Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Povely pre psa. Tu nájdete všetky, ktoré potrebujete poznať

Máte šteňa? Cvičíte ho a chcete ho naučiť všetky povely ktoré existujú? Alebo už psa trénujete dlhú dobu a dochádza vám fantázia, akým ďalším kúskom ho naučiť? Tu sú všetky povely pre psa, ktoré potrebujete poznať. Zabavia vás aj vášho štvornohého priateľa!

Výcvik psa je náročný, ale je to aj zábava. Pre vás aj pre vášho chlpatého parťáka. Výcvik psa môže mať mnoho podôb. Môžete ho naučiť celkom obyčajným a základným povelom, ako je napríklad "Čakaj", "Sadni", "Ľahni". Toto je rozhodne základ, ktorý by mal pes zvládnuť. Ak sa vám výcvik psa nedarí, zamyslite sa nad tým, čo robíte zle. Dávate stále rovnaké povely? Ukázali ste psovi, čo po ňom v skutočnosti chcete? Výcvik vám tiež uľahčí elektronický obojok. Zistite, či ho potrebujete.

 

Prispôsobte povely psovi

Ešte než sa pozrieme na prehľad povelov pre psa, je potrebné si povedať niečo k samotnému výcviku a k tomu, ako môžu psi reagovať. Každý pes je iný. Poznám pána, skúseného kynológa, ktorý mal úplne úchvatne vycvičeného nemeckého ovčiaka. Keď zomrel, vzdal si šteňa nemeckého ovčiaka. Psíkovi sú už dva roky, a hoci ide o skúseného kynológa, s jeho výcvikom sa trápi. Pes totiž reaguje na povely úplne inak ako jeho predchodca.

Niektorí psi sú až geniálne chytrý a inteligentný. Veľmi rýchlo sa učia. Základné povely výcviku zvládnu na jednotku a chcú sa učiť ďalej. Potom sú psi, ktorí sa s výcvikom trápia, rovnako ako ich páni. Vždy je potrebné pamätať na to, aby ste povely psom presne vysvetlili, aby vedeli, čo po nich chcete. A používajte stále rovnaké povely. Keď používate "čakaj" nezamieňajte hu za "stoj" a podobne.

Keď je pes veľmi inteligentný, nie je nutné ho učiť takmer žiadne príkazy. Stačí posunkami. Náznaky. Potom môže nastať ešte iná situácia, kedy pes bude reagovať na povely, ktoré sú mu sympatické. Napríklad, keď poviete: "Pôjdeme na prechádzku do lesa" väčšina psov veselo zareaguje. Ale len niektorí z nich poslúchnu povel "K nohe", keď sa okolo nich v kroví mihne srna.

Výcvik povelov by vás mal baviť. Ak sa trápite, trápi sa aj pes. Nepoužívajte silu a hrubosť. Buďte trpezliví a dôslední. Vysvetľujte a trénujte. Vybavte sa odmenami. Používajte maškrty aj pohladenie. A tu už sú sľubované povely - niektoré z nich sú základné, iné sú už pre pokročilých chovateľov a zdatných psov.

 

 

Základné povely pre psa

Sadni - tento povel by mal zvládnuť každý pes bez problémov. Privolajte psa k sebe, povedzte povel a zatlačte prsty na jeho zadok. Ukážte mu, čo po ňom chcete. Pes by mal správne sedieť na pätách so zadnými nohami roztiahnutými od seba. Chrbticu vytiahnutú z ramien a prehnutú.
Ku mne - ďalší základný povel, ktorým si privoláte psa. Oslovte ho menom a pridajte povel. Pri tréningu tohto povelu vám môže pomôcť maškrta ukrytá v dlani, ktorú potom psík dostane za odmenu.
Ľahni - tento základný povel trénujte až potom, čo sa psík naučí povel sadni. Psovi najprv povedzte, aby si sadol, vyslovte povel "ľahni" a vystrite psíkovi predné nohy tak, aby si skutočne ľahol - keď psík zostane ležať aj bez vašej pomoci, nasleduje pochvala. Následne trénujte povel "ľahni" už bez vašej pomoci.
Zostaň - je základný povel, ktorý je naozaj kľúčový, venujte mu preto pozornosť. Psa najprv usaďte povelom "sadni" a pridajte pokyn "zostaň". Odíďte niekoľko krokov.Pokiaľ pes čaká, privolajte ho k sebe a poriadne ho pochváľte a odmeňte. Postupne vzdialenosť aj čas privolania predlžujte. V pokročilejšom štádiu výcviku odíďte napríklad za roh a potom sa vráťte. Takto vychovaný psík na vás potom dokáže počkať napríklad pred obchodom, pretože bude vedieť, že sa mu jeho pán vráti.
K nohe - tento povel využijete pri chôdzi psa pri nohe. Najprv si psíka privolajte. Pridajte povel k nohe a nasmerujte ho tak, že ho zozadu okolo nôh pritiahnete k svojej ľavej nohe. Kúsok popôjdite a znovu psa zavolajte a pridajte povel "k nohe" . Niekoľkokrát opakujte a psíka odmeňujte ak pokyny plní. Použiť môžete aj vodítko, pomocou ktorého chôdzu psíka korigujte.

