Elektronický ohradník pre psov: Doprajte psovi viac slobody!
Psíkovia sú tvorčekovia od prírody veľmi zvedaví a jedným z dôvodov prečo ich zbožňujeme je práve to, že tak radi objavujú svet. Väčšinou nám to príde roztomilé a nadšene sa k nim pridávame, ale nie vždy pre nás býva ich zvedavosť žiadúca. Ak sa vášmu psovi niekedy v minulosti podarilo utiecť zo záhrady, viete dobre, o čom je reč.
Uvažovali ste už o tom, že by vám mohol pomôcť práve elektronický ohradník? Taký dychtivý psík, ktorý chce všetko vidieť, očuchať a vyskúšať, nás niekedy môže pekne potrápiť. Poznáte to, občas našim miláčikom proste nestačí ani obrovská záhrada. Keď majú možnosť, vydajú sa do sveta pekne po svojom. Aj keď viete, že váš najlepší priateľ by nikomu neublížil, môže pekne vystrašiť deti v parku, alebo nejaký zamilovaný párik na nedeľnej prechádzke. Veď ostatní nevedia, komu pes patrí, nie to ešte aby či je vycvičený. Vy sa medzitým môžete samozrejme zblázniť strachom, že už svojho psíka nikdy neuvidíte, že sa nadobro stratí alebo že ho nedajbože prejde auto.
Môže mať váš pes s elektronickým ohradníkom viacej slobody?
Každý pes má inú povahu. Ak je zrovna ten váš neposeda, naozaj by ste sa uchýlili napríklad k priviazovaniu alebo zavíieraniu do koterca? Určite ste niekedy prechádzali okolo nejakého rodinného domku, u ktorého ležal smutný, priviazaný psík. To predsa vôbec nie je pekný pohľad. Ak už musí také zviera vydržať nejakú dobu opustené, malo by mať aspoň možnosť sa prebehnúť po záhrade.
Lenže čo s tým, keď je to poriadny huncút, ktorý je schopný v dobe vašej neprítomnosti hravo utiecť alebo poničiť záhonok? Existuje aj iné riešenie než také, ktoré pripomína psie vezenie. Elektronický ohradník by rozhodne nemal byť vnímaný tak, že psa obmedzuje. Naopak. Psíkovi poskytuje viac slobody, pretože nemusí byť nikde priviazaný a vy sa pritom celý deň nedesíte, že vezme do zajačích a pokúsi sa na svojom výlete prejsť frekventovanú cestu.
Prečo elektronický ohradník?
Nie každý dom býva klasicky ohradený – plot napríklad nezabezpečuje celý pozemok, poprípade oplotenie nie je vôbec v pláne, čo sa týka architektonického riešenia. Niektorí psíkovia sú naviac šikovní a dokážu prekonať aj bežnú ohradu, takže si na ne s obyčajným plotom vôbec neprídete. Cestičku von si nájde ale aj veľký pes.
Je rozdiel medzi elektronickým a elektrickým ohradníkem?
Áno. Elektrický ohradník sa podobá skôr ohradníku pre dobytok. Pozemok je obohnaný lankom, a to ostáva pod napätím. Systém elektronických ohradníkov obsahuje izolovaný drôt, ktorý ide zakopať pod zem, a stáva sa teda neviditeľným.
Systém drôtového ohraničenia môžete rozmiestniť, ako potrebujete, čo predstavuje veľkú výhodu. Je možné ho zakopať do zeme, a preto nie je zlé si svoj plán rozvrhnúť dopredu, aby ste si zbytočne nerozkopali celú záhradu. Psíkovi nasadíte obojok, ktorý má viac úrovní impulzu a zviera postupne dostáva signály, že sa ocitá v nežiaducej zóne. Predstavte si napríklad, že ste sa práve presťahovali do nového, zatiaľ neoploteného domčeku alebo ste sa rozhodli pre riešenie v podobe živého plotu, ktorý samozrejme nie je celistvý. Keď do takého domku privediete zanovitého psa, ktorý si skrátka usmyslí, že bude nasledovať stopu zachytenú na kraji pozemku, ste v podstate donútený ho zavrieť aj na polovicu dňa. Chudák pes! Určite ste sa nesťahovali z bytu na dedinu či niekam do prírody, aby ste mohli svojho miláčika zasa obmedzovať v pohybe.
