostlivosť o srsť pre psov a používa sa najmä u prevádzkovateľov psích salónov. Značka sa stala držiteľom niekoľkých ocenení. 

 

Šampón pre psov s hojivými účinkami

Aj psy možu mať podráždenú kožu, trpieť ekzémom alebo vyrážkou. Liečivé účinky má šampón Menforsan, ktorá obsahuje blahodárne výťažky z Aloe vera, ktoré je už odpradávna dobre známe vďaka svojim zázračným účinkom. Aloe Vera pomáha tlmiť bolesť, liečiť rany a poranenia kože. 

Repelentný šampón pre psov a mačky s margózy

Hmyz a parazity občas trápia každého psa alebo mačku. Pre tieto chvíle je určený repelentný šampón pre psov a mačky s margósou, levanduľou a geraniolovým olejíkom. Tieto zložky majú veľmi blahodárne účinky na stav pokožky, ničia baktérie, pliesne, parazitov a zlepšujú aj imunitný systém.

Zaujímate sa o zdravú srsť a kožu vášho psa? Pozrite sa aj na ostatnú kozmetiku pre vášho psíka či mačičku.