Ak psík vie základné povely a zvláda ich na jedničku, pridávajte postupne ďalšie povely. Inšpiráciu prinášame nižšie.

 

Povely pre psa, ktoré cvičia pozície

Postoj / stoj - využijete napríklad vo chvíli, kedy chcete, aby sa pes postavil zo sedu. Mal by si stúpnuť na všetky štyri, končatiny prepnuté, chrbticu prehnutú, hlavu vztýčenú. So psom túto pozíciu trénujte tak, že mu postoj upravíte. Rovnako ako pri ostatných cvičeniach povelov nezabúdajte na odmeny.
Hore / dolu - tento jednoduchý povel psovi určuje, ako sa má hýbať. Napríklad si pes vlezie na gauč a vy mu zavelíte "dolu", mal by sa skočiť. Naopak, chcete, aby pes vyskočil napríklad na prekážku na cvičisku, zavelíte "hore".
 

 

Povely pre psa, ktoré určujú miesto

Už sme si ukázali povel "ku mne" alebo "k nohe". To sú povely, ktoré určujú miesto. Kľúčové sú ešte ďalšie povely, ktoré by mal pes zvládnuť.

  • Zostaň - tento povel psovi prikazuje, aby zostal na mieste, kým ho pán nezavolá. A to v prípade, že na neho vidí (napríklad chovateľ len odíde na druhú stranu záhrady), ako aj v prípade, že zmizne (napríklad za roh domu). Tento povel je potrebné trénovať postupne. Poodstúpiť a zaveliť "zostaň". Potom psa privolať a pochváliť ho, ak poslúchol.
  • Čakaj - pozor, nezamieňajte s príkazom "zostaň". Ujasnite si, kedy a ako budete oba povely používať. Povel "čakaj" vyžaduje, aby pes nielen zostal na mieste, ale tiež sa nepohol zo svojej pozície, napríklad v sede.
  • Stráž - tento povel využijete napríklad v prípade, že odchádzate z domu, pes má voľnosť pohybu, ale chcete, aby strážil záhradu alebo byt. Povel "stráž" znamená, že pes bude štekať alebo vrčať, keď sa u vás objavi nepozvaný hosť .
  • Miesto - sú situácie, kedy chcete psa poslať na "miesto". Napred mu ho pochopiteľne vytvorte. Každý pes by mal mať svoj pelech. Ako psa na pelech nalákať, ak nechce? Skúste napríklad piškótu alebo inú odmenu, ktorú mu na pelech pripravíte.


Povely prines, hľadaj a ďalšie

Psa naučte aj povely, vďaka ktorým vám bude nosiť veci alebo pomôže s ich hľadaním. Základom je aportovanie, ktoré väčšinu psov baví, pretože sú hraví.