Niektorí psíkovia radi rozhrabávajú záhonky a dovádzajú na okrasných záhradkách, ktoré ste si predtým pracne vyšperkovali. Ak prídete poobede z práce a uvidíte to nadelenie, pes si spätne neuvedomí, čo urobil zle. V dobe vášho príchodu domov už možno ubehlo niekoľko hodín od okamžiku, kedy zviera dovádzalo. Elektronický neviditeľný plot je tvorený vysielacím generátorom, ktorý posiela impulz do obojku, a upozorňuje vášho psíka na to, že chodí niekam, kde nemá čo robiť. Dôležité je, že elektronický ohradník vám zviera pomáha cvičiť vo chvíliach, kedy nie ste prítomní a nemôžete ho vychovávať. Pes pri priblížení k zakázanému pásmu najskôr počuje zvukové signály a až potom dostane impulz. To znamená, že nabudúce možno stihne zareagovať už na zvukový efekt - bude vedieť, že ďalej nesmie. Vôbec teda nemusí dochádzať k elektrostatickému impulzu.
Čitajte tiež: Ako odnaučiť psa utekať
Keď elektronický ohradník, akú značku zvoliť?
Elektronické ohradníky sa vyrábajú vo variantoch podľa veľkosti plemena tak, aby nikomu neublížili – vám, deťom a samozrejme ani samotnému zvieraťu. Sú uspôsobené pre malé, stredné aj veľké psy, poprípade pre mačky. Rozhodne neurobíte chybu napríklad so značkami Reedog, Num‘Axes alebo Petrainer, ktoré vyrábajú kvalitné a funkčné produkty. Tieto značky sa zameriavajú práve na elektronické ohradníky prispôsobené veľkosti plemena a samozrejme tiež pozemku. Existujú varianty pre malé záhrady, rovnako tak aj pre obrovské pozemky.
Čitajte tiež: Ako vybrať neviditeľný plot?
Elektronický ohradník Reedog
Veľmi dobre je riešený systém elektronického ohradníku značky Reedog, pretože ako jediný na svete kombinuje neviditeľný ohradník a výcvikový obojok. Taký je práve typ Reedog FX-500, ktorý vám pomôže zároveň cvičiť psa na prechádzkach, bez toho aby ste museli investovať do ďalšieho obojku. Zónu ohradníku ide nastaviť na desiatich úrovniach v roznej vzdialenosti. Úrovne impulzu, ktorý psa upozorňuje, sú celkom tri. Tento ohradník rovnako ako aj napríklad Reedog FX-300 je vodotesný, vysoko kvalitný a u zákazníkov veľmi obľúbený.
Elektronický ohradník Num’Axes
Num‘Axes je prvotriedna francúzska značka, ktorá kombinuje kvalitu s atraktívnou cenou. Elektronický ohradník Pet at school ponúka najväčšie množstvo funkcií na súčasnom trhu. Jedná sa o stopercentne overený typ ohradníku, ktorý je vhodný pre psov od 5 do 50 kg. Ďalším príkladom, ktorý zobrazuje spoľahlivosť tejto značky, je typ elektronického ohradníku Canifugue Small. Umožňuje osmi-úrovňové nastavenie impulzu, a tiež nastavenie varovnej a korekčnej zóny. Vhodný pre stredné a malé psy.
Elektronický ohradník Petrainer
Ak hľadáte spoľahlivé, ale lacné riešenie, ktoré poskytuje všetky základné funkcie, určite siahnite po značke Petrainer. Napr. typ Petrainer PET803 je základné nabíjacie zariadenie, ktoré sa hodí pre väčšie a menej citlivé psy. Obsahuje senzor, ktorý rozpozná, či sa pes pohybuje, a šetrí teda energiu v prípade, že zviera napríklad spí. Tento ohradník síce neumožňuje nastavenie sily impulzu, ale šírku zakázanej zóny upraviť môžete. Jedná sa o najpredávanejšiu značku, ktorej obľúbenosť u zákazníkov má svoje opodstatnenie, ponúka totiž cenovo dostupné a zároveň spoľahlivé riešenie.
Výber elektronických ohradníkov nájdete tu. Zaujímať by vás mohlo tiež informácie o elektronických obojkoch.