Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako cvičiť psa a naučiť ho základné povely

Keď si priveziete domov šteniatko alebo odrasteného psíka z útulku, akonáhle sa u vás zabýva a trochu si zvykne na nové prostredie, je potrebné začať s postupným výcvikom. Iba vycvičený a poslušný pes vám bude spoľahlivým parťákom, ktorého so sebou môžete vziať do lesa aj do spoločnosti. Ako cvičiť psa a naučiť ho základné povely?

Cvičiť psa vyžaduje disciplínu a trpezlivosť zo strany ľudí. Keď sa výcvik nedarí, chyba zväčša nie je v psíkovi, ale v nás, akokoľvek ťažké je si to pripustiť. Akonáhle s výcvikom psa začneme, musíme dodržiavať niektoré pravidlá a predovšetkým byť dôslední - len tak dosiahneme úspech a obojstrannú dôveru, ktorá je základom zdravého vzťahu medzi psom a jeho pánom.

 

Zásady pri výcviku psa

  • Dávajte svojmu psovi jasné pokyny. Pes musí rozumieť tomu, čo po ňom chcete. Vyberte si, aké povely mu budete dávať a nezamieňajte ich. Pokiaľ chcete psa privolať, volajte napríklad stále „ku mne“ a nie raz „ku mne“ a potom „poď sem“.
  • Odmieňajte a chváľte. Pokiaľ sa psovi podarí zvládnuť pokyn, pochváľte ho a odmeňte. Majte so sebou dostatok pamlskov, stačia však maličké kúsky.
  • Cvičiť psíka by mal vždy len jeden člen domácnosti, ktorý bude mať pozíciu „vodcu“ svorky. Inak bude psík zmätený.
  • Psík bude pozornejší a nebude sa chcieť toľko hrať, keď ho necháte sa pred samotným výcvikom vyblázniť.
  • Cvičte vždy len niekoľko minút v kuse (napr. 5 minút) a potom doprajte psíkovi a aj sebe pauzu.
  • Nie vždy musí byť dobrý deň, takže keď sa cvičenie nedarí, nebuďte zbytočne nervózni a nechajte všetko na inokedy.
  • Cviky vždy opakujte - pokojne aj niekoľkokrát denne v krátkych intervaloch.
  • Pozor na prehnané tresty. Pokiaľ pes bude predvádzať doslova „psie kusy“, môžete mu vynadať iba vo chvíli, keď ho prichytíte. Keď napríklad urobí mláčku doma a vy ho budete chcieť napomínať až po hodine, stráca to zmysel. Väčšinou funguje dôrazný pokyn „nie“ alebo „nesmieš“ a zaťahanie za kožu za krkom.
  • Cvičiť začnite doma. Domáce prostredie, ktoré psík pozná, je vhodné pre započatie výcviku. Keď psík začne zvládať pokyny, môžete ho vziať aj na verejné priestranstvá a trénovať jeho poslušnosť napríklad v parku alebo na ulici.
  • Cvičte psa postupne. Začínajte s jednoduchými pokynmi a cvikmi, pokiaľ ich psík zvládne, postupujte ďalej. To, ako by povely, ktoré psíka učíte, mali ísť za sebou, uvádzame nižšie.
  • Buďte trpezliví. Niektoré psíky sú učenlivejšie, iné potrebujú pokyn zopakovať niekoľkokrát.
  • Vhodné je psa socializovať. Neváhajte zájsť na cvičisko, kde sa stretnete so skúsenými kynológmi, ktorí vám pomôžu a poradia.
  • Neváhajte využiť výcvikové obojky. Dnes ich bežne využívajú aj profesionálni kynológovia, takže nie je dôvod sa za to hanbiť.

Kedy začať šteňa cvičiť

Platí, že zhruba do 4 mesiacov by sme nemali šteňa príliš zaťažovať. Psík rastie, vyvíja sa a nadmerná záťaž by mu mohla spôsobiť komplikácie. Napriek tomu je ale vhodné aspoň so základným výcvikom a socializáciou začať.

Cviky podľa veku šteňaťa

  • Od 2 mesiacov - učíme psíka poslúchať na meno a privolanie, zvykáme ho na domáce prostredie, ruchy ulice a učíme ho čistote
  • Od 3 mesiacov - začíname mu ukazovať, čo nesmie - napríklad povelom „nie“ alebo „nesmieš“, učíme ho pribehnúť na zavolanie a začneme s povelom „sadni“.
  • Od 4 mesiacov - učíme psíka zostať na mieste s povelom „čakaj“ alebo „zostaň“, privykáme ho na vodítko a cvičíme chôdzu pri nohe.
  • Od 5 mesiacov - aportujeme a trénujeme chôdzu pri nohe bez vôdzky
  • Od 6 mesiacov - pridávame ďalšie povely a skúsenosti (napríklad výcvik v teréne).