  • Aport - s týmto povelom by ste nemali mať príliš práce. Aportovať baví snáď každého psa. Vybavte sa obľúbenou hračkou - loptičkou alebo kosťou. Psa si posaďte k nohe. Aportujte a na povel "aport" psa vypustite.
  • Prines - ak chcete, aby pes aport priniesol, pridajte povel "prines". Ten môžete využiť aj v iných situáciách, napríklad keď psovi zavelíte "prines vodítko".
  • Hľadaj - psa môžete naučiť hľadať. Napríklad kľúče alebo mobil. S vecou, ktorú chcete nájsť, ho napred zoznámte, hrajte sa s ním.
  • Daj / pusť - tieto príkazy využijete, keď pes prinesie aport alebo nájde hľadanú vec. Nastavte mu dlane a zaveľte "daj". Ak chcete, aby pes vec pustil na zem, zaveľte "pusť".
  • Fuj - poznajú to všetci psíčkari. Psi radi požierajú zakázané veci. Napríklad exkrementy iných zvierat. Hodiť sa preto bude povel "fuj". Keď psa nachytáte, ako si pochutnáva na exkremente, vyťahajte ho za kožu za krkom a pridajte povel "fuj".
  • Prestaň / nesmieš / nechaj to - činností, ktoré nechcete, aby pes robil, je celý rad. Zaveďte pre neho jednotný povel. Napríklad "prestaň" alebo "nesmieš" v prípade, kedy pes pácha neplechu.
  • Neskáč - niektorí psi bývajú obzvlášť veselí a svojich pánov alebo ich hostí vítajú skákaním. To je nežiaduce. Preto psa odnaučte skákať. 

Povely pre radosť a utuženie vzťahu

Výcvik psa nie je len o drile, ale aj o radosti. Preto si poďte užívať niektoré kúsky, ako je daj pac, pros alebo Štekaj. Pobavíte tým seba, psíka aj okolie.

  • Daj pac - tento povel pravdepodobne poznáte. Áno, je to paráda, keď vám psík podá labku a vy si symbolicky potrasiete. Tento povel vychádza zo sedu. Napred nacvičte povel "sadni" a potom pridajte "daj pac". Väčšina psíkov tento povel ľahko pochopí. S povelom nastavte svoju dlaň, prípadne psíkovi jemne ukážte, čo po ňom chcete.
  • Popros - tento kúsok naučíte psa s pomocou maškrty, ktorú budete držať v rukách. Psík bude sedieť. Keď poviete "popros", prenesie váhu na zadné a predné labky dá do pozície prosíkania. Odmeňte ho maškrtou alebo hračkou.
  • Poklona - učenlivého psa môžete naučiť aj povel "poklona". Pomôže vám zase maškrta. Povel vychádza zo stoja. K predným labkám dajte psíkovi maškrtu a rukou ho naveďte do polohy, kedy skloní hlavu k maškrte a zadok vystrčí hore, je v úklone. Pozrieť sa môžete aj na inštruktážne video.
  • Ukáž sa - týmto pokynom psíkovi hovoríte, aby sa otočil na chrbát a ukázal svoje brucho a slabiny, odhalil tiež krk a bradu, kde ho môžete za odmenu poškrabkať.
  • Štekaj - to je povel, ktorý môže psa baviť. 

 

Bonusové povely pre chytré psy

A tu ešte niečo navyše. Keď máte naozaj chytrého psa a tréning povelov vás baví, skúste napríklad listovať knihou 101 psích trikov od Kyry Sundanceová. My sme pre vás vybrali tri povely pre každého správneho psa.

  • Prines vodítko - idete von? Tak pošlite psa pre vodítko. Výcvik tohto povelu je podobný, ako pri klasickom "prines" len miesto aportu odhadzujte vodítko a pridajte povel "prines vodítko", aby si toto spojenie pes zafixoval. Potom ukážte psíkovi, kam vodítko odkladáte, dajte ho na prístupné miesto. A trénujte ďalej.
  • Nes noviny / aport - alebo čokoľvek, čo pes unesie. Tento povel vás môže baviť, predovšetkým keď psa so sebou beriete na nákup. Môžete ho treba naučiť, aby vám niesol noviny. Ak zvláda povel na chôdzu pri nohe, dajte mu povel "nes" a ponúknite mu noviny.
  • Uprac si hračky - áno, aj psa môžete zapojiť. Niekedy má svoje aporty rozhádzané. Naučte ich odnosit si ich do boxu. Vyšlite psa pre hračku s povelom "prines" a ukážte mu, kam ju má priniesť. Tam mu zadajte povel "pusť". Ak tieto povely pes chápe, neváhajte pridať povel "uprac."