 

 

Privolanie psa - najdôležitejší povel

Skúsení kynológovia hovoria, že pokiaľ pes nepribehne na zavolanie, nie je možné pokračovať v ďalšom výcviku. Povel „ku mne“ začnite preto cvičiť už v útlom veku šteniatka. Najskôr psíka oslovte, získajte jeho pozornosť a následne pridajte pokyn. Základom úspechu je vysvetliť psíkovi, čo od neho povelom „ku mne“ vlastne chcete.

Urobte najskôr len zopár krokov od psíka, oslovte ho a pridajte pokyn. Keď za vami príde, odmeňte ho, aby vedel, že všetko urobil správne. Vzdialenosť predlžujte. Keď k vám psík na zavolanie príde, nikdy ho nekarhajte za niečo, čo urobil pred tým. Nespojí si totiž tieto súvislosti. Psa ihneď po privolaní nepútajte, ale najskôr ho odmeňte a pohladkajte. Tak si nebude spájať privolanie s pripútaním na vodítko.

Chôdza pri nohe

Asi od 4. mesiaca by sme mali začať s výcvikom dôležitého povelu - chôdze pri nohe. Tá sa trénuje najskôr na vodítku a potom bez vodítka. Pes by mal ísť ideálne na voľnom vodítku a nemal by ťahať. Pozor, vždy trénujeme chôdzu pri ľavej nohe! Pravé rameno psíka by malo stále udržovať úroveň nohy pánička a pes by sa mal prispôsobovať rýchlosti chôdze.

Ako na to? Najskôr si psíka zavolajte k sebe. Pridajte povel k nohe a nasmerujte ho tak, že ho zozadu okolo nôh pritiahnete k svojej ľavej nohe. Vykročte a znovu psa zavolajte a pridajte povel „k nohe“. Tento proces niekoľkokrát opakujte a vždy psíka pochváľte a odmeňte, pokiaľ poslúchne. Psíka potom môžete pripnúť na vôdzku a začať trénovať chôdzu pri nohe. Opakujeme povel „k nohe“ a pomocou vôdzky korigujeme jeho chôdzu. V ideálnom prípade by mal psík následne po čase prestať potrebovať vôdzku a poslušne kráčať pri našej nohe. Pozor, ani pri tomto cviku nezabúdajte na prestávky.

Základný povel „sadni“

K celkom základným povelom, na ktoré by mal pes reagovať, patrí „sadni“. Psa oslovte, pridajte povel „sadni“. Pokiaľ stojí, môžete mierne zatlačiť na jeho zadok v mieste nad chvostom a ukázať mu tým, čo máte týmto povelom na mysli. Pochváľte ho a odmeňte. Potom zasa opakujte. Naučiť psa povel sadni, nie je zložité. Buďte trpezliví, dôslední a nezabudnite psíka chváliť.

Povel „ľahni“

Okrem povelu "sadni" by malo šteňa zvládnuť aj povel „ľahni“. Ten je už náročnejší, no rozhodne patrí k základnému výcviku, ktorý môžete zvládnuť. Tento povel nadväzuje na pokyn „sadni“, takže by ste s jeho učením mali začať až v dobe, keď má psík zvládnutý predchádzajúci povel. Psovi najskôr povedzte, aby si sadol, vyslovte povel „ľahni“ a v tej chvíli natiahnite psíkovi predné nohy tak, aby si skutočne ľahol - keď psík zostane ležať aj bez vašej pomoci, nasleduje pochvala. Následne trénujte povel „ľahni“ už bez vašej pomoci psíkovi.

Zostaň - ďalší základný povel

K základnému výcviku psa patrí aj povel „zostaň“. V praxi ho mnohokrát využijete a budete zaň radi, takže sa určite oplatí venovať mu čas. Psa najskôr usaďte povelom „sadni“ a potom pridajte pokyn „zostaň“. Odíďte niekoľko krokov od psíka. Pokiaľ čaká, privolajte ho k sebe a poriadne ho pochváľte a odmeňte. Postupne vzdialenosť aj čas privolania predlžujte. V pokročilejšej fáze výcviku odíďte napríklad za roh a potom sa vráťte. Takto vychovaný psík na vás potom dokáže počkať napríklad pred odchodom, pretože bude vedieť, že jeho pániček sa určite vráti.

Dnes sme si ukázali, ako psa cvičiť a naučiť základné povely. Jednotlivým povelom sa budeme detailne venovať ešte v samostatných článkoch.